Tonino Picula jučer je imenovan Stalnim izvjestiteljem Europske unije za Srbiju. U narednih pet godina Picula će biti zadužen za analizu, praćenje i izvještavanje tijela o stanju u Srbiji te o usklađivanju s europskim pravnim stečevinama. Njegovo9 imenovanje u Srbiji su dočekali na nož.
Na ovoj dužnosti, Picula će, u ime Europskog parlamenta, pokrivati sve teme vezane uz odnose Europske unije i Srbije te će predstavljati Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta.
“Nastavno na veliko iskustvo koje sam stekao i poznavanje prilika na zapadnom Balkanu, kao i politike proširenja EU, ovo imenovanje doživljavam kao priznanje za dosadašnji rad. Ova nova dužnost predstavlja kontinuitet brojnih aktivnosti, posebno tijekom mog proteklog mandata.
Kao i uvijek do sada, pozdravljam i podržavam činjenicu da je politika proširenja ponovno u fokusu EU. Evidentna je veća politička potpora nego ranije, ali proces pristupanja i dalje mora biti utemeljen na ispunjavanju kriterija! Svaka zemlja treba biti ocijenjena individualno prema svojim rezultatima,” izjavio jePicula.
Njegovi imenovanje u Srbiji su dočekali na nož. Reakcije nisu ni diplomatske ni dobrosusjedske. Tamošnji mediji nazvali su ga “srbomrscem”, a njegovo imenovanje opisali kao “guranje prsta u oko” Beogradu. Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin
, komentirajući izbor Tonina Picula, rekao je kako “u svakom zlu ima i neko dobro”.
“Postaviti Tonina Piculu za izvjestitelja parlamenta EU za Srbiju i očekivati da bude objektivan je kao da od hrvatske Vlade očekujete da se ispriča za zločine počinjene nad Srbima u Oluji. U svakom zlu ima i nekog dobra. Izbor Picule za izvjestitelja, od čijeg mišljenja zavisi nastavak puta Srbije prema EU, jasan je znak da od tog puta nema ništa i da EU Srbiju želi u svojim redovima kao Hrvatska Srbe u Vladi i Saboru. Srbi, što vam nije jasno?”, izjavio je Vulin.
Oglasio se i predsjednik
Aleksandar Vučić. Poručio je da nije problem to što je Tonino Picula Hrvat, nego su problem njegova stajališta.
“Znate li tko je izvjestitelj EP-a na Kosovu? Estonac. Znate li tko je šef ureda Komisije na Kosovu. Opet Estonac, baš čudno. A nama dali Hrvata. Baš im hvala! Nije problem u Hrvatu, nego u njegovim stavovima. Ali dobro, radit ćemo s njima. No poruku smo razumjeli”, rekao je srbijanski predsjednik.
Piculino imenovanje komentirao je i srbijanski premijer Miloš Vučević. Odgovarajući na pitanja novinara u Novom Sadu referirao se na izjavu predsjednika Vučića da je Srbija “dobro razumjela poruku koju joj je Europski parlament poslao postavljajući Tonina Piculu za izvjestitelja EP-a”. Rekao je: “Svašta smo očekivali, ali razumijem poruku.
Predsjednica Skupštine Ana Brnabić ironično je poručila: “E svaka vam čast.”
Na tragu stavova vodećih srbijanskih političara u više gradova u Srbiji pojavili plakati na kojima je Piculi namontirana ustaška kapa in potuka – Izvestilac za NDH – Tonino Picula.
Autor plakata je Konzervativni pokret NAŠI koji navodi da time izražavaju stav zbog izbora Tonina Picule, “osvedočenog srbomrsca i hrvatskog zastupnika”, za izvestitelja Europskog parlamenta za Srbiju.
Sličan tretman Picula i kod Vučićevih tabloida. Batinaški Informer je vijest o imenovanju hrvatskog eurozastupnika za izvjestitelja za Srbiju naslovio sa “Srbomrzitelj i Milov plaćenik Tonino Picula novi izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju”. U tekstu ga na više mjesta nazivaju i ustašom, a usput donose i izjavu Aleksandra Vulina koji je cinično zaključio da “u svakom zlu ima i nekog dobra”.
Večernje novosti, dnevni list također vrlo blizak vladajućem režimu, vijest o Piculi naslovio je “BRISEL IZABRAO SRBOMRSCA PICULU: Zatvaraju vrata Srbiji i guraju je ka BRIKS-u”.
U članku ocjenjuju da je ovo imenovanje “prst u oko” Srbiji i zaključuju da je to svojevrsna poruka tamošnjem državnom rukovodstvu. “To je bez sumnje neprijateljska gesta prema Srbiji koja dokazuje da nas Bruxelles gura od sebe i sve više približava prijateljskim državama u BRICS-u”, navode.
Srbija je status zemlje kandidatkinje za EU dobila u ožujku 2012., pregovore s Bruxellesom počela u siječnju 2014. godine, a do sada su otvorena 22 od 35 poglavlja.
Komentiraj