Kategorije Premium sadržaj

Prošlo je 30 godina od pokolja u Ahmićima, ubijeno je 116 Bošnjaka

Širi dalje

Na današnji dan prije 30 godina akciji HVO-a ubijeno je 116 Bošnjaka u mjestu Ahmići. U akciji kodnog naziva “48 sati pepela i dima” ubijeno  jedanaestero djece i 32 žene. Najmlađa žrtva je bila tromjesečna beba, a najstarija 82-godišnja starica.

Tog 16. travnja 1993. godine pripadnici HVO-a Džokeri i Maturice napali su Ahmiće s ciljem da osiguraju prometnicu Vitez – Busovača. Snage HVO podozele su akciju  upale u selo Ahmiće gdje napravljen masakr. Osim vojske pobijeni su cilivli.

Prethodno se, 3. travnja 1993. ,hrvatsko vodstvo sastalo se u Mostaru i raspravljalo o mirovnom planu Vancea-Owena. Sukladno sporazumu, odlučeno je da će se provesti stavljanje svih oružanih snaga (i Armije BiH i HVO-a) na području “hrvatskih provincija” (provincije 3, 8 i 10) pod zapovjedništvo HVO-a, kao i stavljanje svih oružanih snaga (i Armije BiH i HVO-a) na području “muslimanskih provincija” pod zapovjedništvo Armije BiH.

Bošnjaci nisu pristali provesti odluku, a u travnju je ABiH planirala poduzeti novu ofenzivu. Plan je bio presjeći prometnicu Vitez – Busovača i tako HVO smjesti u džepove iz kojih se neće moći dugo opirati.

Zbog raznih razloga, uključujući i odlukom Žalbenog vijeća ICTY-a znatno je smanjena prvotna kazna generalu HVO Tihomiru Blaškiću, jer je pregledom novih dokaza utvrđeno drugačije činjenično stanje i utvrđeno da su Ahmići bili legitiman vojni cilj jer su se tamo nalazile postrojbe Armije BiH

Među ubijenima je bilo jedanaestero djece i 32 žene. Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bili zločini protiv čovječnosti. Presuda Međunarodnog suda bila je sljedeća:

“Prije siječnja 1993. ABiH i HVO su imali zajedničku vojnu kontrolu nad Lašvanskom dolinom u središnjoj Bosni. Međutim, snage ABiH su uglavnom bile smještene kako bi konfrotirali snage bosanskih Srba koje su, potpomognute JNA, izvršavale svoju vlastitu ofenzivu u Bosni i Hercegovini te su napredovali do područja sjevero-zapadno od Travnika s jedne strane te do sjevero-istoka od Kiseljaka s druge.

Potom, u siječnju i travnju 1993., HVO je pokrenula niz napada kako bi osigurala Lašvansku dolinu. Niz je započet u siječnju napadom na Busovaču te je potom nastavljen 16. travnja općenitim napadom u Lašvanskoj dolini koji je kulminirao masakrom u selu Ahmići kada je ubijeno preko 100 Bošnjaka, uključujući mnoge žene i djecu.”

Jedan od zapovjednika HVO-a Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora, Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su osuđeni na kazne od šest do deset godina zatvora za sudjelovanje u masakrima, ali su novom presudom 2001. oslobođeni optužbi.

Dario Kordić, koji je u austrijskom zatvoru izdržavao 25-godišnju kaznu zbog zločina u centralnoj Bosni, a naročito zbog zločina u Ahmićima 16. aprila 1993. godine oslobođen je nakon izdržane dvije trećine kazne.
Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a Džokeri Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora.

Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić u žalbenom postupku osuđen na devet godina zatvora.

R.I. /Foto: Andolija


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Thompson objavio novu pjesmu, za 20 minuta 40 tisuća pregleda

Thompson danas je na Youtubeu objavio svoju novu pjesmu "Devedeset neke". S Nenadom Ninčevićem je koautor teksta, a…

32 minute prije

U Vukovaru snimljen dok su ga četnici vodili u smrt. Danas je identificiran

U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja u Vukovaru je danas provedena završna identifikacija 16 osoba nestalih…

41 minuta prije

Tomašević odgovorio na optužbu za krađu dva milijuna eura

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević komentirao je na konferenciji za medije odvjetnika Ante Nobila, koji ga…

1 sat prije