Ruski mediji: Gdje je nestao general Armagedon? Je li uhićen?

14 srpnja, 2023 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Prvo su blogosferi, a potom i zapadni mediji objavili seriju tekstova da je navodno uhićen armijski general Sergej Surovikin. Prema tim izvješćima pritvoren je zbog sumnje da je sudjelovao u pokušaju Wagnerove pobune.



Postoji li ikakva potvrda za to, što bi mogao biti razlog za pojavu takvih glasina o Surovikinu, što se zna o tome gdje se nalazi general i što se zna o  njegovj karijeri,  objavio je   NEWS.ru. ruski portal koji pokriva događaje u Rusiji i svijetu

The New York Times, pozivajući se na dužnosnike koji se navodno oslanjaju na američke obavještajne službe, sugerirao da je Surovikin mogao znati za pripreme za pokušaj Wangerove pobune, a nisu  nisu isključili ni mogućnost da je Surovikin “mogao pomoći” u planiranju Wagnerovih akcija.

Drugi sugovornici novina priznali su da je vojskovođa imao neku ideju o planovima Wagnerovaca, ali nije nimalo pomagao u njihovom izvršenju.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je nagađanjima i tračevima pretpostavke stranih medija o interakciji Surovikina s PMC Wagner prije i tijekom događaja 24. lipnja.

Međutim, u četvrtak je Financial Times, pozivajući se na vlastite izvore, izvijestio da je Surovikin navodno pritvoren i smješten u istražni zatvor Lefortovo.

Ima li potvrda da je Surovikin u zatvoru?

Politolog Marat Bashirov rekao je za NEWS.ru da u nedostatku potvrđenih informacija objava Financial Timesa izgleda kao ništa drugo nego patka u tradiciji žutog tiska, nepristojna za publikaciju na razini FT-a koja ima reputaciju poslovni mediji.

“Čini se da je to cijenjena kvalitetna publikacija, ali čini se da tu više nema poštovanja. Vidjet ćete: nakon nekog vremena pokazat će se da generala nitko nije priveo, ali ove navodno kvalitetne novine neće opovrgnuti. Ovako: umjesto pravog novinarskog posla, dižu se otvorene glasine “, komentirao je situaciju Bashirov.

U četvrtak poslijepodne, predsjednički glasnogovornik Dmitrij Peskov dao je izjavu da nema informacija o tome gdje se nalazi zamjenik zapovjednika Ujedinjene grupe snaga Sergej Surovikin. Peskov je to pitanje proslijedio Ministarstvu obrane. “Sada će biti puno raznih špekulacija, tračeva i tako dalje oko tih događaja. Mislim da je ovo jedan od takvih primjera”, rekao je Peskov.

Navečer 29. lipnja Aleksej Melnikov, izvršni tajnik Komisije za javno praćenje, demantirao je izvješće FT o boravku Sergeja Surovikina u istražnom zatvoru Lefortovo. Napomenuo je da se general ne nalazi ni u drugim privremenim centrima za pritvor u Moskvi.

“Posljednjih dana vrlo često su me zvali predstavnici velikog broja ruskih i stranih medija. Pitaju: “Je li istina da je Surovikin u istražnom zatvoru?” Ja odgovaram: nije u Lefortovu, niti u drugim istražnim centrima”, rekao je predstavnik POC –a glavnog grada na svom Telegram kanalu.

Što je rekla Surovikinova kći

Kći dozapovjednika Veronika u četvrtak poslijepodne demantirala je informaciju o očevu uhićenju. Prema njezinim riječima, s generalom Surovikinom sve je u redu: i on i njegov najuži krug su na svojim radnim mjestima.

Kći je podsjetila i da general nije javna osoba te da njegove dužnosti ne uključuju redovito istupanje u medijima.

Ne uhićenje, nego ispitivanje?

Nakon ovog opovrgavanja, ton zapadnog tiska dramatično se promijenio. Bloomberg je objavio članak u “mekšoj” verziji: prema njegovoj verziji, Surovikin nije priveden, već su ga ispitali predstavnici vojnog tužiteljstva. Navodno se stoga general nije pojavljivao u javnosti. 

Kao jedini dokaz, agencija je, kao i drugi zapadni mediji, navela “osobu koja poznaje okolnosti, ali je zamolila da ne bude imenovana”. Prema ovom izvoru, Surovikin se navodno “drži na jednom mjestu, ali ne u zatvoru” (citirano iz Kommersanta ).

Pozivajući se na anonimni izvor, publikacija je sugerirala da je “razlog ispitivanja” neka veza između generala i Wagnera te da, možda, vojno tužiteljstvo preko Surovikina pokušava doći do drugih optuženika – visokih časnika MORH-a, koji bi na neki način mogli biti povezani s pokušajem pobune. U MORH-u nisu komentirali ovu informaciju.

Po čemu je poznat general Surovikin?

Sergej Vladimirovič Surovikin rođen je 1966. u Novosibirsku. Godine 1987. sa zlatnom medaljom diplomirao je na Omskoj višoj kombiniranoj zapovjednoj školi nazvanoj po Frunzeu. Službu je započeo kao zapovjednik motostreljačkog voda, potom satnije.

Godine 1989., tijekom vježbi, Surovikin je, riskirajući vlastiti život, od gomile ljudi odveo protupožarno borbeno vozilo pješaštva sa streljivom, za što je nagrađen medaljom.

Sudjelovanje u državnom udaru 1991.

U kolovozu 1991., u činu satnika, budući general Surovikin zapovijedao je motoriziranom streljačkom bojnom, dovedenom u Moskvu po nalogu Državnog odbora za izvanredna stanja. 

U noći 21. kolovoza kretanje bojne s opremom, koja se sastoji od borbenih vozila pješaštva i oklopnih vozila, zaustavili su prosvjednici na Vrtnom prstenu. Surovikin je pokušao pregovarati o prolasku kolone, ali, bez uspjeha, krenuo je u proboj: oklopna vozila probila su barikade.

Trojica branitelja Bijelog doma ( ruski parlament) su ubijena, šest vojnih osoba je ozlijeđeno. Prosvjednici su gađali vozila molotovljevim koktelima, pri čemu je jedan BMP izgorio. Nakon poraza GKChP-a, Surovikin je uhićen i bio je pod istragom oko sedam mjeseci. Ali kao rezultat toga, optužba protiv Surovikina je odbačena, on je pušten, istraga je zaključila da je kapetan jednostavno slijedio naredbe zapovjedništva.

Štoviše, prema uputama predsjednika Borisa Jeljcina, Surovikin je ubrzo promaknut u bojnika – za uzorno obavljanje vojne dužnosti.

Studij i služba u Čečeniji

Godine 1995. Surovikin je s odličnim uspjehom diplomirao na Vojnoj akademiji Frunze u Moskvi i ubrzo je poslan kao zapovjednik bataljuna u Tadžikistan. Ovo je bilo prvo vruće mjesto gdje je budući general imao priliku služiti.

Godine 2002. diplomirao je s počastima na Akademiji Glavnog stožera Oružanih snaga RF, a 2004. postao je zapovjednik 42. gardijske motostreljačke divizije stacionirane u Čečeniji. Postrojbe divizije izvodile su akcije traženja i uništavanja banditskih formacija.

Na visokim položajima

Godine 2008. Surovikin je unaprijeđen u načelnika Glavne operativne uprave Glavnog stožera Oružanih snaga RF. Zatim je kratko služio kao načelnik stožera Povolško-uralskog vojnog okruga, a 2010. postaje prvi zamjenik zapovjednika Središnjeg vojnog okruga.

Godine 2012. vodio je radnu skupinu Ministarstva obrane za stvaranje vojne policije. Od 2012. do 2013. obnašao je dužnost prvog zamjenika zapovjednika Istočnog vojnog okruga, au listopadu 2013. imenovan je zapovjednikom tog okruga. U prosincu 2013. Sergeju Surovikinu dodijeljen je čin general-pukovnika.

Poslovna putovanja u Siriju “General Armagedon”

U ožujku 2017. Surovikin je bio na čelu grupacije ruskih oružanih snaga u Siriji. U to su vrijeme provedene uspješne operacije potpore akcijama vladinih snaga Bashara al-Assada, kako iz zraka tako i u kopnenim operacijama. Također, novi uzorci vojne opreme testirani su u borbenim uvjetima. U listopadu se Surovikin vratio u Moskvu i dobio mjesto glavnog zapovjednika Zračno-svemirskih snaga (VKS).

Od siječnja do travnja 2019. Surovikin je ponovno obnašao dužnost zapovjednika ruske skupine u Siriji. Tamo su se zapovjednici mijenjali prilično često, ali Surovikin je držao položaj više od godinu dana – dulje nego bilo koji drugi general na ovoj dužnosti. Na istom mjestu, u Siriji, definicija “općeg Armagedona” dodijeljena je Sergeju Surovikinu. Prema pisanju tiska, dobio ju je zbog reputacije tvrdog i zahtjevnog vojskovođe.

Borbeni rad u Ukrajini

Surovikin je od listopada prošle godine do siječnja ove godine obnašao dužnost zapovjednika Združene grupe ruskih snaga u zoni NVO.

Vjeruje se da je upravo Surovikin pripremao povlačenje ruskih trupa i stanovništva iz Hersona s onu stranu Dnjepra kako bi izravnali crtu bojišnice i zauzeli povoljnije crte za obranu. Također, podnošenjem Surovikina, kako su pisali vojni dopisnici, započela je velika izgradnja obrambenih utvrda u smjerovima Hersona, Zaporožja i Donjecka. Ove su utvrde dobile neslužbeni naziv “Surovikinova linija” . 

Prema mnogim vojnim analitičarima, upravo je njegova konstrukcija omogućila ruskoj vojsci da obuzda ofenzivu koju su pokrenule Oružane snage Ukrajine u lipnju.

Također se vjeruje da je Surovikin bio taj koji je prošle jeseni pokrenuo veliku kampanju raketnih i zračnih napada na kritičnu transportnu i energetsku infrastrukturu Ukrajine, što je uvelike otežalo opskrbu Oružanih snaga Ukrajine.

U siječnju je Surovikin postao zamjenik zapovjednika grupiranja ruskih trupa u zoni NVO, dok je načelnik Glavnog stožera Valerij Gerasimov postao zapovjednik.

Surovikinova izjava za vrijeme pokušaja pobune

U noći 24. lipnja Surovikin je pozvao borce Wagnera da se suzdrže od akcija koje bi mogle ići na ruku neprijatelju. Njegov apel objavljen je na Telegram kanalu jednog od vojnih dopisnika.

“Još nije prekasno, potrebno je i potrebno je poslušati volju i nalog narodno izabranog predsjednika Ruske Federacije. Zaustavite stupce. Vratite ih na mjesta stalnog raspoređivanja i u područja raspoređivanja ”, zahtijevao je Surovikin. Prema njegovim riječima, “sve probleme treba rješavati” samo mirnim putem pod vodstvom vrhovnog zapovjednika.

U subotu, 24. lipnja, glasnogovornik Ministarstva obrane Igor Konašenkov nazvao je Surovikina zapovjednikom Južne skupine snaga u zoni NVO.

Što bi mogla biti svrha glasina o uhićenju Surovikina

Niz glasina u zapadnom tisku o uhićenju generala treba smatrati namjernom informativno-psihološkom operacijom, rekao je politički analitičar Bogdan Bezpalko za NEWS.ru.

“U pozadini neuspješne ukrajinske protuofenzive, rusko stanovništvo se ohrabrilo. Okupila se oko države, oko nacionalne ideje. Ali kad dođe do pokušaja pobune, onda se pojave tračevi da je poznati general nekako priveden – od toga neiskusni, lakovjerni ljudi počinju biti zbunjeni, zbrka u njihovim glavama. Oni više ne razumiju na koga se fokusirati “, objasnio je politolog.

Niti jedan kompetentan analitičar neće se obazirati na “takve glasine” dok se ne pojave službene informacije, napominje Bezpalko. “Jasno je da je ova glasina nevjerojatna. Zašto bi Surovikin bio uhićen ako se odmah usprotivio pokušaju pobune i pozvao vagnerovce da prestanu?” – pita stručnjak.

Informacijski napad Zapada nije usmjeren na vodstvo Rusije, ne na strukture vlasti, već na obične građane, uvjeren je Bezpalko. Cilj je, po njegovom mišljenju, “potkopavanje ruskog društva”.

“Hvala Bogu, ni predsjednik ni najviše rukovodstvo zemlje ne čitaju Telergam”, podsjetio je za URA.ru Oleg Matvejčev, zamjenik predsjednika Odbora Državne dume za informacijsku politiku.

 “Sve su to glasine, to su pusti poslovi, ali uznemiruju društvo. Naš predsjednik nikada ne donosi odluke pod pritiskom javnog mnijenja, pogotovo američkih ili Cisso (Centri za informacije i psihološke operacije) Telegram kanala”, rekao je Matvejčev.


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->