Izjava saborskog zastupnik HDZ-a dr. Mire Kovača na obljetnici logoraša u Knina kako će Srbija prije ulaska u EU morati riješiti pitanje odštete za hrvatske logoraše, izazvala je veliko negodovanje u Srbiji.
U govoru na Komemoraciji u Kninu Kovač je rekao da će Republika Srbija pitanje odštete hrvatskim logorašima morati riješiti u sklopu pregovora o priključenju Europskoj uniji.
“Mi u Hrvatskom saboru imamo obvezu i dužnost da nad time bdijemo; bez ostvarenja toga prava (odštete hrvatskim logorašima) naši susjedi neće moći ući u europsku obitelj koja se zove Europska unija”, poručio je Kovač dodajući da za to “postoji utemeljenje u međunarodnom pravu, ali i u pregovaračkom okviru Srbije”, prenosi njenu izjavu Fenix magazin.
Srbijanska ministrica za Europske integracije Jadranka Joksimović brzo je reagirala na izjavu bivšeg hrvatskog ministra vanjskih poslova.
“Nešto se moj poznanik Kovač zbunio. Baš me čudi da se takva pitanja otvaraju, imajući u vidu da je Hrvatska ušla u EU, a da imovinska prava i pitanje mirovina nisu riješeni i to onima koji su uz sve to protjerani iz svojih domova”, izjavila je Joksimović za beogradske Novosti.
Pritom je ironično dodala kako je najave iz Hrvatske o mogućem blokiranju europskog puta Srbije od strane Hrvatske nisu iznenadile. No ironija je prestala kada je i sama priznala da, iako se odluke u EU donose konsenzusom, tj. usuglašavanjem stavova svih članica, ipak se događalo da neke države, zbog bilateralnih pitanja, blokiraju pregovore kandidata.
Sudeći i po ovoj izjavi srbijanske ministrice financija, očito je kako se Srbija još uvije ne želi suočiti sa svojom prošlošću, niti želi priznati zlodjela pripadnika velikosrpskog miloševićevskog režima, a koji je većina u Srbiji podupirala.
Na skupu u Splitu predsjednik splitsko-dalmatinske podružnice Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Ivan Turudić podsjetio da je na teritoriju Srbije, BiH, Crne Gore i okupiranim dijelovima Republike Hrvatske tijekom 1991. i 1992. godine bilo 70-tak srpskih koncentracijskih logora, od čega je 30 bilo na okupiranom području Republike Hrvatske.
“Od više od 30.000 zarobljenih osoba (među kojima 3.000 žena i 500 djece) njih oko 2.500 nikad nije stiglo u logore, nego su nakon zarobljavanja ubijeni ili umrli”, istaknuo je Turudić.
Megy M/Fenixmagazin/Foto:telegraf.rs
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj