Prva dama Ukrajine Olena Zelenska stigla je jučer u Beograd, u prvi posjet nekog visokog ukrajinskog dužnosnika Srbiji od početka ruske invazije 2022. godine, koji se može iščitati i kao signal udaljavanja Srbije od Moskve, njezinog tradicionalnog saveznika.
Uz svoju srpsku kolegicu Tamaru Vučić i ukrajinskog ministra vanjskih poslova Dmitra Kulebu, koji je također u svom prvom posjetu Beogradu, Zelenska je obišla grad i srednjovjekovnu tvrđavu Kalemegdan. Susretu je nazočio i ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić, donedvano veleposlanik Srbije u SAD-u.
“Drago mi je što imam priliku u Beogradu ugostiti Olenu Zelensk, suprugu predsjednika Ukrajine, nakon mog posjeta Kijevu u rujnu prošle godine i sudjelovanja na trećem Summitu prvih dama i gospode.
Zajedno smo posjetili Kalemegdansku tvrđavu i nazočili prezentaciji audio vodiča koji je od travnja ove godine dostupan i na ukrajinskom jeziku”, objavila je Tamara Vučić.
Zelenska i Vučić su obišle i gradsku knjižnicu u Beogradu u kojoj se nalazi “Ukrajinska polica”, dio biblioteke s ukrajinskim knjigama koji je osnovan pod patronatom prve dame Ukrajine.
Rusi u komentarima ogorčeni
Vijest o posjetu supruge Volodimira Zelenskog Srbiji prenijeli su gotovo svi veliki ruski mediji, a sudeći po komentarima na portalu ruske državne novinske agencije Ria Novosti, Rusi nisu oduševljeni.
“Sramotno” i “Ovo je odvratno, ovo je odvratno ponašanje ‘prijatelja’ Rusije”, dva su najpopularnija komentara.
U reakcijama na tekst, koji je inače četvrti najčitanji na RIA Novosti, čitatelji pišu da je Srbija izdala Rusiju, a napadaju i srpskog predsjednika Aleksandra Vučića.
“Boji li nas se itko osim Lukašenka? Čak se i Kirgistan okrenuo. Naša vanjska politika je nešto slaba.”
“Čitajte Dostojevskog. O ‘braći’ koja će nam, ako se ukaže prilika, zabiti nož u leđa! Primjer – Bugarska i Crna Gora.”
“Rusija nikada nije imala prijatelje. Postojali su samo neprijatelji.”
“Tko su ‘prijatelji’ koje još imamo? Papuanci iz Polinezije? Ili Sjeverna Koreja?”
“Postojala je, naravno, nada da Srbi i Mađari neće sudjelovati u novom ‘križarskom ratu’ protiv Rusije, ali dobro… Kako god kažete.”
“Nema prijatelja, nikome se ne može vjerovati, Kina je u niskom startu!”
“Nema više potrebe stavljati veto na antisrpske rezolucije u UN-u.”
“Vučić je plesao oko Xija. Svi pokušavaju sjediti na dvije stolice.”
“Vučić, i naš i vaš.”
“Vučiću, jesi li stvarno beskičmenjak?”
“Srbi su počeli zaboravljati tko ih je 1999. demokratizirao i počinju se ulagivati.”
“Ovo je šamar u lice Rusije.”
“Takvi su oni, braća.”
Srbija odbila sankcije Rusiji, oružje prodaje Ukrajini
Zbog tradicionalnih povijesnih, vjerskih, religijskih, političkih i vojnih veza, u Srbiji je raširen proruski sentiment. Srpski populistički predsjednik Aleksandar Vučić pokušava postići ravnotežu između zemljine kandidature za EU članstvo i veza s Rusijom i Kinom, važnim partnerima i investitorima.
U novoj srpskoj vladi je Aleksandar Vulin, proruski potpredsjednik vlade i bivši obavještajac koji je pod američkim sankcijama, te Nenad Popović, ministar bez portfelja, također pristaša Rusije pod američkim sankcijama.
Srbija je iznova osuđivala rusku invaziju Ukrajine u Ujedinjenim narodima i na drugim međunarodnim forumima, no dosad je odbijala pridružiti se međunarodnim sankcijama protiv Kremlja.
Vučić se sastao s ukrajinskim čelnikom Volodimirom Zelenskim tri puta u 2022. godini na međunarodnim forumima u inozemstvu, posljednji put na regionalnom sastanku u Tirani u veljači.
Od 2022. godine Srbija je prihvatila tisuće ukrajinskih izbjeglica, poslala humanitarnu pomoć Ukrajini i obećala pomoći u razminiravanju zemlje i postratnoj izgradnji.
Prošle godine povjerljivi dokumenti koji su procurili iz Pentagona pokazali su da se Srbija složila snabdijevati Kijev oružjem i streljivom.