Prema istraživanju Global Firepower, specijalizirana međunarodne kompanije za te teme, najjaču armiju na svijetu imaju Sjedinjene Američke Države, druga je Rusija, a treća je Kina. Slijede Indija, Francuska, Velika Britanija, Južna Koreja, Japan, Turska, Njemačka i Italija.
Zanimljiv je odnos dvije Koreje: Južna Koreja na 7. mjestu, a Kimova Sjeverna Koreja zauzela je 18. poziciju.
Prema analizi vojnih stručnjaka Hrvatska je na 72. mjestu u svijetu, a od susjeda najbolje plasirana je Srbija na 78. mjestu. Blizu Srbije je Albanija na 86., slijede Slovenija 92. i Makedonija a 118. mjestu.
Zanimljivo da je Crna Gora Gora, (koja je ove godine prvi put uvrštena na ljestvicu) na 121. mjestu i bolje je plasirana od BiH koja je 124.
Od analiziranih zemalja, najlošiju vojsku svijeta ima Butan na 136. mjestu.
Na ljestvici Global Firepowera Hrvatska vojna moć je oslabljena u posljednje tri godine. Godinu dana ranije, Hrvatska je bila na 68. mjestu, a prethodne godine na 62. mjestu.
Prenose izjave neimenovanog vojnog stručnjaka koji tvrdi da ‘Hrvatska vojska nije jača od srpske, to je sigurno. Nije jasno po kojem kriteriju je Zagreb tako dobro pozicioniran u analizi.’
Srbi smatraju da imaju jaču vojsku navodeći da Hrvatska ima aktivnih 18, a Srbija 40 tisuća vojnika te da imaju duplo više zrakoplova i transportera. Također, ističu da je Srbija puno jača i po broju tenkova i topništva.
Hrvatsku prednost vide u većem broju aerodroma i znatno jačoj mornarici.
Bonus za članstvo u NATO savezu
Autori analize su za procjenu vojne moći u obzir uzeli više od 50 faktora. U napomeni istraživanja se navodi kako rangiranje zeamalja ne ovisi samo o ukupnoj količini vojne tehnike, koliko o ujednačenosti vojne moći zemlje i raznovrsnosti raspoloživog oružja.
Stručnjaci nisu uzimali u obzir nuklearno oružje, ali su nuklearne sile dobile dodatne bodove. Ključni faktor prilikom ocjenjivanja bila je brojnost, tako da su zemlje s velikim brojem stanovnika po pravilu imale veći rejting. Također, u obzir su uzeti geografski položaj zemlje, logistička fleksibilnost i količina prirodnih resursa.
Zemlje koje nemaju izlaz na more nisu bile kažnjene zbog nedostatka flote, dok su morske sile gubile bodove zbog nedostatka raznovrsnosti u naoružanju flote.
Osim toga, zemlje NATO-a dobile su bonus zbog mogućnosti raspolaganja sredstvima iz zajedničkih resursa Sjevernoatlantskog saveza.
M.M./Foto:Global Firepowe