U organizaciji udruge IX. bojne Hrvatskih obrambenih snaga Split u utorak, 10. ožujka 2020. godine u Škabrnji će biti održano svečano imenovanje ulice IX. bojne HOS-a.
Načelnik Općine Škabrnja Nediljko Bubnjar je na središnjoj komemoraciji za žrtve Škabrnje 18. studenog 2019. najavio imenovanje dvije nove škabrnjske ulice, ulicu 9. bojne HOS-a i 7. domobranske pukovnije
Program započinje u 11 sati svetom misom u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u središtu sela. Nakon toga, u 12 sati biti će održano svečano otvorenje ulice IX. bojne HOS-a, a program će se nastaviti uz prigodno druženje.
Nakon oslobađanja Škabrnje u operaciji Maslenica 1993. godine, najznačajniju ulogu u njezinoj obrani imala je upravo IX. bojna HOS-a pod zapovjedništvom Marka Skeje.
Ovo je mjesto u zadarskom zaleđu u povijesti zapisano kao simbol stradanja, herojstva i velike žrtve.
U kasno ljeto 1991. započeli su napadi srpskih snaga i JNA na dalmatinska sela i gradove, a 18. studenog napadnuta je i okupirana Škabrnja, a dan kasnije, 19. studenoga, Nadin. Okupatorske snage u Škabrnji su ubile su 58 civila, uglavnom žena i staraca i 26 branitelja.
Škabrnja je potom početkom 1993. godine oslobođena u akciji Maslenica, nakon koje ju je čuvalo tek nekoliko pripadnika oružanih snaga HV-a. .
Škabrnja sama po sebi nije imala neki važan strateški značaj, ni za Hrvate, ni za Srbe – ona je bila nešto mnogo više. Držati Škabrnju za Hrvate je značilo čuvati u svojim rukama simbol stradanja Hrvata u Dalmaciji, dok je Srbima bio imperativ ponovno osvojiti Škabrnju te tako demoralizirati Hrvatsku vojsku
Dolaskom 9. bojne HOS-a te njenog zapovjednika Marka Skeje, selo se na punih 45 dana ponovno našlo u hrvatskim rukama, a tijekom tog razdoblja napadale su ga najelitnije srpske paravojne jedinice – „Alfe“ kapetana Dragana, „Vukovi s Vučjaka“, Arkanovi „Tigrovi“ te “Crvene beretke” (Jedinica za specijalne operacije Državne bezbednosti Srbije – JSO) Milorada Ulemeka Legije
Puno je hrabrih boraca branilo Škabrnju, a u najveću legendu ušao je zasigurno Thomas Crowley “Irac”, legionar obučen za postavljanje raznoraznih mina, izvođenje diverzija i postavljanje zamki koje su često bile kobne za „dobrovoljačke“ odrede.
Ovakve su obrambene aktivnosti fizički i psihički iscrpljivale pripadnike 9. bojne, zbog čega je Marko Skejo od zapovjedništva u Zadru zatražio odmor za svoje borce. Nakon što su umorni vojnici dočekali smjenu i otišli na odmor, samo je nekoliko dana kasnije Škabrnja opet bila okupirana. To se dogodilo u operaciji srpske vojske naziva „Kameleon“, u kojoj su borbe trajale od 18. do 22. ožujka 1993. godine.
Hrvatske se snage u vrlo nepovoljnom položaju nisu uspjele obraniti, a svoje je živote tada položilo desetero pripadnika domaćih postrojbi, 7. domobranske pukovnije i Pješačke satnije Zrakoplovne baze Zemunik.
Škabrnja je konačno oslobođena tek 5. kolovoza 1995. godine u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Osim Škabrnje i Thompsonova općina Ružići ima ulicu 9. bojne HOS-a.
M. Marković/Foto: press
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Poznata BBC-eva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.…
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Komentiraj