Optuženi bosanski ratni zločinac Kemal Mrndžić (51) živio je anonimnim životom u predgrađu Bostona skoro 25 godina. Mrndžić i njegova supruga stigli su u SAD 4. ožujka 1999. godine.
Kemala “Kemu” Mrndžića uhitili su 17. svibnja 2023. specijalni agenti Ministarstva domovinske sigurnosti, koji su se ubrzo nakon izlaska sunca pojavili u njegovoj kući u Swampscottu. Federalci kažu da je Mrndžić bio oficir sigurnosti dužnosnik u ozloglašenom zarobljeničkom logoru Čelebići u središnjoj Bosni , gdje su srpski zatočenici sustavno izgladnjivani, mučeni i zlostavljani, objavilo je američko Ministarstvo pravde.
Mrndžić, koji je suočen s četiri optužbe za prijevaru jer je lagao američkim imigracijskim vlastima o svojoj prošlosti kako bi mogao dobiti status izbjeglice u Americi, u logoru Čelebići prema novootkrivenoj kaznenoj prijavi, radio je od lipnja 1992. godine.
Susjed u stambenom kompleksu u kojem Mrndžić rekao je da nije imao pojma da je čovjek na njegovom katu navodno počinio niz ratnih zločina. Vidio je raciju u srijedu, ali da nije znao o čemu se radi sve dok ga nije kontaktirao novinar,
“Imali su nalog, blindirani kamion, znao sam da je to velika stvar”, rekao je susjed za The Daily Beast. “U 6 ujutro probudio me razglas: ‘Apartman 1N, izađite – imamo nalog.’ Ostali su oko dva sata, pretraživali jedinicu i ostajali uokolo”, opisao je akciju The Daily beast.
Druga stanarka, koja također živi na istom katu kao i Mrndžić, rekla je da je nekretnina puna starijih Istočnih Europljana i da bi Mrndžić imao malo problema da se uklopi. Detalji Mrndžićeve mračne prošlosti za nju su bili potpuno iznenađenje, rekla je.
“Da, to je ludo”, rekla je žena za The Daily Beast. “Jebeno ludo.”
“Sigurno je mislio, ’30 godina kasnije, sve je zaboravljeno”, rekla je. “Ali ne.”
Međunarodni kazneni sud Ujedinjenih naroda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i drugi “dokumentirali su sustavni progon, premlaćivanje, mučenje i izgladnjivanje srpskih zatočenika od strane stražara” u Čelebićima, zajedno s “ubojstvima, silovanjima i drugim seksualnim zlostavljanjem Srba muškarci i žene” koji su tamo držani, stoji u pritužbi.
Preživjeli su opisali nasilje logorskih čuvara dok su vikali “Auschwitz, Auschwitz”, govoreći zatvorenicima da nikada neće napustiti logor živi i, “povremeno pozdravljajući jedni druge nacističkim ‘Sieg Heil’ pozdravom”, nastavlja se.
“Jedan preživjeli nedavno je ispričao da su vrisci zatvorenika u logoru uzrokovani premlaćivanjima bili dovoljno glasni da se čuju ‘kilometrima’”, stoji u pritužbi.
“Deseci preživjelih ispričali su kako su čuli premlaćivanja i druga nasilna zlostavljanja, kao i vriske onih zatvorenika koji su odabrani da budu premlaćivani i zlostavljani noću. Progon Srba u Čelebićima bio je sveprisutan i vidljiv svakom zatvoreniku i svakom stražaru u logoru.”
Mrndžić je u Čelebićima nadzirao trojicu vojnika kojima je 1996. Haški tribunal sudio i osudio ih za “brojna” ratna zlodjela, navodi se u prijavi. Čuvari su zatvorenicima danima uskraćivali hranu, a povremeno su im davali i jednu žlicu juhe, kažu federalci. Mnogi su kasnije izjavili da su izgubili do jedne trećine svoje tjelesne težine dok su bili tamo zatvoreni. Tijekom suđenja pred MKSJ-om, bivši ratni zarobljenici svjedočili su o tome da su im jezike spaljivali užarenim komadima metala, da su im palili ruke i noge, au najmanje jednom slučaju, da su mu za genitalije privezali upaljeni fitilj.
Više od deset ljudi koji su živi izašli iz Čelebića prepoznali su pred ICTY-jem Mrndžića kao jednog od svojih najbrutalnijih progonitelja. Trojica su “odvojeno prepričala Mrndžićevo korištenje ‘karatea’ za premlaćivanje zatvorenika i vježbanje njegovih udaraca u borilačkim vještinama,” navodi se u pritužbi.
“Jedan od onih koji su bili na Mrndžićevoj meti zbog ‘karate’ napada opisao je Mrndžića kao ‘naročito opakog’ čuvara jer je samoinicijativno birao i tukao zatvorenike, a ne da mu je to bilo naređeno.
Mrndžić je sve negirao. Istražiteljima ICTY-a je rekao da nikada nije svjedočio nikakvom maltretiranju zatočenika i da su svi imali tri puna obroka dnevno. Ali prije nego što je Mrndžić mogao biti optužen za ratne zločine, uključujući ubojstvo zarobljenika u Čelebićima, podnio je zahtjev za status izbjeglice u SAD-u.
Na službenom obrascu za imigraciju Mrndžić je “izmislio svoju osobnu povijest”, lažno tvrdeći da je bio zarobljen i zatvoren. od strane srpskih snaga zbog njegovog muslimanskog podrijetla, stoji u tužbi. Lagao je o svojim obiteljskim vezama, rekavši da ima polubrata u Lynnu, Massachusetts, kojem se želi pridružiti, piše.
“Mrndžić je lažno tvrdio da se plaši ‘povratka’ u svoju kuću u Nevesinje gdje će, kako je rekao, biti maltretiran, proganjan i zatvaran od strane Srba u tom kraju, dijelom zbog navodnog bijega iz njihovog zarobljeništva, ali i zato što je musliman”, nastavlja se u prijavi. “Ukratko, Mrndžić je lažno tvrdio da je bio meta vrste progona koju je počinio nad drugima.”
Nakon što su prevarili američke imigracijske vlasti, Mrndžić i njegova supruga stigli su u SAD 4. ožujka 1999. godine, Nastanio se u Massachusettsu i ubrzo nakon toga dobio karticu socijalnog osiguranja. Mrndžić je u listopadu 2008. dobio status stalnog boravka, u travnju sljedeće godine naturaliziran je kao američki državljanin, a dva mjeseca kasnije dobio je američku putovnicu.
Ali Mrndžićeve navodne laži na kraju će ga sustići. U ožujku 2022. agenti DHS-a suočili su ga s pisanim izjavama koje je prethodno dao istražiteljima ICTY-a, zbog čega je Mrndžić priznao da je doista bio stražar u Čelebićima i da su dijelovi njegovog zahtjeva za izbjeglištvo lažni, navodi se u prijavi. Međutim, negirao je da je ikada sudjelovao, pa čak i svjedočio bilo kakvom nasilju nad zatočenicima. Na drugom razgovoru tjedan dana kasnije, Mrndžić je ponovno tvrdio da nikada nikome nije naudio kao stražar u Čelebićima.
U ponedjeljak su se agenti DHS-a sastali s Mrndžićem u njegovom domu u Swampscottu. Ovaj put je, prema tužbi, “rekao da se srami načina na koji je došao u Sjedinjene Države. Prepoznao se i na dva video snimka snimljena u Čelebićima 1992. godine, na kojima se pojavljuje u uniformi s puškom.”
Mrndžić je dalje “poimenično identificirao fotografije mnogih drugih stražara koji su radili u logoru 1992. godine”, stoji u pritužbi.
Međutim, nastavio je negirati da je umiješan u izravni ili neizravni progon zarobljenika u Čelebićima.
Nije jasno kako se Mrndžić uzdržavao u SAD-u, iako javni podaci pokazuju da je radio kao upravitelj supermarketa u New England.
Mrndžić se pojavio na sudu u srijedu poslijepodne, a pušten je uz kauciju od 30.000 dolara. Ako bude proglašen krivim po sve četiri točke, Mrndžić se suočava s ukupno više od 40 godina zatvora i do 500.000 dolara novčane kazne.
Njegov odvjetnik Brendan Kelly kojeg je imenovao sud, nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Ranije ove godine Srbin Jugoslav Vidić koji je 1998. godine u odsutnosti osuđen za ratne zločine u Hrvatskoj, otkriven je kako živi u Ohiju, radeći kao proizvođač kobasica.
Jugoslav Vidić je 1991. godine odsjekao ruku Stjepanu Komesu samo zato što je vidio da se rukuje s tadašnjim predsjednikom Franjom Tuđmanom. U Hrvatskoj je osuđen u odsutnosti, na kaznu od 20 godina zatvora. U tijeku je postupak za njegovo izručenje Hrvatskoj.
M. Marković/Foto: You Tube
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj