U utorak 8. kolovoza 2023. bila je godišnjica smrti Stjepana Radića na kojeg je 20. lipnja 1928. godine u Narodnoj skupštini Kraljevine SHS pucao srbijanski atentator Puniša Račić. Od rana zadobivenih u atentatu u Beogradu Radić je preminuo 8. kolovoza u Zagrebu
Kao baštinici i sljedbenici ideje i djela Stjepana Radića u suvremenoj Hrvatskoj danas su to uglavnom HSS-ovci ili članovi stranki istog imena i prezimena koji svake godine nastoje obilježiti ovu tužnu obljetnicu. Tako je bilo i ove godine, ali je sam čin izazvalo mali skandal.
Na službenim stranicama HSS-a je najprije objavljeno kako je izaslanstvo HSS-a predvođeno aktualnim predsjednikom Krešom Beljakom posjetilo posljednje počivalište Stjepana Radića na mirogojskim arkadama te položilo cvijeće i zapalilo svijeće.
Učinilo nam se zgodnim provjeriti tu činjenicu, piše portal Dugopolje, budući da na priloženim fotografijama nije bilo glavnog protagonista te priče, šefa HSS-a Krešimira Beljaka
. Koja bi to još stranka objavila fotografiju bez predsjednika ako je bio nazočan.Kontaktirali smo dva istaknuta člana HSS-a koji su nam u porukama potvrdili kako Beljak nije bio na komemoraciji iako je na službenim stranicama objavljeno da je bio.
Nedugo nakon naših upita na službenim stranicama HSS-a je osvanula ispravak ranijeg teksta pa je napisano kako se u stvarnosti dogodilo:
“Na današnji dan 1928. godine u 57. godini života umro je suosnivač HPSS-a (kasnije HSS) i velikan hrvatske povijesti Stjepan Radić.Delegacija HSS-a predvođena Glavnim tajnikom stranke Željkom Lenartom odala mu je počast na njegovu grobu u arkadama zagrebačkog groblja Mirogoj”, stoji u prepravljenoj objavi
U razgovoru s istaknutim HSS-ovcem (koji je inzistirao da mu ne spominjemo ime,) isti je izgleda više ljut na one koji su mogli popraviti stvari na “seljačkoj sceni”, nego na Beljaka, a nisu napravili ništa iako su mogli.
“Identične stvari događaju od dolaska Beljaka na čelo HSS-a pa se zato pitam gdje su sada čelnici drugih stranaka s predznakom HSS-a, gdje je sad onaj mladi lav koji je osnovao Demokratski HSS, gosp. Mateo Ivanac, a do dan danas nije osnovao niti jedan ogranak, a kamoli da ga je javnost upoznala ili da se suprotstavio nepravdi unutar političke elite.
Jedino što je isto kao i svim ostalima bivšim HSS-ovcima je da se prikrpio, nekom, on Domovinskom pokretu, uz negodovanje najjačih organizacija DHSS-a, ali uz svestranu pomoć predsjednika Zelene liste i glasnogovornika nepostojeće platforme DHSS-a. Vjerovali smo da on može napraviti nešto na seljačkoj sceni i ujediniti posvađane ljude i frakcije”, rekao je HSS-ovac i dodao:
“To pranje mozga i to vrijeđanje zdravog razuma kojeg odnarođena klika bivših i sadašnjih HSS-ovaca provodi samo u svoju korist je neizdrživo. Jedino rješenje je ujedinjenje!”
Na pitanje što je danas radio i gdje je bio Beljak odgovorio je da ne zna.
D.M. /Foto: društvene mreže HSS
Poznata BBC-eva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.…
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Haški sud je podignuo optužnicu za ratne zločine protiv izraelskog premijera Netanyahua i ministra obrane…
Komentiraj