“Da sam poznavala svog drugog djeda Juliusa, koji je bio domobran, a ubili su ga četnici još 1943., branila bih ga istim žarom. Kada branim Tita, branim isključivo djeda, a ne državnika i političara,” kazala je Saša Broz, unuka Josipa Broza Tita u intervju Večernjem listu objavljenom 26. 11. 2015. pod naslovom “Kada branim Tita, branim isključivo svog djeda, a ne Tita državnika i političara“.
Bilo je to prvi put da je Saša spomenula svog drugog djeda Juliusa Kosinca.
Maxportal je u srpnju objavio tekst “Drugi djed Saše Broz, Julius Kosinc iz Pakraca, bio je ustaški časnik, nestao je na Bleiburgu 1945.” u kojemu je objasnio tko je bio Julius Kosinc i naši podaci su driugačiji od onih koje iznosi Saša Broz.
Julius Kosinac, otac Mire Broz rođ. Kosinc, iz Pakraca, nije bio domobran, nego ustaša, nije poginuo od četničke ruke 1943. , nego je stradao na Bleiburgu 1945. god. Ubili su ga Titovi partizani.
U matičnim knjigama Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Pakracu zabilježeno da je Julius Kosinc, rođen 23. rujna 1914. godine u Pakracu, a 1937. je oženio Anu Pavelić (rođenu 1914. u Filipovcu). U braku su dobili troje djece Tomislava, Blanku i Miru.
Kad je Mišo sreo Miru
Mira Kosinc, majka Saše Broz, rođena je 27. rujna 1942. godine a na krštenju u rodnoj župi dobila je crkveno ime Marija.
Mišo Broz, jedan od sinova Josipa Broza Tita, studirao je pravo u Zagrebu kad je upoznao je Miru Kosinc. Kao Titov sin bio je štićena osoba za njegovo druženje s Mirom Kosinc saznale su tajne službe i obavijestile Tita s kim sin Mišo dijeli postelju. Naređena je provjerna Mišine priležnice.
Partizanski maršal nagovarao je sina da prekine vezu, ali je Miro bio uporan u obrani ljubavi prema Miri Kosinc, pa je Tito prihvatio je da se Mišo vjenča s kćeri ustaše, ali Mišina pomajka Jovanka Budisavljević Broz nije htjeli ni čuti za tu ustašicu. Ni kada su se oženili Jovanka je nije prihvatila, nije joj dopuštala posjete ni boravak u svojoj blizini. Nije pronađena ni jedna fotografija na kojoj su Jovanka i Mira Broz skupa. Čak ni protokolarna.
Mira Kosinc posjetila je rodni Pakrac prije udaje za Mišu Broza. Tadašnjem načelniku policije najavila se kao “nevjesta druga Tita” i tražila potvrdu da njen otac Julius Kosinc nikad nije bio ustaša.
Argument da je ona buduća Titove snaha bila je dovoljan da joj lokalni šef policije potpiše potvrdu koja nitko drugi nikada ne bi dobio. Pakrački zet Mišo Broz Mišo broz nikad nije posjetio Pakrac, a svi tragovi koji su upućivali na političko opredjeljenje njegova punca i tragičnu smrt kao ustaše, pažljivo su uklonjeni.
Izbrisani dokumenti
Kad smo istaživali ovu priču na brojnim mjestima državne uprave uvjerili su se da su obrisni podaci iz života Juliusa Kosinca.
Kad je postala Titova snaha i ‘ustaško’ prezime Kosinc zamijenila komunističkim Broz, Miri su se sva vrata otvorila. Upisala je Stomatološki fakultet u Zagrebu a po svršetku studija zaposlila se u JNA. I napredovala do pukovnice sanitetske službe.
U vrijeme agresija na Hrvatsku pukovnica Broz, kao bliska prva suradnica generala JNA Andrije Rašete, sudjelovala je u pregovorima o primopredaji Vojne bolnice između tadašnje JNA i Hrvatske vojske.
Kad je JNA otjerana iz Hrvatske Mira je priskočila upomoć pobjedniku. Ostala je u Zagrebu i u Vojnoj bolnici nastavila raditi do umirovljenja 31. listopada 1992. Prije toga, u svibnju 1992., predsjednik Tuđman je njen čin pukovnice JNA preveo u čin brigadira Hrvatske vojske. S tim činom je umirovljena, a po umirovljenju je otišla u Moskvu gdje je suprug Mišo Broz bio u diplomaciji.
M. Marković /Foto:Vecernjilist