Kategorije Premium sadržaj

Stručno-znanstveni okrugli stol o sporovima oko Bleiburga

Širi dalje

Proteklih smo godina svjedočili nizu neugodnih događaja u pogledu tretmana središnje komemoracije žrtvama Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda, koja se od 1952. održavala na Bleiburškom polju, ali i općenito hrvatskih nacionalnih simbola u Austriji.



Najprije su austrijske vlasti, pod nečuvenom optužbom da se radi o „najvećem neofašističkom skupu“ nakon Drugog svjetskog rata u Austriji, pokušale zabraniti samu komemoraciju koja se održavala pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora i u suorganizaciji s Hrvatskom biskupskom konferencijom.

A potom su s isto tako nečuvenim obrazloženjem da se radi o „fašističkom simbolu“ lokalne vlasti u Koruškoj uklonile hrvatski povijesni grb s prvim bijelim poljem sa spomenika na Bleiburškom polju.

Na kraju se pokušalo Počasnom bleiburškom vodu oduzeti zemljište na Bleiburškom polju na kojem se nalaze spomenik i spomen-kapela Bleiburškim žrtvama.

Kako u hrvatskoj javnosti u domovini i iseljeništvu postoji veliki interes za tu problematiku, Počasni bleiburški vod organizirao je stručno-znanstveni skup na kojem su se opširno prikazali kronologija i stanje tih slučajeva s činjeničnog i pravnog stajališta.

Skup je održan 20. studenog 2023. u „Kristalnoj dvorani“ Hotela Westin u Zagrebu.

Cijeli skup je snimljen i snimka se upravo montira za potrebe njenog prikazivanja na You-tube kanalu Počasnog bleiburškog voda. Čim bude postavljena, objavit ćemo link na kojem se može pogledati.

Okrugli stol sastojao se od dva dijela. Tema prvog dijela bio je sudski spor u Austriji uslijed problematiziranja hrvatskog povijesnog grba s prvim bijelim poljem na spomeniku na Bleiburškom polju.

Prof. dr. sc. Stjepan Ćosić, član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), imao je referat pod naslovom „Nastanak i simbolika hrvatskog šahiranog grba“, a dr. sc. Mario Jareb, znanstveni savjetnik u Hrvatskom institutu za povijest i potpredsjednik Matice Hrvatske, „O zabrani hrvatskog šahiranog grba s prvim bijelim poljem u Austriji“.

Na kraju je izlaganje imao pravni zastupnik PBV-a u Austriji, odvjetnik Andreas Horaček iz Klagenfurta, pod naslovom „Kronologija upravno-sudskog spora uslijed odluke austrijskih vlasti o uklanjanju hrvatskog povijesnog grba s prvim bijelim poljem sa spomenika na Bleiburškom polju“.

Tema drugog dijela okruglog stola bio je sudski spor u Austriji oko vlasništva nad zemljištem PBV-a na Bleiburškom polju. Uvodno izlaganje imao je Bože Vukušić, voditelj Predstavništva PBV-a u RH i pomoćnik glavnog tajnika PBV-a, pod nazivom

„Kronologija kupnje zemljišta na Bleiburškom polju“, a potom je odvjetnik Andreas Horaček referirao o „Kronologiji sudskog spora u povodu pokušaja oduzimanja zemljišta PBV-u na Bleiburškom polju“.

Predavači prof.dr.sc. Stjepan Ćosić i dr.sc. Mario Jareb ujedno su bili predstavnici institucija, Ćosić predsjednika HAZU-a akademika Velimira Neidharta, i Jareb predsjednika Matice hrvatske Mira Gavrana.

I čelnici brojnih drugih institucija u Hrvatskoj imali su svoje izaslanike na okruglom stolu: predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković poslao je šefa svoga kabineta Tomislava Šimičevića, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved posebnog savjetnika Antu Zelića, te ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman također svoga savjetnika Domagoja Kneževića. Skupu je nazočio i veleposlanik Republike Hrvatske u Beču Daniel Glunčić.

U ime ravnatelja Hrvatske matice iseljenika Mije Marića izaslanice su bile Marijana Žeželj i Snježana Radoš, a u ime ravnatelja Središnjeg državnog ureda za Hrvate u inozemstvu Zvonka Milasa izaslanica je bila Croatiana Gregurić.

Hrvatsku biskupsku konferenciju (HBK) predstavljali su glasnogovornik HBK-a Zvonimir Ancić i ravnatelj ureda Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu Tomislav Markić.

U ime Islamske zajednice u Hrvatskoj nazočan je bio Idriz. Ef. Bešić, glavni imam u Gunji.

Skupu je bio nazočan i ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor, kao i nekoliko uglednih hrvatskih povjesničara poput Wolfyija Krašića, Vlatke Vukelić i Vladimira Šumanovića s Hrvatskih studija, Tomislava Galovića sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta te Zlatka Begonje i Luke Kneza sa zadarskog sveučilišta.

Voditeljica stručno-znanstvenog skupa bila je Tena Vujčić, a skup je svečano otvorio i zatvorio zamjenik predsjednika PBV-a Milan Kovač.

R. I./foto:PBV


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

HRT-ova anketa: Milanović vodi, ali nije tako siguran u drugom krugu

Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…

10 sati prije

Slučaj Beroš, analiza postupanja: Turudić – Milanović 3:0

EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)

11 sati prije

‘HPB Bankomat'(48) Snimka obrane Slavena Čolaka: Kriminal je činio Uskok i DORH. Dokazali smo!

OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE  SLAVENA ČOLAKA  - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…

12 sati prije