Na današnji dan dogodilo se poznato „bacanje cvijeća pred tenkove“ u Beogradu. Elitna Prva gardijska oklopna divizija JNA krenula je tada prema hrvatskom gradu heroju Vukovaru.
Iz istih tenkova razoren je hrvatski biser na Dunavu, a njegovi stanovnici Hrvati pobijeni su ili protjerani.
Na današnji dan 1991. godine Beograđani su u euforiji izašli na ulice kako bi ispratili svoje junake koji su išli ‘osloboditi’ Vukovar. Razdragani građani mahali su pripadnicima Prve gardijske oklopne divizije JNA, pozdravljali ih podižući tri prsta i bacali cvijeće pred tenkove.
Uskoro je uslijedila je mučna 87-dnevna opsada multietničkog grada u kojem su do tada živjeli i Hrvati i Srbi. U njoj je sudjelovalo 30 tisuća vojnika JNA uz pomoć srpskih paravojnih snaga.
Posljedica dolaska ‘heroja’ s tenkovima u Vukovar bio je grad razrušen do temelja, tisuće prognanih i velik broj ubijenih građana grada na Dunavu.
U agresiji na Vukovar sudjelovalo je 30 tisuća vojnika Jugoslavenske narodne armije, uz pomoć srpskih paravojnih snaga. U napadima je redovito sudjelovalo i Jugoslavensko ratno zrakoplovstvo, kao i 400 tenkova te stotine minobacača i topova. Artiljerijsko razaranje grada i borbe na ulicama dovele su do potpunog uništenja grada. Sve je završilo stravičnim zločinom na Ovčari.
U borbama u Vukovaru poginulo je oko 900 branitelja grada, život je izgubilo i oko 1000 civila, a oko 7000 hrvatskih vojnika i civila završilo je u zarobljeničkim logorima u Srbiji.
Hrvatski mediji tada su pisali da je u agresiji na Vukovar ( kompletno Vukovarsko ratište) poginulo oko 12.000 agresorskih vojnika i ranjeno do 10.000. Uništeno je 400-600 tenkova i oklopnih vozila te 20 zrakoplova i helikoptera.
Po srpskim izvorima poginulo 1103 , a ranjeno 2500 vojnika. Priznali su 110 uništenih tenkova i oklopnih vozila i tri zrakoplova.
Procjena međunarodne zajednice da je srpska strana ( uključujući domaće četnike i vojsku iz Srbije) na Vukovarskom ratištu izgubila oko osam tisuća ljudi. Zanimljivo je da je Srbija, po službenim carinskim podacima, u ta tri mjeseca iz Slovenije uvezla 8200 mrtvačkih kovčega više nego u istom periodu godinu dana ranije.
Srpski izvori danas spominju da je “tijekom 4 godine rata u Hrvatsku poginulo oko 6000 srpskih državljana uključujući i neke civile”.