Serijal “HPB Bankomat” (3): Zlouporabe i kriminal državnih i pravosudnih tijela u slučaju Fantasyland 

7 srpnja, 2024 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Maxportal je godinama pratio maratonsko suđenje pred Županijskim sudom u Zagrebu u predmetu USKOK-a tzv. “HPB BANKOMAT” koji je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu. 



Maxportal će u ovom serijalu od 100 nastavaka objaviti više od 100 teških oblika prijavljenih i dokumentiranih zlouporaba i nezakonitosti počinjenih tijekom razdoblja prosinac 2009. godine – 2024. godine od strane državnih i pravosudnih tijela i institucija te njihovih odgovornih osoba kojima je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen te godinama nezakonito vršen progon neviđenih razmjera nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland iz Samobora.

U višegodišnjim zlouporabama i nezakonitostima sudjelovali Državno odvjetništvo RH, USKOK, ŽDO Zagreb i MUP te njihove odgovorne službene osobe ( Sani Ljubičić, Saša Manojlović i dr.), Hrvatski fond za privatizaciju (HFP), Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) i Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) kao pravni slijednik HFP-a i AUDIO te njihove odgovorne osobe (Vedran Duvnjak – predsjednik HFP-a i ravnatelj AUDIO, Dubravka Jakić Maurman – pravna služba HFP-a i dr.), Hrvatska poštanska banka d.d. te njene odgovorne osobe (Čedo Maletić – predsjednik uprave HPB d.d. i dr.), itd.

U ovom serijalu objavljujemo video zapis sa saslušanja Ivana Turudića pred Hrvatskim saborom – Odborom za pravosuđe dana 17. siječnja 2024. godine, a na kojem saslušanju je Ivan Turudić odgovarajući na zastupničko pitanje vezano uz predmet tzv. HPB Bankomat između ostalog izjavio:  “I prije 14 godina optužno vijeće kojem sam bio na čelu je htjelo onda obustaviti kazneni postupak jer smo smatrali da ne postoji osnovana sumnja.”

Naime, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić je još davne 2010. godine, dakle prije 14 godina, kao predsjednik optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu odbacio optužnicu USKOK-a tzv. „HPB Bankomat“ navodeći u svom obrazloženju da u spisu ne postoji niti jedan dokaz da bi optuženi počinili kazneno djelo koje im se stavlja na teret.

Video zapis saslušanja Ivana Turudića pred Hrvatskim saborom – Odborom za pravosuđe dana 17. siječnja 2024. godine:

Međutim, nakon što je optužnica tzv. „HPB Bankomat“ odbačena od strane optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu, uslijedilo je nezakonito postupanje Vrhovnog suda Republike Hrvatske i njegovih odgovornih osoba koji su prihvatili žalbu USKOK-a i potvrdili iskonstruiranu optužnicu tzv. „HPB Bankomat“ koja ne sadrži niti jedan jedini dokaz da bi optuženi počinili kazneno djelo koje im se stavlja na teret, a sve to uz skandalozno obrazloženje Vrhovnog suda da citirano „…unatoč nepostojanju materijalnih dokaza, organizirana grupa djeluje pod velom tajnosti pa se iz tog razloga dokazi imaju izvesti na glavnoj raspravi jer možda neko nekoga oda.“

Sudskim vijećem Vrhovnog suda Republike Hrvatske koje je donijelo tu skandaloznu odluku predsjedala je sada već umirovljena sutkinja Senka Klarić Baranović, a predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske u to vrijeme prije 14 godina bio je Branko Hrvatin.

Rezultat takvog nezakonitog postupanja Državnog odvjetništva i USKOK-a s jedne strane, te Vrhovnog suda Republike Hrvatske s druge strane, imao je za posljedicu dugotrajni kazneni postupak tzv. „HPB Bankomat“ koji je pred Županijskim sudom u Zagrebu potrajao 14 godina, a u kojem kaznenom postupku je pred sudom na zahtjev USKOK-a saslušano 100 svjedoka te provedeno i čitav niz drugih dokaznih radnji, sve kao posljedica nezakonitog postupanja Državnog odvjetništva, USKOK-a i Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

U konačnici, presudom Županijskog suda u Zagrebu u kaznenom predmetu tzv. „HPB Bankomat“ ( a nakon gotovo 14 godina trajanja kaznenog postupka) utvrđeno je u cijelosti postupanje sukladno zakonu i propisanim procedurama od strane svih optuženih te utvrđeno da Slaven Čolak nije počinio nikakvo kazneno djelojer niti jedan provedeni dokaz ne upućuje, a kamoli da bi dokazao navedenu tvrdnju.“

PRIJVE ZA BROJNA KAZNENA DJELA SANI LJUBIČIĆ I DR. POČINJENA TIJEKOM SVIH STADIJA POSTUPKA TZV. „HPB BANKMAT“

Slaven Čolak je i u svojoj obrani i završnoj riječi pred Županijskim sudom u Zagrebu istaknuo brojne teške oblike zlouporaba i nezakonitosti koje su počinjene od strane Državnog odvjetništva RH, USKOK-a, ŽDO Zagreb i MUP-a te njihovih odgovornih službenih osoba ( Sani Ljubičić, Saše Manojlovića i dr.), Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP-a) i njegovog tadašnjeg predsjednika Vedrana Duvnjaka i dr., pa je tako između ostalog istaknuto

  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je pred istražnim sucem Županijskog suda u Zagrebu Krešimirem Devčićem lažno prikazala da su društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija sport d.o.o. kreditirani od Hrvatske poštanske banke d.d. u znatnim iznosima, a sve to unatoč činjenici da niti Slaven Čolak, niti društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija sport d.o.o. nikada nisu bili korisnici niti jednog kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. što je za posljedicu imalo da je po lažnim prijavama HFP-a i predsjednika HFP-a Vedrana Duvnjaka od 8. prosinca 2009. godine ( a koji Vedran Duvnjak je istovremeno obnašao i dužnost zamjenika predsjednika NO HPB d.d. koja se nalazila u većinskom 99%-tnom vlasništvu HFP-a) pokrenuta istraga i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i društvima Fantazija te njihovim odgovornim osobama (Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o., Slaven Čolak, Boris Šimunić,…)
  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je kao službena osoba pred optužnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu pod predsjedanjem Ivana Turudića lažno prikazala da je Slaven Čolak korisnik kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. te lažno prikazala da se vještačio cjelokupni portfelj kredita Hrvatske poštanske banke d.d. pa da iz tog razloga u odnosu na Slavena Čolaka i društvo Inter media public d.o.o. u kojem je Slaven Čolak obnašao dužnost direktora nije bilo potrebno izdavanje pisanog naloga USKOK-a za vještačenje sukladno obvezujućoj odredbi iz članka 309. Zakona o kaznenom postupku  (a sve to protivno zakonu te unatoč činjenici da je Sani Ljubičić kao službena osoba imala prethodna saznanja koje proizlaze iz istrage i kriminalističkog istraživanja da Slaven Čolak nikada nije bio korisnik niti jednog kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. upravo identično kao što niti jedna tvrtka u vlasništvu Slavena Čolaka nije bila korisnik kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. te imala i saznanja da nikada nije vještačen cjelokupni kreditni portfelj Hrvatske poštanske banke d.d.), sve to kako bi uspjela u svojoj nakani da zlouporabama i nezakonitim radnjama kao službena osoba USKOK-a ishoduje potvrđenu optužnicu protiv Slavena Čolaka bez ijednog materijalnog ili personalnog dokaza koji bi upućivao na inkriminacije koje mu se stavljaju na teret, a što je u konačnici za posljedicu imalo da je Županijski sud u Zagrebu tijekom proteklih više od 14 godina na prijedlog USKOK-a izvršio ispitivanje više od 90 svjedoka, te između ostalih i odgovorne osobe Hrvatske narodne banke i vještake USKOK-a Antu Blaževića i Vladimira Krkleca koji su i sami pred raspravnim sudskim vijećem Županijskog suda u Zagrebu potvrdili da nikada nije vještačen cjelokupni kreditni portfelj Hrvatske poštanske banke d.d. te da je prijavljena Sani Ljubičić u odnosu na Slavena Čolaka i društvo Inter media public d.o.o. davala usmene naloge za vještačenje što je protivno članku 309. ZKP-a kojim je izričito propisano da se vještačenje određuje pisanim nalogom koji se dostavlja strankama
  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je kao službena osoba sačinila i optužnicu tzv. „HPB Bankomat“ sa iskonstruiranim i neistinitim navodima u kojoj je lažno prijavila – optužila Slavena Čolaka, te Borisa Šimunića kao korisnika kredita br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna neistinito navodeći da je Hrvatska poštanska banka plasirala Borisu Šimuniću kredit br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna čime je Hrvatska poštanska banka d.d. oštećena u iznosu od 33.600.000,00 kuna, te da je time stečena protupravna imovinska korist korisnika kredita Borisa Šimunića i Slavena Čolaka u iznosu od 33.600.000,00 kuna a što nije niti teoretski moguće obzirom da je Hrvatska poštanska banka d.d. (a što proizlazi i iz dokazne dokumentacije koja je pribavljena tijekom istrage koja je provedena upravo po nalogu Sani Ljubičić ) sredstva iz odobrenog kreditnog plasmana br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna direktno doznačila na račun Trgovačkog suda u Zagrebu kao dio kupovnine za kupnju dijela nekretnine Šmidhen iz zk.ul.4268 k.o. Samobor površine 202 404 m2, a na kojoj nekretnini je i na današnji dan uknjižena Hrvatska poštanska banka d.d. kontinuirano od 26. lipnja 2006.g., sada već više od 18 godina te je za odobreni kreditni plasman br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna (cca 4,5 milijuna EUR-a) HPB d.d. pod teret Banke stavio hipotekarni kolateral procijenjene vrijednosti od 17 milijuna EUR-a
  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je kao službena osoba lažno prikazivala pred Županijskim sudom u Zagrebu i hrvatskom javnosti da je Hrvatska poštanska banka odobrila kreditni plasman br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna bez ikakvih sredstava osiguranja čime je Hrvatska poštanska banka d.d. navodno oštećena u iznosu od 33.600.000,00 kuna, a sve to unatoč činjenici da je iz dokazne dokumentacije pribavljene tijekom istrage koja je izvršena upravo po nalogu tužiteljice Sani Ljubičić jasno proizlazilo da je za odobreni kreditni plasman br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna (cca 4,5 milijuna EUR-a) HPB d.d. pod teret Banke stavio hipotekarni kolateral procijenjene vrijednosti od 17 milijuna EUR-a te jasno proizlazilo i da je po kreditnom plasmanu HPB d.d. br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna u razdoblju 2006.g. – travnja 2009.g. uplaćeno u korist HPB d.d. više od 15 milijuna kuna po osnovi kamata, naknada i drugih troškova, itd.

Prethodno navedena i brojna ostala nezakonita postupanja zamjenice ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić i dr. predmetom su u više podnesenih kaznenih prijava Slavena Čolaka i društava Fantazija projekt d.o.o. i dr. protiv Sani Ljubičić i dr. temeljem kojih su postupci u tijeku pred nadležnim pravosudnim tijelima i sudskim instancama, a  o čemu će maxportal objaviti službene dokumente te i brojne video i audio zapise.

Pogledajte video zapise sa završne riječi Slavena Čolaka u predmetu tzv. „HPB Bankomat.

  1. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 1
  2. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 2
  3. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 3
  4. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 4
  5. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 5
  6. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 6
  7. Video zapis  sa završne riječi Slavena Čolaka br. 7

Kako smo već i prethodno objavili, pri kraju je izrada dokumentarnog filma pod nazivom „Institucionalni kriminal – Kako je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen?!“ čija se promocija očekuje u jesen ove godine. 

Pratite nas svakodnevno na Maxportalu, objavljujemo nove zanimljivosti u ovom serijalu.

D.M. /Foto: Press


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->