“Ovo nije predstava. Ovo nije show koji cijeli svijet gleda i na koji se kladi. Svaki dan i svaki pedalj teritorija je osvojen prosipanjem krvi”, kaže. Zalužni je posljednjih 16 mjeseci, koliko traje ruska invazija, suočen s ogromnim izazovom vođenja ukrajinske vojske protiv većih i opremljenijih ruskih snaga.
Zabrinut zbog sporog procesa slanja opreme
Unatoč uspješnim protuofenzivama prošle jeseni, ruske snage i dalje zauzimaju oko jedne petine Ukrajine. Zalužni je zabrinut zbog spore isporuke oružja i opreme, a svoje nezadovoljstvo, kako kaže, redovito izražava svom američkom kolegi, načelniku Združenog stožera generalu Marku Milleyju.
“Duboko mu se divim i smatram ga prijateljem. Razgovaramo nekoliko puta tjedno po nekoliko sati. Pomaže mi da se riješim briga zbog nedostatka oružja”, rekao je i dodao da je vrlo otvoren po pitanju onoga što mu treba.
“Dakle, ponekad ga mogu nazvati i reći mu da ako ne dobijem 100 tisuća granata u tjedan dana da će 1000 ljudi umrijeti”, rekao je Zalužni, ali navodi da je svjestan kako Milley nije taj koji odlučuje kada će se i koliko slati oružja i aviona.
Stanje s oružjem moglo bi postati još gore
Američki avioni F-16 će u najboljem slučaju stići u jesen. U veljači je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenbergupozorio da je trenutačna stopa izdataka Ukrajine za vojnu opremu višestruko veća od trenutne stope proizvodnje. To znači da bi ukrajinska situacija s oružjem mogla postati još gora.
Uoči dugo planirane protuofenzive, Ukrajina je prvi put dobila zapadne borbene tenkove, uključujući Leoparde njemačke proizvodnje. Ti tenkovi i borbena vozila debitirali su na bojnom polju kada je započela protuofenziva početkom ovog mjeseca. Nekoliko ih je već uništeno, priznaje Zalužni.
Analitičari tvrde da ukrajinska ofenziva još nije u punom zamahu. Dužnosnici u Kijevu kažu da je dosad oslobođeno otprilike 130 četvornih kilometara.
Potreba za zračnom nadmoći
Zalužni se pozvao na NATO-ovu doktrinu koja je slična ruskoj – prvo treba uspostaviti zračnu nadmoć, a onda pokrenuti opsežne kopnene operacije. Na svom zapovjednom mjestu Zalužni ima ekran koji mu u svakom trenutku prikazuje sve u zraku.
“Recimo samo da je broj zrakoplova koji dežuraju blizu naših zapadnih granica dvostruko veći od broja ruskih zrakoplova koji pustoše naše položaje. Zašto ne možemo uzeti barem trećinu odande i premjestiti je ovamo?”, pita se Zalužni.
Budući da ruska modernija flota Su-35 ima daleko bolji radar i domet projektila, stariji ukrajinski zrakoplovi ne mogu im konkurirati. Kao rezultat toga, lako mogu naciljati trupe na tlu.
Prigožinova pobuna neće pomoći Ukrajini
“Nitko ne kaže da bismo se sutra trebali naoružati i nabaviti 120 aviona. Zašto? Ne treba mi 120 aviona. Neću prijetiti cijelom svijetu. Dovoljan bi bio vrlo ograničen broj. Ali oni su potrebni. Jer drugog načina nema. Jer neprijatelj koristi drugačiju generaciju zrakoplovstva. Kao da bismo sada krenuli u ofenzivu s lukovima i strijelama”, rekao je Zalužni.
Zalužni ne misli da je ukrajinska protuofenziva dobila vjetar u leđa zbog nedavne pobune Jevgenija Prigožina. Wagnerove snage ionako su već napustile bojišnicu nakon što su prije mjesec dana zauzele Bahmut, rekao je Zalužni, tako da nije bilo primjetnih promjena na fronti dok se pobuna u Rusiji odvijala.
“Nismo osjetili da je njihova obrana negdje oslabila”, rekao je. Wagnerovci koji ne žele ostati u Rusiji ili potpisati ugovore s ruskim Ministarstvom obrane imat će mogućnost pridružiti se Prigožinu u Bjelorusiji, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin.Međutim, dok neki od plaćenika možda napuštaju bojno polje, Zalužni bi sada možda trebao razmotriti novu, dodatnu prijetnju svojoj sjevernoj granici jer se neki od boraca tamo premještaju. “Imam puno strahova, a Wagner je među njima. Naš zadatak je pripremiti se za najgore i najvjerojatnije scenarije. I pokušat ćemo minimizirati moguće posljedice onoga što bi se moglo dogoditi”, rekao je.
Jedan najgori mogući scenarij koji Zalužni mora uzeti u obzir je prijetnja da bi Putin mogao rasporediti nuklearno oružje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je prošlog tjedna upozorio da su ukrajinski obavještajci primili informacije da ruske snage pripremaju “teroristički čin s oslobađanjem radijacije” u okupiranoj nuklearnoj elektrani Zaporižja.
Znači li to da će Zalužni morati pauzirati protuofenzivu kako bi ponovno zauzeo kontrolu nad postrojenjem? On kaže da ne.
“Mi radimo svoj posao. Zar bismo stvarno trebali odustati samo zbog straha od nuklearnog udara?”, zaključno je upitao general Valerij Zalužni u intervjuu za Washington Post.
M. M. /Foto: CNN
Komentiraj