Kategorije Premium sadržaj

Prvog petka u veljači sve žene bi trebale obući nešto crveno, a evo i zašto

Širi dalje

Četiri žene krenule su u borbu protiv opakog protivnika – moždanog udara u žena, a u toj borbi pridružilo im se deset žena koje su preboljele moždani udar te deset plemenitih hrvatskih dizajnera!



Moždani udar u žena tema je o kojoj se malo priča i o kojoj se malo zna. Žene koje su doživjele moždani udar biti će zapostavljene u istraživanjima o toj bolesti, a moždani udar kada ga doživi žena teže se i kasnije prepoznaje i liječi. Svake će godine dvostruko više žena umrijeti od moždanog udara nego od raka dojke, a broj oboljelih žena od ove opake bolesti će se višestruko uvećavati.

Ti su razlozi naveli četiri žene da pokušaju upozoriti ali i educirati javnost o značaju moždanog udara u ovoj populaciji, a u tom su im nastojanju nesebično pomogle same žene koje su doživjele moždani udar i deset plemenitih hrvatskih dizajnera.

Neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zdravka Poljaković i Vesna Matijević i logopetkinja Dinah Vodanović neumorno rade na organizaciji „Dana CRvenih haljina“ koji započinje edukativnim štandovima za građanstvo koji će biti postavljeni 28. siječanja u trgovačkim centrima City Center One West, Arena Centar i Garden Mall, a završava svečanim obilježavanjem 01. veljače u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog.

Svečano obilježavanje vodit će Karmela Vukov Colić, a uz glazbene goste Elis Lovrić, Antonellu Malis, Davida Temelkova i Zdenku Kovačiček, zvijezde večeri biti će deset žena koje su preboljele moždani udar.

One će nositi crvene kreacije koje su im za ovu prigodu kreirali i darivali Martina Felja, Lana Puljić, Ivica Skoko, Andrijana Subotić Pjajčik, Igor Dobranić, Božica Medić-Juraković, Ivan Friščić, Martina Herak, Iva Karačić i modna kuća Nebo.

Predsjednica Hrvatskog neurološkog društva i članica organizacijskog odbora „Dana crvenih haljina“ prof. dr sc. Zdravka Poljaković ističe važnost ove akcije zbog činjenica da moždani udar pogađa znatno češće žene nego muškarce i da to jedan je od vodećih uzročnika invaliditeta i smrti.

„Najvažniji korak u borbi protiv moždanog udara u žena je edukacija, upravo zbog specifičnosti kako u uzrocima tako i u simptomima. Poznajemo li uzroke možemo promijeniti način života i smanjiti rizik od moždanog udara, a ukoliko do njega ipak dođe, znanje o simptomima pomoći će nam da pravovremeno reagiramo i na taj način pomognemo sebi ili drugima.“ – naglašava prof. dr sc. Zdravka Poljaković.

Javnozdravstvena akcija „Dan Crvenih haljina“ održava se po visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, gradonačelnika grada Zagreba Milana Bandića i Ministarstva zdravstva, a donacijama su je podržali Pfizer, Boehringer Ingelheim, Boston Medical, PBZ Card, Podzemno skladište plina i mnogi drugi.

Hashtag #NosiCrveno širi se društvenim mrežama i najavljuje prvi hrvatski „Dan crvenih haljina“, a detalje možete pratiti na stranicama Hrvatskog liječničkog zbora www.hlz.hr i na Facebook stranici www.facebook.com/Dan-crvenih-haljina.

Prvi petak u veljači odjenite nešto crveno i podržite ovu hvalevrijednu akciju!

Megy Matičić/Foto:press


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Beroš tražio 6 plus 6

Bivši  ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…

2 sata prije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

6 sati prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

6 sati prije