U organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABA) i Srpskog narodnog vijeća (SNV) u Donjem Srbu je u nedjelju, kod spomenika “Ustanak naroda Like i Korduna”, obilježen dan ustanka u Srbu.
Zbog epidemije korone skupu je nazočilo mu je tek nekoliko desetaka ljudi, mnogo manje nego prethodnih godina, a na cesti podno spomenika dvadesetak pripadnika Autohtone – Hrvatske stranke prava (A-HSP) Dražena Keleminca održalo ‘kontraskup’ sa zahtjevom da se obilježavanje takvih obljetnica zabrani.
“Slavljenike” i prosvjednike razdvajala je interventna policija, a predstavnici A-HSP-a sa svog su prosvjednog skupa tražili zabranu obilježavanja obljetnica “ustanka naroda Like i Korduna”, pri čemu su ustanike nazivali četnicima.
“U srpnju 1941. četnici su ušli u Brotnju, zaselak između Donjeg Lapca i Srba te su okrutno pobili sve članove šest hrvatskih obitelji Ivezić, ukupno njih 37, među kojima je bilo 12-ero djece u dobi od tri do 14 godina”, poručio je predsjednik te stranke Dražen Keleminec dodavši da su se zločini nad Hrvatima dogodili i u ostalim selima župe.
Milorad Pupovac je u govoru kazao da su “ljudi koji su ovdje ustali 27. srpnja 1941., ustali u obranu gologa života, jer je ustaški režim NDH uništavao Srbe i komuniste, kao što su nacistički i fašistički režimi ubijali Židove i Rome”.
“Žalimo što je početkom devedesetih antifašizam bačen pod noge od onih koji su vodili nacionalne pokrete na prostoru bivše Jugoslavije i što su posljedice toga strašne, a nisu trebale, morale niti smjele biti, jer smo svi platili tešku cijenu”, rekao je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.
Okupljanjem u Srbu, kazao je Pupovac, želimo otkloniti nasljeđe “da se negiraju vrijednosti antifašizma, da se on kriminalizira, a poštovatelji antifašizma doživljavaju kao redikuli”.
M.M. /Foto:FaH