Nakon 13 i pol godina zatvora, od čega je pet odslužio u Lepoglavi, ratni zločinac Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, pušten je na slobodu i deportiran u Srbiju.
O tretmanu hrvatske policije govorio je za srpske medije
“Zatvorski čuvari su me probudili u četiri sata ujutro, rekli da se obučem, dali mi papir da sam slobodan, a onda mi vezali ruke lisicama i utrpali me u policijsko vozilo. Lijepo sam ih pitao ima li grijanja u kombiju, pitao da li se trebam obući bolje…
Naravno, grijanje nisu uključili i više od pet sati sam se smrzavao do graničnog prijelaza Bajakovo – Batrovci. Tu su me doslovno izbacili iz marice”, priča Vasiljković.
Granicu je prešao pješice.
“Prvo sam zatražio tri kugle sladoleda od jagode s čokoladom. To mi je prvo palo na pamet. Kada sam potom došao u smještaj i vidio frižider pun hrane oduševio sam se. Mada, i u Lepoglavi je bilo hrane. U kantini se moglo nabaviti. Neću grditi Hrvate kad nema razloga”, rekao je ratni zločinac Vasiljković, prenosi B92.
U intervju za srpski Kurir je rekao je da je po njega trebao iz Srbije stići privatni avion pa da se vlada Srbije ponudila poslati vladin avion po njega, no da je bilo problema zbog virusa pa srpsko veleposlanstvo ponudilo limuzinu.
“Onda je policija odlučila da ne može to tako: ‘Mi nećemo pustiti da ga oni, nego ćemo ga mi transportirati maricom.’ Stavili mi lisice na ruke. Zamislite, kad sam dolazio iz Australije čitav taj put nijednom mi nisu stavili lisice na ruke, a sad kad me puštaju, stavljaju mi lisice na ruke. Koja je to logika i koja je to procjena sigurnosti? To je čisto ponižavanje”, rekao je Dragan Vasiljković.
“Kad sam ulazio u maricu pitao sam ih ima li grijanja unutra, temperatura je bila -4 stupnja. Rekli su: ‘Da, da, nema problema.’
Nije bilo grijanja. Pet sati ja sam bio u tankoj košulji, cvokotao sam od zime, mislio sam da ću dobiti upalu pluća. Pet punih sati. Kad smo došli na granični prijelaz, oni su svi kupili kavu iz automata. Zamolio sam ih: Bi li vas mogao zamoliti, imam i ja novac, bi li mi mogli kupiti neki topli napitak, evo, cvokoćem od zime. Rekli su: ‘Ne može.’
To je tako brutalno, tako nepotrebno, tako primitivno, nema druge riječi nego primitivno. Prvo, ako voziš ljude, trebao bi pogledati je li vozilo ispravno. Osim što oni naše vjerojatno ne smatraju ljudima”, rekao je Vasiljković.
Rekao je da oko 8 sati ima “regularnu probavu” i da je tražio na WC, ali mu ni to nisu dali.
“Postalo je kritično, već kad smo došli do graničnog prijelaza morao sam ih psovati, tu sam već postao agresivan jer bio je pitanje hoću li se unerediti, stvarno. Nije više nije bilo smiješno. Tek onda su me pustili u WC. To je bilo toliko nepotrebno.”
Dodao je i kako mu je ulazak u Hrvatsku zabranjen sljedećih 20 godina te da je napisao knjigu koju će uskoro objaviti, a u kojoj je opisao sve što je proživio.
“To je najgore mjesto na svijetu, gdje su pripadnici jednog naroda toliko diskriminirani u odnosu na drugi narod, kao što su Srbi diskriminirani u Lepoglavi”,požalio se ratni zločinac. Rekao je i da je osuđen na “časnu hrvatsku riječ” te da postoji više od 60 slučajeva kao što je njegov, u kojima ne postoje optužujući dokazi.
Rekao da je ilegalno dobivao srpske novine i imao ilegalni mobitel
Ispričao je i da je u Lepoglavi bio u izolaciji “sve do kraja iako se po hrvatskom zakonu to može biti samo 30 dana”, no da je ilegalno dobivao srpske novine te da je imao i ilegalni telefon.
Dragan Vasiljković koji ima srpsko i australsko državljanstvo, uhićen je u Australiji gdje je živio pod lažnim imenom Daniel Snedden i bio trener golfa. U srpnju 2015. izručen je Hrvatskoj, a od početka je negirao kaznena djela koja su mu se stavljala na teret i tvrdio da su svjedoci lažno iskazivali.
Pravomoćno osuđen na 13,5 godina zatvora zbog ratnog zločina u Kninu i Glini tijekom Domovinskog rata.
Na suđenju je dokazano da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojbi, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi Alfa, postupao protivno odredbama Ženevske konvencije.
Tijekom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi mučio, zlostavljao i usmrćivao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.
Isto tako je i tijekom srpnja 1991. godine u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku postaju te prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje.
Za vrijeme napada oštećeni su i uništeni civilni objekti, stanovništvo natjerano na bijeg, pljačkana imovina te ubijeni i ranjeni civili od kojih i jedan strani novinar.
M. Marković/Foto: pxll