Uz trojicu osječkih sudaca koje je Zdravko Mamić teško optužio za korupciju, privedenih u srijedu ujutro uhićen je i poznati osječki poduzetnik Drago Tadić, nekadašnji direktor građevinske tvrtke Osijek Koteks.
Okolnosti zasad nisu poznate, no iz Mamićeva svjedočenja, zabilježenog na famoznom USB-u i dostavljenog USKOK-u, proizlazi da je upravo on bio jedan od posrednika, pa i sudionika navodnog podmićivanja
Tadić dobro poznat hrvatskom pravosuđu, između ostaloga zbog operacija podmićivanja sudaca u slučaju Branimira Glavaša. Među prijateljima je poznat i po nadimku Talijan, a na počecima političko-gospodarske karijere zvali su ga osječki Porges.
Tadić je 2018. godine pobjegao u BiH zbog nakon što je pravomoćno osuđen u aferi pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda, kako bi se izmijenila prvostupanjska osuđujuća presuda Branimiru Glavašu za ratne zločine.
Osuđen zbog podmićivanja sudaca Vrhovnog suda
U aferi pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda Tadić je 2013. nepravomoćno, a 2017. pravomoćno osuđen na dvije godine zatvora. Onda je uslijedio bijeg u BiH.
Uz njega se za pokušaj podmićivanja sudaca Vrhovnog suda, kako bi se izmijenila presuda Glavašu, sudilo i bivšem saborskom zastupniku Ivanu Drmiću, bivšoj glavnoj urednici “Glasa Slavonije” Sanji Marketić, poduzetniku Srećku Jurišiću te Tadićevoj supruzi Božici Tadić-Ćavar, koji su se nagodili s Uskokom te dobili uvjetne kazne.
U rujnu 2020. uhićen na graničnom prijelazu između BiH i Hrvatske te odveden u osječki zatvor. Njegov odvjetnik Zdravko Dumančić tvrdio je da je Tadić sam krenuo iz BiH prema Hrvatskoj.
Suđenje za izvlačenje novca iz Osijek Koteksa
No novo suđenje se ticalo poslovnih muljaža, a ne podmićivanja sudaca. Naime, u ožujku 2019. protiv Tadića, kao bivšeg predsjednika uprave tvrtke “Osijek Koteks”, i austrijskog državljanina Dietmara Aluta-Oltyana, predsjednika Nadzornog odbora te tvrtke, podignuta je optužnica zbog sumnji da su zlouporabama tvrtku oštetili za više od 15 milijuna kuna.
U listopadu 2020. Tadić je, mjesec dana nakon uhićenja na granici, pušten iz istražnog pritvora uz jamčevinu od 2 milijuna kuna. Izvanraspravno vijeće suda je odlučilo prihvatiti zamjenu istražnog zatvora polaganjem jamstva, ali uplatom dva milijuna kuna u gotovom novcu i upisom hipoteke od milijun kuna na supruginoj nekretnini u Osijeku, uz Tadićevo obećanje da se do kraja suđenja neće kriti te bez odobrenja suda napuštati boravište. Sud je dužan obavijestiti i o svakoj promjeni adrese.
Promijeno iskaz u korist Božidara Kalmete
Vrijedi podsjetiti i da je Tadić bio jedan od ključnih svjedoka na suđenju Božidaru Kalmeti u aferi Remorker, ali da je na samom suđenju promijenio svoj prijašnji iskaz.
Tadić je na sudu 2018. ispričao da je Josipu Sapunaru, jednom od tadašnjih čelnika Hrvatskih autocesta, 2015. godina kao “prijatelj firme” isplatio milijun kuna u gotovini koje je ubacio u prtljažnik njegova automobila.
“Izašao sam iz restorana i iz svog Audija izvadio poslovnu torbu u kojoj je bilo milijun kuna u gotovini. Sapunar nije izlazio, pritisnuo je gumb i prtljažnik se otvorio, a ja sam ubacio torbu. U vozilu je bila još jedna osoba, a mislim da je to bio Milivoj Mikulić, no nisam siguran”, ispričao je Tadić danas dodavši da je “gotovinu izvukao preko strateškog partnera iz Austrije”.
Osim milijun kuna 2005. Osijek Koteks je, kazao je Tadić, na traženje optuženog Mikulića s 250.000 kuna sponzorirao izgradnju sportske dvorane u Prološcu te sa 100.000 kuna izgradnju crkve u Splitu.
Dok je 2013. u iskazu kazao da mu je Sapunar rekao da iza firme Zelot stoje on, Livaković i – Kalmeta, to danas nije ponovio. Jedan je to od ključnih dokaza protiv Kalmete. Tada je u nekoliko navrata spomenuo Kalmetu kada je govorio o izvlačenju novca, a na svjedočenju na sudu ga je potpuno izostavio. Na početku ovog postupka Tadić je bio osumnjičen, ali je nakon istražnog iskaza dobio oprosnicu.
Opisao druženje osječkih sudaca s Mamićem
Tadić je u travnju ove godine gostovao u RTL-u Danas i opisao suđenje osječkih sudaca i Mamića kazavši da su se suci odazvali na poziv Mamića.
“Bio je gospodin Pribić i još jedan vozač, direktor Pivovare Drobina. Bio sam malo šokiran da suci dolaze. No, što, nije ih lijepo vidjeti ni sa mnom. Bio sam osuđenik u to vrijeme, trebao ići na izdržavanje kazne. Ušli smo u tu konobu ili ne znam što, oni su otišli u drugu prostoriju, a ja sam ostao sjediti sam za stolom. To se i vidi na slici. Sjedila je gospođa Mamić pored mene i u jednom trenutku vratio se Zdravko ljut, zagrlio me, netko je slikao, i pored njega je ponovno došao Vekić. Ali vidite u slici kako se on odmakao od njega jer su došli do nekih sukoba tamo”, rekao je.
Potvrdio je da je tamo bio i sudac Krušlin. Upitan može li se prisjetiti je li fotografija nastala u vrijeme kad je već započelo suđenje Zdravku Mamiću, Tadić je rekao da misli da je ono počelo, “ali ne može sigurno tvrditi”.
Nazočio i primopredaji sata
“To je bilo na Maksimirskom stadionu. Ne znam tko je igrao. Bilo je poslije utakmice u svečanoj loži. Ja sam bio gost svojih partnera i mi smo sjedili na kraju, kako ima dugačak šank u Maksimirskoj loži, i pijuckali smo. Odjednom mi je rekao jedan poslovni partner iz Zagreba da mi stiže zamjenik, gospodin Škorić s još tri čovjeka. On nije znao tko su oni.
Bio sam u šoku kada sam vidio dva suca i Pribića. Okrenuo sam se da me ne vide. Ja nisam bio njihovo društvo. Nastavili smo piti i u jednom trenutku je jedan gospodin, državljanin BiH, rekao meni: ‘Mamić opet izvodi neke svoje gluposti.’ Izvadio je sat i stavio gospodinu Krušlinu na ruku sat”, prisjetio se Tadić.
G.M. /Foto: FaH