Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu je, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu pred zagrebačkim Županijskim sudom protiv nekadašnjih specijalaca tzv. SAO Krajine Ilije Čizmića i Zdravka Matijaševića optuženih da su 1991. kod Hrvatske Kostajnice ubili dvojicu ruskih novinara.
Riječ je Genadiju Demjanoviću Kurinnoju (1950.) i Viktoru Vladimiroviću Noginu koji su ubijeni 1. rujna 1991. u selu Panjani kod Hrvatske Kostajnice, kada su srpske snage pucale po njihovu vozilu s oznakama PRESS i potom ranjene ruske novinare usmrtili hicima iz pištolja.
Ne otkrivajući identitete tužiteljstvo je izvijestilo da je Čizmić bio pomoćnik zapovjednika specijalne jedinice MUP-a tzv. SAO Krajine iz Komogovine i ujedno komandir odjeljenja u istoj jedinici, a Matijašević pripadnik navedene jedinice.
Okrivljenike tužiteljstvo tereti da su zajedno s još oko petnaestero pripadnika odjeljenja koje je vodio Čizmić, s položaja iznad društvenog doma u Panjanima, smještenog nasuprot raskrižja prema Majuru, otvorili vatru iz pješačkog naoružanja na automobil s diplomatskim registarskim pločicama tadašnjeg SSSR-a i vidljivo istaknutim oznakama “TV” i “PRESS”.
Ranjene ih ubili
U automobilu su, ističe državno odvjetništvo, bila dvojica stranih novinara koji su tog dana bili na profesionalnom zadatku na području ratnih sukoba. Automobil se uslijed rafalne paljbe zaustavio pedesetak metara od raskrižja, a pripadnici jedinice su potom, prilazeći automobilu, utvrdili da su osobe u automobilu ranjene, ali još uvijek žive.
Matijašević je novinare pretražio i od njih uzeo putovnice i novinarske iskaznice te iako mu se jedan od ranjenih novinara obratio riječima da ne puca, hicima iz pištolja usmrtio obojicu ranjenih novinara.
“Pomoćnik zapovjednika naredio da se sve zataška”
Čizmića tužiteljstvo tereti da je, imajući ovlasti zapovijedanja i nadzora nad prisutnim pripadnicima jedinice, iako svjestan da su u automobilu dvije ranjene civilne osobe, kojima je trebalo pružiti medicinsku pomoć i spriječiti bilo kakav daljnji napad na njihov fizički integritet, nije poduzeo ništa da spriječi drugookrivljenika u usmrćivanju stranih novinara.
Upravo suprotno, nakon ubojstva je „naredio i dozvolio pripadnicima jedinice poduzimanje više radnji u cilju prikrivanja i zataškavanja zločina uzimanjem novinarske opreme, uništenjem automobila eksplozijom i kasnijim odvoženjem izgorjele olupine, zajedno s posmrtnim ostacima usmrćenih osoba, na lokaciju u selu Donji Kukuruzari.
Dodaju da su okrivljenici postupili protivno odredbama Ženevske konvencije o zaštiti građanskih osoba u vrijeme rata i protokola o zaštiti žrtava nemeđunarodnih oružanih sukoba. Čizmić i Matijašević nisu dostupni hrvatskim vlastima.
Putin ih odlikovao
Ruski predsjednik Vladimir Putin je 2018. posmrtno odlikovao ubijene novinare Nogina i Kurinoja za iskazanu hrabrost, požrtvovnost i borbu za istinu.
Vladimir Mukusev, ruski novinar i sveučilišni profesor, 2018. je Sankt Peterburgu objavio knjigu ‘Ne pucajte, mi smo vaša braća’, koja otkriva istinu o ubojstvu Nogina i Kurinoja.
>> NOVI ŠAMAR SRBIMA: Putin napokon priznao istinu iz Domovinskog rata
Knjiga ‘Ne pucajte, mi smo vaša braća’ svojevrstan je nastavak njegove prve knjige naziva ‘Crna mapa – priča jedne novinarske istrage’, u kojoj je ruski novinar detaljno istražio sve pojedinosti oko pogibije novinara.
U novoj knjizi Mukusev otkriva kako su Nogina i Kurinoja 1. rujna 1991. godine hicima iz automatskog oružja ubili srpski terorsiti nedaleko od Hrvatske Kostajnice.
Ruski novinari su putovali automobilom s diplomatskim oznakama tadašnjeg Sovjetskog Saveza od Hrvatske Kostajnice prema Petrinji. Dolaskom do sela Panjani Srbi su počeli su pucati po automobilu s diplomatskim oznakama iako su ruski novinari zavapili da prestanu vičući: ‘Ne pucajte, mi smo Rusi, vaša braća.’
No, prvo su ih ranili, a onda ranjene dokrajčili, a tijela bacili.
Stjecajem okolnosti Nogina i Kurinoja sreo sam na početku rata u Sloveniji. Kod prve protutenkovske barikade, na cesti od Zagreba prema Ljubljani, dvadesetak kilometara u dubini Slovenije, snimio je kolega Marko Jurič i to su jedine poznate fotografije poginulih ruskih novinara nastale u vrijeme agresije na Sloveniju i Hrvatsku.
M. Marković /Foto: Press