U tijekom je konstituirajuća sjednica novog saziva Skupštine Crne Gore. Na početku je intonirana himna Crne Gore, na koju su ustali svi zastupnici koji su u tom trenutku bili u skupštinskoj dvorani.
Nakon intoniranja himne u dvoranu su ušli zastupnici prosrpskog Demokratskog fronta (DF), a neki od njih imali su maske u bojama srpske zastave.
Sjednica Skupština prenošena na društvenim mrežama, a dok se intonirala himna Crne Gore “Oj svijetla majska zoro” ton je bio isključen
U Skupštini je usvojen izvještaj Državne izborne komisije o rezultatima parlamentarnih izbora te su verificirani mandati zastupnika, a potom bi trebao biti izabran predsjednik Skupštine.
Iako tri oporbene koalicije nisu do pred samu sjednicu uspjele dogovoriti ime kandidata, došlo je do preokreta nakon obraćanja Milana Kneževića iz Demokratskog fronta, a koji je poručio da Srbi neće izdati građane koji žele promjene te da podržavaju Zdravka Krivokapića za mandatara nove vlade i predsjednika Demokratske Crne Gore Aleksu Bečića za predsjednika Skupštine Crne Gore.
Zastupnik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da su prijedlozi prihvatljivi i koaliciji ‘Crno na bijelo’, kojoj je otvoren put prema formiranju nove vlasti u Crnoj Gori. Zastupnik Demokrata Aleksa Bečić kazao je da je pobjeda okretanje novog lista i izdizanja iznad podjela.
Knežević se obratio i jednom od osnivača koncerna Vijesti, Željku Ivanoviću, koji je rekao da će DF izdati i dati ruku spasa Milu Đukanoviću te da su zgrnuli desetine milijuna eura kako bi mu dali podršku da se ne bi izglasao predsjednik Skupštine.
“Željko Ivanović želi zamijeniti Mila Đukanovića i postati iz druge prva obitelj. Prvi milijun stekao je tako što ga je ukrao od Mila Đukanovića, sad optužuje nas da mu pružamo ruku spasa’, rekao je Knežević.
Državna izborna komisija Crne Gore (DIK) objavila je 14. rujna konačne rezultate parlamentarnih izbora, prema kojima su tri oporbena saveza osvojila 41 zastupničko mjesto, a tada aktualna vladajuća većina ima 40 mjesta u crnogorskom parlamentu.
Hrvati su se pred izbore podijeli u dvije stranke (HGI i HRS) i ostali bez zajamčenog mandata nakon što ni jedna stranke nije prešla povlašteni izborni prag od 0,35 posto.
M. Marković/Foto: screenshot