Na brdu Čukuru iznad Hrvatske Kostajnice, pokraj spomen-obilježja “Slomljeni pejzaž”, u četvrtak je obilježena 26. obljetnica pogibije HRT-ova snimatelja Gordana Lederera, koji je 10. kolovoza 1991. na tom mjestu pogođen iz snajpera dok je snimao hrvatske branitelje u akciji tijekom napada JNA i srpskih pobunjenika na Pounje.
S HRT-a su priopćili kako su pod spomen obilježje, koje je nacionalna radiotelevizija prije dvije godine otkrila u čast Gordanu Ledereru, vijence položili i svijeće zapalili glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, zamjenik sisačko-moslavačkoga župana Ivan Celjak i gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan.
Bačić je tom prilikom izjavio kako je Lederer svojom kamerom prenosio dragocjenu istinu o Domovinskome ratu te ostavio vrijedna svjedočanstva, među kojima se izdvajaju legendarna “Banijska praskozorja”, kao jedan od najdojmljivijih ratnih zapisa snimljenih tijekom Domovinskoga rata.
“‘Slomljeni pejzaž’ jedno je od najljepših spomen-obilježja iz Domovinskog rata. Ono prikazuje krug života, savršenstvo koje je prekinuto silničkim činom, pucnjem. No, uspomena na Gordana Lederera živi u nama, a pucanj nije zaustavio istinu, ona se upravo zahvaljujući Gordanovim zapisima pronosi nadalje, a tako će biti i ubuduće”, istaknuo je.
I ministar Medved naglasio je kako je Lederer svojom kamerom stvorio izrazito vrijednu građu o početcima agresije na Hrvatsku
“Došli smo odati počast našem prijatelju Gordanu Ledereru, prisjetiti se njegove hrabrosti i još mu jednom zahvaliti što je na dojmljiv način prenio istinu o Domovinskom ratu, rekao je u svom govoru ministar branitelja Tomo Medved.
Gordan je boraveći s nama snimao neprijateljske napade, branitelje i sav užas u ratom zahvaćenoj Banovini. Vjerujem da u Hrvatskoj nema čovjeka kojemu njegovo djelo Banijska ratna praskozorja nisu izmamila suzu, ali i pokazala istinu o ratnim strahotama i tko ih je počinio. Svojom kamerom uhvatio je naše emocije, naše razgovore šutnjom i naše strepnje, posvjedočio je istinu.
Prenio je ljepotu hrvatskog zajedništva, idealizma i predanja najboljih hrvatskih mladića ideji slobode. Svijetu je prenio istinu o agresiji jugoarmije i velikosrba na Hrvatsku i na tome ćemo mu biti uvijek zahvalni. Njegovo oružje bila je njegova kamera. Bio je dio nas i uvijek s nama. Predano i hrabro radio je svoj posao.
Uz sva naša nastojanja, neprijatelj nam nije dozvolio da ga odvedemo u bolnicu i spasimo mu život. Ostali smo bez istinskog prijatelja. Njegova jedinstvena djela neka nas uvijek podsjećaju na hrabrog čovjeka koji je uz profesionalizam imao i toliko ljubavi za slobodu svoje domovine.
Dragi Gordane, hvala ti za sve što si učinio za samostalnu i neovisnu državu Hrvatsku”, rekao je ministar Tomo Medved.
“Prije 26 godina ugasio se život Gordana Lederera pucnjem s obližnjega brda. Danas nas je ovdje, zajedno s njegovom kćeri Petrom, ponovno okupio osjećaj bliskosti s njegovim životom i svim onim što je napravio i za Hrvatsku radioteleviziju i za Hrvatsku u cjelini. Gordan Lederer svojom je kamerom pronosio dragocjenu istinu o Domovinskome ratu te je ostavio vrijedna svjedočanstva, među kojima se izdvajaju legendarna Banijska ratna praskozorja s nezaboravnim ranojutarnjim kadrovima koja su nam ostala u trajnome sjećanju kao jedan od najdojmljivijih ratnih zapisa snimljenih tijekom Domovinskoga rata”, istaknuo je glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije Kazimir Bačić.
Dodao je kako su Gordanu Ledereru u čast prije dvije godine Grad Hrvatska Kostajnica i Hrvatska radiotelevizija na tome mjestu podignuli spomen-obilježje.” Slomljeni pejzaž jedno je od najljepših spomen-obilježja iz Domovinskoga rata. Ono prikazuje krug života, savršenstvo koje je prekinuto silničkim činom, pucnjem. No, uspomena na Gordana Lederera živi u nama, a pucanj nije zaustavio istinu, ona se upravo zahvaljujući Gordanovim zapisima pronosi nadalje, a tako će biti i ubuduće”, istaknuo je Bačić.
Predsjednik Zbora ratnih izvjestitelja HRT-a Marinko Ćavar je podsjetio kako su se izvjestitelji istinom koju su nosili u svijet, borili za svoju domovinu. “Ponosni smo na svoju djelatnost i svoj doprinos. Obvezni smo ne zaboraviti svoje kolege koji su dali svoj život za domovinu”, istaknuo je.
Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan rekao je kako je Gordan Lederer dao ono najvrednije što čovjek može dati. “Njegov rad bio je od krucijalne važnosti, prenosio je svijetu istinu o Domovinskom ratu”. Zahvalio je svima koji su branili i obranili Hrvatsku te istaknuo kako njihove zasluge nikada ne smijemo zaboraviti.
Milan Bešlić, voditelj projekta izgradnje spomen-obilježja Gordanu Ledereru, govorio je o umjetničkoj vrijednosti tog mjesta te pritom istaknuo kako je Hrvatska radiotelevizija pokazala da je institucija koja u sebi ima i moralnu vrijednost, koja je zaštitnik kulturnih vrijednosti, koja svjedoči da ima svoje sjećanje…
Nazočnima se obratio i zamjenik sisačko-moslavačkog župana Ivan Celjak.
“Puno je riječi rečeno o jednoj od najvećih osoba ne samo Domovinskog rata, već i Republike Hrvatske. Pucanj u pravdu, pucanj u istinu. Gordan Lederer ostaje kao učitelj istine, kao osoba koja je svojim bićem, svojim životom, radom, posvjedočila što je prava isitina. U to vrijeme se borio jednako kao hrvatski branitelj. Rat se dobiva istinom, a ona u sebi sadržava i pravdu i ljubav. Gordan Lederer je uz oružje istine – kameru – u svojim rukama imao i ljubav… ljubav prema svim Hrvatima, prema svojoj domovini, ljubav prema onima koji su tada sasusli svu mržnju na ove naše prostore. Svaki put kad dođemo na ovo mjesto, sjetimo se pravog borca za istinu i Božjeg heroja”, riječi su fra Silvija Šćepanovića.
MP/hrt; foto:hrt