Izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama koje je Vlada sa sjednice u četvrtak uputila u saborsku proceduru, želi se osigurati veća ažurnost zemljišnih knjiga, a regulira se i trajno čuvanje i pohrana zemljišnih knjiga u Središnjoj pismohrani zemljišnih knjiga u Gospiću.
Uspostava središnje pismohrane zemljišnih knjiga u Gospiću planirana je tijekom ove godine, a financira se iz Projekta implementacije integriranog sustava zemljišne administracije te će se u nju smjestiti sve ručno vođene zemljišne knjige kao i zbirke isprava u RH.
Izmjenama zakona proširuje se krug ovlaštenika kojima se omogućuje pristup i pretraga podacima zemljišne knjige po imenu, prezimenu, nazivu i OIB-u, i to na upravna tijela županija odnosno Grada Zagreba, a odnose se na pružanje besplatne pravne pomoći, odvjetnike i javne bilježnike.
Trenutačno je pristup dopušten tijelima sudbene vlasti i državnim odvjetništvima, Ministarstvu financija i Hrvatskom zavodu za socijalni rad.
Propisuje se i da sve isprave koje se podnose na upis u zemljišnu knjigu moraju biti u elektroničkom obliku ili ispisana na elektroničkom odnosno mehaničkom uređaju.
Proširuje se ovlast javnog bilježnika da odbije podnošenje prijedloga za upis kada se pojavi sumnja u vjerodostojnost isprave.
Odluka o izradi operativnih programa nacionalnih manjina
Vlada je donijela i odluku o izradi operativnih programa nacionalnih manjina za razdoblje 2024. – 2028. Ti će programi odrediti mehanizme osiguranja zaštite prava nacionalnih manjina te podrške djelovanju njihovih tijela, u skladu s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina i drugim posebnim propisima.
U pripremu operativnih programa, ovisno koju nacionalnu manjinu zastupaju, bit će uključeni i zastupnici nacionalnih manjina u Hrvatskome saboru koji u roku od 15 dana od stupanja na snagu odluke trebaju dostaviti prijedloge programskih aktivnosti Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Operativni programi nastavak su kontinuiranog rada Vlada odnosno unaprjeđivanja postojeće razine zaštite prava nacionalnih manjina, rekla je državna tajnica Irena Petrijevčanin Vuksanović.
S obzirom na izmjene Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave, Vlada je danas usvojila sedam uredbi o unutarnjem ustrojstvu koje se odnose na šest ministarstva kod kojih se promijenio djelokrug rada te na Središnji državni ured za Hrvate izvan RH, a donesena je i odluka o imenovanju članova Vladinih stalnih radnih tijela (šest koordinacija i dvije komisije).
Za “Čovjek koji nije mogao šutjeti“ 50. 000 eura
Redatelju Nebojši Slijepčeviću i producentima Danijelu Peku i Katarini Prpić, Vlada je dodijelila novčanu nagradu u iznosu od 50.000 eura, kao posebno priznanje Vlade za doprinos promidžbi i međunarodnoj vidljivosti Hrvatske, koji su ostvarili osvajanjem nagrade Zlatna palma (Palme d’Or) za najbolji kratkometražni film “Čovjek koji nije mogao šutjeti”, na 77. Filmskom festivalu u Cannesu.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je da je to “najveća nagrada do sad hrvatskom filmu od neovisnosti”.
Film su, uz Hrvatsku, koproducirali Bugarska, Francuska i Slovenija, a ministrica je izrazila nadu da će daljnjim ulaganjem u promidžbu osvojiti nagrade i na drugim festivalima na kojima će se prijavljivati.
Hina/Foto: pxll
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj