“Ruski vojnici koji su bili stacionirani u Černobilu liječe se od akutne radijacijske bolesti u Bjelorusiji”, tvrdi zaposlenik ukrajinske državne agencije koja nadzire zonu isključenja.
Ruski vojnici koji su tijekom invazije na Ukrajinu zauzeli mjesto nuklearne katastrofe u Černobilu vozili su se nezaštićeni kroz vrlo otrovnu zonu zvanu “Crvena šuma” dižući oblake radioaktivne prašine, rekli su černobilski radnici, a prenosi The Guardian.
Dva izvora za Reuters su otkrila kako su ruski vojnici upravljali oklopnim vozilima bez ikakve opreme protiv radijacije. Obojica su dodala kako su bili na dužnosti kad su ruski tenkovi 24. veljače ušli u Černobil i preuzeli kontrolu nad mjestom.
“Velika kolona vojnih vozila prošla je cestom iza našega objekta pored Crvene šume. Konvoj je podigao veliki stup prašine nakon čega su mnogi senzori radijacijske sigurnosti pokazali prekoračenje razine” izjavio je izvor Reutersa.
Vidjeli su, kažu, kako se ruski tenkovi i druga oklopna vozila kreću kroz Crvenu šumu, koja je radijacijom najkontaminiraniji dio zone oko Černobila.
“To je za te vojnike bio ‘samoubilački čin’. Radioaktivna prašina koju su udisali vjerojatno je uzrokovala unutarnje zračenje u njihovim tijelima”, rekao je jedan od djelatnika u Černobilu.
Jaroslav Jemelianenko rekao je u srijedu da je “još jedna grupa Rusa” prevezena u Bjeloruski centar za radijaciju u Gomel na liječenje.
“Postoje stroga pravila za ponašanje i postupanje na ovom području. Ona su obavezna zato što je radijacija stvar fizike – ona ne pita za status ili za količinu opreme koju imate. Ove su se posljedice mogle izbjeći minimalnom razinom pripreme“, rekao je Jemelianenko, prenosi Daily Mail.
Najmanje sedam autobusa ruskih vojnika stiglo je ovog tjedna u Gomel, objavio je bjeloruski Telegram kanal.
Jemelianenko je rekao da su se ljudi iz Kremlja razboljeli jer nisu poštivali pravila za postupanje u nuklearki i oko nje, prije svega u području poznatom kao Crvena šuma, u kojem je razina radioaktivnog zračenja najveća.
“Uz minimalnu inteligenciju te su se posljedice mogle izbjeći”, rekao je Jemelianenko, dodajući da je zaštita od zračenja obavezna.
“Crvena šuma” taj naziv nosi jer su, nakon nuklearne katastrofe 1986., vrhovi borova oko nuklearne elektrane svijetlili crveno od zračenja koje su apsorbirali nakon černobilske katastrofe. Smatra se toliko kontaminiranom da čak ni radnici bivše nuklearne elektrane ne smiju kročiti u nju.
No, ruski vojni konvoj prošao je kroz zabranjenu zonu koristeći se napuštenom cestom.
Valerij Seida, vršilac dužnosti generalnog direktora černobilske elektrane, nije svjedočio ruskom konvoju koji je išao u Crvenu šumu, ali je rekao da su mu svjedoci rekli da su ruska vojna vozila posvuda oko zone isključenja i da su mnoga prošla kroz Crvenu šumu.
“Nitko ne ide tamo… zaboga. Tamo nema nikoga”, rekao je Seida Reutersu.
M.M. /Foto: Shutterstock/afp
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj