Ubijeni general Igor Kirillov od 1991. do 1994. bio je zapovjednika voda u Istočnoj Njemačkoj. U isto vrijeme kao agent KGB-a u DDR-u je služio i današnji predsjednik Vladimir Putin.
General Igor Kirillov, načelnik snaga za nuklearnu, biološku i kemijsku obranu (NBC), ubijen je rano jutros ispred zgrade kad je eksplodirala naprava skrivena u romobilu. Umro je na ulici ispred stambenog bloka oko sedam kilometara jugoistočno od Kremlja. U eksploziji je poginuo i njegov pomoćnik Ilja Polikarpov.
Preživio je samo generalov vozač, izvijestio je Telegram kanal Mash: “Jedini koji je preživio eksploziju general-pukovnika je njegov vozač u trenutku aktiviranja IED-a, on je sjedio za volanom”, piše u objavi. Navode da je dobio potres mozga, a krhotine stakla ozlijedile su ga po licu i rukama.
Ruske državne novinske agencije izvijestile su da je eksplozivna naprava koja je ubila 54-godišnjeg Kirilova i njegovog pomoćnika imala eksplozivnu snagu ekvivalentnu 300 grama TNT-a. Dodali su da su stručnjaci za bombe i specijalni psi tragači pregledali okolno područje te da nisu pronađeni drugih eksploziva.
“Smrt je bila trenutačna. Liječnici koji su stigli trebali su to samo utvrditi”, izvijestio je TASS pozivajući se na medicinske službe.
Tijela stradalih prevezena su na medicinsko vještačenju, a istražitelji na mjestu tragedije su u potrazi za ostacima eksplozije. Fotografije objavljene na ruskim Telegram kanalima prikazuju uništen ulaz u zgradu zatrpan ruševinama i dva tijela kako leže u krvavom snijegu.
Ubojstvo generala Kirillova šokiralo je ruski vojni i politički establišment. U ruskom parlamentu, Dumi, održana je minuta šutnje.
Zamjenik predsjednika gornjeg doma ruskog parlamenta, Konstantin Kosačev, rekao je da je njegova smrt “nenadoknadiv gubitak”, dok je umirovljeni general i zastupnik Andrej Guruljov rekao da ubojstvo Kirilova neće ostati bez odgovora.
Guruljov je rekao da je odgovoran za nabavu oružja te je “jasno razumio zločinačke aktivnosti SAD-a i njegovih satelita”.
Njegovu smrt prokremaljski lojalisti također vide ne samo kao udarac, već i kao dokaz da Ukrajina ima mogućnost ciljati visoke dužnosnike u Moskvi. Neki su komentatori čak upirali prstom u Britance ili Amerikance. Prema ruskom ratnom blogeru Sashiju Kotsuu
, to “dokazuje da neprijateljski agenti djeluju i špijuniraju ljude u našoj pozadini”.Ubijeni general bio je zadužen za ruske postrojbe za radioaktivnu, kemijsku i biološku obranu, poznate kao RKhBZ, a radi se o specijalnim snagama koje djeluju u uvjetima radioaktivne, kemijske i biološke kontaminacije.
Igor Kirillov rođen je 13. srpnja 1970. u ruskom gradu Kostrom, gradu na obali rijeke u zapadnoj Rusiji. U Oružanim snagama SSSR-a je od 1987. Godine 1991. diplomirao je s odličnim ocjenama Kostromsku višu vojnu zapovjednu školu kemijske obrane. Od 1991. do 1994. godine obnašao je dužnost zapovjednika voda u Zapadnoj skupini snaga raspoređenih i tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj.
U Istočnoj Njemačkoj, na dužnosti agenta KGB-a, u isto vrijeme (od 1985. do 1990.) služio je i današnji predsjednik Vladimir Putin. Nije poznato jesu li se poznavali u to vrijeme ( Putin je stariji 18 godina), ali nije isključeno da su surađivali, kao što ne bi bilo izneđanje da je u Putinov krug pouzdanika ušao i zbog zbog službe u nekadašnjim državama Istočng bloka.
Nakon što je napustio Njemačku Kirillov je služio u Moskovskom vojnom okrugu. Od 1995. godine obnašao je sukcesivne dužnosti od zapovjednika satnije do zapovjednika brigade Zasebne brigade za zaštitu od zračenja, kemijske i biološke zaštite.
Pohađao je Kostromsku višu vojnu zapovjednu školu kemijske obrane, koju je diplomirao 2007. Nakon što je diplomirao, obnašao je razne dužnosti u ruskim nuklearnim, biološkim i kemijskim obrambenim snagama, da bi naposljetku postao zapovjednih tih snaga 2017. godine.
Tijekom vojne karijere bio je poznat po tome što je pomogao u razvoju teškog sustava bacača plamena TOS-2 Tosočka. Zapad ga je optuživao za korištenje zabranjenog kemijskog oružja tijekom rata u Ukrajini, kao i otrovnog sredstva za gušenje – kloropikrina.
U Rusiji su ga doživljavali kao neumornog domoljuba koji se bori za istinu i razotkriva zapadne “zločine”. Postao je ozloglašen po neobičnim brifinzima u ruskom ministarstvu obrane, što je potaknulo britansko ministarstvo vanjskih poslova da ga označi kao “značajnog kremaljskog širitelja dezinformacija”.
Glavni zadaci snaga kojima je zapovijedao uključuju prepoznavanje opasnosti i zaštitu jedinica od kontaminacije, ali i “nanošenje štete neprijatelju korištenjem zapaljivih sredstava”, kaže rusko ministarstvo obrane. Pretpostavlja se da se to odnosi na ruski sustav bacača plamena koji može uništiti ciljeve korištenjem termobaričkih bojevih glava.
Imao je čin general-pukovnika i odlikovan je Zlatnom zvijezdom Heroja rada. Dobio je u niz drugih vojnih priznanja
General Kirillov održavao je redovite brifinge ruskog Ministarstva obrane, na kojima je iznosio podatke o navodnim vojno-biološkim programima koje provode tvrtke bliske Pentagonu u Ukrajini.
U ponedjeljak je ukrajinski tužitelj optužio Kirillova u odsutnosti za navodnu uporabu zabranjenog kemijskog oružja u Ukrajini, priopćila je Služba sigurnosti Ukrajine. SBU je rekao da su ruske snage upotrijebile kemijsko oružje gotovo 5000 puta tijekom rata u Ukrajini pod vodstvom Kirillova. Rusija odbacuje te optužbe.
Velika Britanija, Kanada i Novi Zeland u listopadu ove godine uveli su sankcije Kirillovu zbog korištenja sredstava za suzbijanje nereda i višestrukih izvješća o korištenju otrovnog sredstva za gušenje kloropikrina u Ukrajini. Kirillov i njegove snage bili su “odgovorni za pomoć pri postavljanju ovog barbarskog oružja”, rekla je Britanija u to vrijeme.
Prema njegovoj službenoj biografiji, Kirilov je sudjelovao u stvaranju teškog bacača plamena TOS-2 Tosočka koji je izradila ruska vojska, ali i u borbi protiv pandemije COVID-19.
U ponedjeljak je ukrajinska tajna služba, SBU, podigla optužnicu protiv njega u odsutnosti, objavivši na Telegramu da je “odgovoran za masovnu uporabu zabranjenog kemijskog oružja”.
Ukrajinski pukovnik Artem Vlasiuk ranije je izjavio da je više od 2000 ukrajinskih vojnika liječeno u bolnici zbog trovanja kemikalijama tijekom rata, a troje ih je umrlo. Kremlj je tada optužbe odbacio nazvavši ih “neutemeljenima”.
Moskovski Komersant već u svom prvom izvještaju za eksploziju sumnjiči ukrajinsku vojnu obavještajnu službu, između ostalog i zato što je nedavno Kijev generala Kirilova stavio na popis “ratnih zločinaca”, ali i zato što je blizak Vladimiru Putinu
te je jedan od vodećih prorežimskih vojno-političkih ratnohuškačkih jastrebova.Mihailo Podoljak, savjetnik u Uredu predsjednika Volodimira Zelenskog, odbacio optužbe za umiješanost Ukrajine u ubojstvo generala Kirillova:
“Ukrajina ne rješava probleme na ovaj način”, rekao je Podoljak u intervjuu za YouTube kanal The Breakfast Show dodajući da se sve odluke donose samo na bojnom polju, a ne “negdje vani”.
No, Reuters i AP, pozivajući se na svoje visoke izvore u Kijevu, navode da “odgovornost za likvidaciju preuzima Ukrajina”. I Kijevskaja pravda te ukrajinsko izdanje RBK navode da iza atentata “stoje ukrajinske obavještajno-sigurnosne službe”. Isto je objavio Kyiv Post.
“U 10:30 ujutro izvori Kyiv Posta unutar ukrajinskih specijalnih službi rekli su da je smrt general-pukovnika Igora Kirilova, načelnika snaga za radijacijsku, kemijsku i biološku zaštitu ruskih oružanih snaga, rezultat specijalne operacije koje je izvršila Ukrajinska sigurnosna služba (SBU)”, objavio je Kyiv Post
“Kirillov je bio ratni zločinac i legitimna meta. Bio je odgovoran za naređivanje upotrebe zabranjenog kemijskog oružja protiv ukrajinskih snaga. Ovo je sudbina koja čeka sve one koji ubijaju Ukrajince. Odmazda za ratne zločine je neizbježna”, rekao je izvor iz SBU-a za Kyiv Post.
No, tko god stajao iza likvidacije generala Kirilova, to je velik udarac za Vladimira Putina, pogotovo ako mu doista Ukrajinci, koje on stalno omalovažava i ponižava, u srcu Moskve ubijaju pouzdane ljude.
Ubiti zapovjednika tako važnog vojnog sektora i jednog od glavnih ljudi u ruskoj vojsci ima velik odjek.
M. Marković/Foto: TASS
Istra 1961 je pobijedila Dinamo s uvjerljivih 3:0 u 28. kolu SuperSport HNL-a. Stjepan Lončar…
Uz odličnu igru nogometaši Istre 1961 su na svom terenu pobijedili Dinamo 3-0 (1-0) u…
U prvom subotnjem susretu 28. kola HNL-a nogometaši Hajduka učvrstili su prvo mjesto na ljestvici,…
Komentiraj