Rade Šerbedžija sa suprugom Lenkom te njihove tri kćeri živio je u Los Angelesu gdje su bili kupili kuću za malo više od milijun dolara. Ta kuća prizemnica koja je bila u španjolskom kolonijalnom stilu nalazila se u Glendon Aveniji.
Šerbedžije su kuću kupili u srpnju 2004. godine od Abigail R Kauna i Shrikanth S Narayanana a prodali Naomi Yoelin u rujnu 2010. godine. Kuću su naravno kupili na kredit i prodali prije povratka u Hrvatsku.
Mediji u regiji hvalili su na sva zvona uspjehe bračnog para u Kaliforniji a posebno su glorificirani uspjesi na velikom platnu Rade Šerbedžije. Iz tekstova bi se dalo zaključiti kako par u američkoj tvornici snova pliva u milijunima.
No, puna istina miljama je udaljena od toga. Lenka i Rade muku su mučili s američkim kreditima. Američki san za većinu useljenika prava je noćna mora jer se mora puno raditi a sve što se posjeduje skopčano je s kreditnim obvezama, kamatama i porezima. Takve su nevolje sustigle i njih samo o tome nisu govorili.
Portal Imeperijal.net piše da su došli u posjed ekskluzivnih dokumenata koji razotkrivaju financijsku zbilju bračnog para Lenke Udovički i Rade Šerbedžije.
Iza njih su u Los Angelesu ostala porezna dugovanja koja su još uvijek aktualna. Tako smo u službenim registrima vidjeli kako su se Rade i Lenka zbog nekretnina zaduživali kod više američkih banaka: Washington Mutual Bank, JP Morgan Chase Bank, National City Bank.
No, ne samo da su imali hipotekarne zadužnice, oni su ostali dužni goleme iznose za porez. Iznosi koji su navedeni u poreznim papirima kreću se od iznosa 2.335,27 dolara, preko iznosa od 178.898,68 dolara pa sve do zadužnice od 511.710, 20 dolara.
Zadnji, najveći iznos upisan je s datumom od 31. prosinca 2010. Iznos od preko 178 tisuća dolara upisan je kao porezno zaduženje 2015. zasebno i na Radino i na Lenkino ime, a najmanji iznos od 2,3 tisuće dolara upisan je 2014. godine, ali u svezi transakcije iz 2010.
Ukupan iznos obaveza, bez očekivanih kamata, je 692.943 dolara
Dakle, nakon što su se vratili u Hrvatsku američki su poreznici uočili neplaćeni porez te je ta dokumentacija završila u Poreznom uredu Los Angelesa.
U Americi se na neplaćeni porez obračunavaju kamate pa je izgledno kako će ti iznosi samo rasti. Porezni prijestupnici su na lošem glasu tako da su njihova imena ušla u tzv. crni registra gdje se upisuju porezni dužnici, utajivači, financijski prevaranti, osobe koje su bankrotirale i sl. Sagledamo li navedeno, jasno je kako su Šerbedžije u Hrvatsku nisu vratili na krilima nostalgije već je rezultat očito puno banalniji.
Amerika, kao svaka uređena zemlja, oštro sankcionira izbjegavanje plaćanja poreza, pa je veliko pitanje hoće li se Rade Šerbedžija i Lenka Udovički uopće više usuditi otići u Ameriku. I Lenka Udovički i Rade Šerbedžija imaju otvoren predmet na Središnjem okrugu Kalifornija Okružnog suda SAD-a (Central District of California | United States District Court), navodi Imperijal. net
U Americi ne možete uknjižiti tako lako nekretnine bez hipoteke, na nekretnine se još uvijek ne plaća porez a u SAD-u nitko im nije ni ponudio američku inačicu Brijuna da takvu lokaciju privatiziraju kao što su to uspjeli u Hrvatskoj s Teatrom Ulysses.
M.Marković /Foto: pxll