“Hrvati hoće napraviti vojnu bazu tzv. vojske lažne države Kosovo i da ih upućuju što napraviti Srbima na Kosovu…”, kazao je ratni zločinac, gostujući u jutarnjem programu TV Happy sjedeći pokraj dekoltirane voditeljice Jovane Jeremić-Milošević
“Treba upozoriti Hrvate da to što rade nije legalno. Legalni vojnici na Kosovu, kad su stranci, su samo oni koji se šalju u okviru KFOR-a, a oni koji idu mimo KFOR-a i koji rade posebnu hrvatsku bazu, za nas imaju status razbojničke bande. Neka se ne iznenade ako ih jednog dana zatrpamo raketama i sve uništimo tamo, a one koje eventualno zarobimo da osudimo kao razbojnike na dugogodišnje kazne zatvora. Njih međunarodno pravo ne štiti”, zaprijetio je Šešelj.
Izjava ratnog zločinca uslijedila je nakon što je neslužbeno najavljeno kako bi Hrvatska mogla povećati kontingent vojnika u sastavu KFOR-a na Kosovu, ali i nakon što je srpska obavještajna u medijima nedavno plasirala lažnu priču o navodnom pokušaju hrvatskog predsjednika da u Haagu jamči za albanske političare
Prijepore između Beograda i Zagreba potakao je u četvrtak srbijanski ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin oštrom reakcijom na izjavu hrvatskog šefa diplomacije u Prištini da će Hrvatska povećati broj svojih pripadnika u sastavu KFOR-a.
Vulin je Hrvatsku i Kosovo nazvao “braćom po oružju” i dodao kako bi Gordan Grlić Radman volio da može rasporediti “okupacijske snage na prostoru Srbije”, ali da će mu za to trebati “mnogo više od onog što s (premijerom Kosova Albinom Kurtijem može smisliti”.
U današnjem priopćenju MVEP je istaknuo da je ministar Gordan Grlić Radman u sklopu službenog posjeta Kosovu posjetio 34. hrvatski kontingent u misiji KFOR-a, odbacivši Vulinove izjave kao “histerične spekulacije Srbije” koje su “usmjerene protiv Hrvatske” i “aludiraju na drugačije vojne i slične aktivnosti”, što MVEP smatra “krajnje smiješnima i apsurdnima”.
reagirajući na prethodne oštre Vulinove poruke u povodu izjava Grlić Radmana na Kosovu, Zrinjevac je ocijenio kako se time pokušava skrenuti pozornost s jedne ozbiljnije teme – usvajanja odluke o izmjeni Statuta grada Subotice i uvođenju četvrtog, tzv. bunjevačkog jezika, u službenu uporabu.
U priopćenju MVEP-a istaknuto je kako “cijela inicijativa s tzv. bunjevačkim jezikom ima političku pozadinu”, čiji je cilj “razbijanje hrvatskog nacionalnog korpusa u Republici Srbiji, što je nastavak politike koja je već dugo na djelu”.
MVEP je podsjetio kako se usporedbom pravnog statusa srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Srbiji vidi kako Hrvatska “u potpunosti jamči sva prava srpskoj manjini prema najvišim europskim standardima, od tri zajamčena mjesta u Saboru i na svim lokalnim razinama vlasti prema udjelu u stanovništvu do proračunskog financiranja svih najvažnijih institucija srpske manjine”. Nasuprot tome, ističe se, unatoč potpisanom bilateralnom sporazumu Hrvatske i Srbije, Hrvati u Srbiji još uvijek čekaju ispunjenje najvažnijih točaka i dogovorenog reciprociteta previđenog sporazumom.
Također se podsjeća kako su “Hrvatska i njezini građani bili su žrtve brutalne velikosrpske agresije koja je uzrokovala brojne žrtve te neprocjenjivu materijalnu i nematerijalnu štetu”, te da RH još uvijek traži 1869 nestalih osoba i sanira štetu uzrokovanu tom agresijom.
MVEP ističe da do okretanja nove stranice u odnosima ne može doći bez rješavanja najvažnijih otvorenih pitanja: pitanja nestalih osoba, odštete nelegalno i nepravedno zatočenim hrvatskim građanima u logorima na teritoriju Srbije i obilježavanja mjesta njihovih stradanja, ukidanje neutemeljene regionalne univerzalne jurisdikcije, stvarne i ubrzane sukcesije imovine bivše zajedničke države, ali i suočavanja Srbije s navedenim povijesnim činjenicama.
M.M. /Foto: TVhappy