Belgijska policija pokrenula je u ponedjeljak seriju racija u korupcijskom skandalu koji potresa Bruxelles. Do sad je uhićeno šest osoba, a četiri su ostale u pritvoru, zbog sumnji da su primili mito od Katara u cilju utjecanja na odluke Europskog parlamenta.
Najveća zvijezda među pritvorenim je Eva Kaili dosadašnja potpredsjednica Europskog parlamenta, a Politico piše kako se može očekivati još uhićenja
Tužitelji su u ponedjeljak rekli da su do sada pretražili 19 rezidencija i ureda te ureda u Parlamenta koji su sada istraženi i ogradjeni.
U hotelskoj sobi u Bruxellesu zaplijenjen je kovčeg pun gotovine u kojem je bilo nekoliko stotina tisuća eura. Policija je u jednoj kući otkrila još 600.000 eura. A u stanu jednog zastupnika EU-a pronađeni su dokazi kako na računima ima 150.000 eura.
Ostali upleteni u skandal uključuju Kailinog partnera, Francesca Giorgija, savjetnika u parlamentu, i Piera Antonija Panzerija, istaknutog bivšeg zastupnika u Europskom parlamentu koji vodi nevladinu organizaciju Fight Impunity, koja se hvalila bliskim vezama s ljevičarskim političkim krugovima.
Skandal je šokirao Bruxelles, a dužnosnici se nervozno pitaju tko bi mogao biti sljedeći. Ta je tema dominirala razgovorima u hodnicima parlamenta u ponedjeljak u Strasbourgu, gdje je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola obećala pokrenuti punu istragu.
Metsola je u ponedjeljak izjavila kako su joj ovo možda najdulji dani u karijeri.
“Neprijatelji demokracije za koje je prijetnja i samo postojanje ovog parlamenta, neće se zaustaviti ni pred čim. Ti zlonamjerni akteri, povezani s autokratskim trećim zemljama, navodno su kao oružje upotrijebili nevladine organizacije, sindikate, pojedince, asistente i zastupnike u Europskom parlamentu u nastojanju da potkopaju naše procese. Njihovi zlonamjerni planovi nisu uspjeli.
Naše službe, na koje sam nevjerojatno ponosna, već neko vrijeme surađuju s relevantnim nacionalnim policijskim i pravosudnim tijelima kako bi razbile tu navodnu kriminalnu mrežu”, poručila je Metsola.
Borci transparentnost sumnjaju da su prva otkrića samo vrh ledenog brijega o tome kako strane zemlje nezakonito utječu na EU. Trenutačno se zemlje ne moraju registrirati u transparentnoj bazi podataka interesnih skupina EU-a, a zastupnici u Europskom parlamentu ne moraju prijaviti te kontakte.
M.M. /Foto: euparlament