Proruskom novinaru Danijelu Simiću Hrvatska je zabranila ulazak u zemlju. Simić je u srijedu objavio da mu je hrvatska granična policija na prijelazu Bajakovo odbila ulazak u Hrvatsku.
Simić je putovao iz Beograda u Banja Luku, a veći dio puta je želio proći auto-cestom kroz Hrvatsku, da se ne bi vozio (najmanje) dva sata duže i nesigurnijom cestom kroz Posavinu,
Tvrdi kako je prije toga bio satima zadržan na granici da bi ga potom ispitivali agenti SOA-e. Kako je sam kazao, zanimalo ih je što je radio u dijelovima Ukrajine pod ruskom okupacijom odnosno u Donbasu te kako je došao u priliku intervjuirati Vjekoslava Prebega koji je dospio u rusko zarobljeništvo nakon što se kao dragovoljac borio u redovima ukrajinskih branitelja.
Simić je ustvrdio kako je njegovo zadržavanje na granici bilo “maltretiranje i protupravno zadržavanje” te kako je jedini razlog za to bilo njegovo izvještavanje iz Donbasa “i drugi politički stavovi”.
“Dakle, ovo je čisto pritisak na mene zbog mog rada. To najbolje ilustrira koliko se u EU-u poštuju ljudska i novinarska prava, odnosno slobode misli i govora”, izjavio Simić koji je bio potpuno nepoznat u novinarskim krugovima dok se nakon ruske invazije na Ukrajinu nije pojavio kao izvjestitelj za RT RS s okupiranih područja otvoreno pri tom šireći prorusku propagandu.
Po povratku iz Donbasa Simić se pojavio u ulozi predsjednika Udruženja novinara Republike Srpske a sada su u njegovu zaštitu stali predsjednik tog entiteta Dodik i članica Predsjedništva BiH Cvijanović.
Dodik je kazao kako su u Hrvatskoj koja je i članica EU-a “zaustavili i maltretirali novinara samo zato što je smatrao da ima pravo na slobodu mišljenja i slobodu izražavanja”. Hrvatsku je optužio za napad na slobodu medija.
Danas je objavljen i preslik odluke hrvatskih vlasti kojom se Simiću zabranjuje ulazak u Hrvatsku.
U brojnim izjavama za srbijanske medije Simić se čudi kako mu nisu naveli razlog zabrane ulaska. Svaka država ima na to diskreciono pravo i ne mora objašnjavati svoje odluke.
Kad se nađete i situaciji da vam neka država odbije ulaznu vizu može navesti razloge, ali najčešće nema objašnjenja niti je dužna to učiniti. To je diskreciono pravo svake države
Hrvatska to nije navela u odluci o zabrani ulaska Simiću, liku koji negira genocid u Srebrenici, koji negira okrutne zločine koji su Srbi na području Prijedora počinili protiv Hrvata i Bošnjaka. Iz odluke nije jasno je li riječ o trajnoj ili privremenoj zabrani ulaska u Hrvatsku.
Navedeno je tek da protiv odluke nema žalbe, ali može pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.
D.M. /Foto: press
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj