Burno je bilo nakon utakmice Srbije i Švicarske (2:3), koja je odlučivala putnika u osminu finala Svjetskog prvenstva. Granit Xhaka, švicarski kapetan albanskog podrijetla, nakon utakmice je obukao dres s prezimenom Jashari i broj 26, čime je na sebe navukao bijes srpske javnosti.
Mediji u Srbiji su taj potez švicarskog nogometaša doživjeli kao veličanje Adema Jasharija, osnivača i vođu Oslobodilačke vojske Kosova koja se godinama borila za slobodu Albanaca na Kosovu.
“Nema političke pozadine. To je moja posveta suigraču Ardenu Jashariju (20). Došao je mlad u reprezentaciju, bio sam u istoj situaciji i on zaslužuje poštovanje. Zato sam njemu u čast nosio dres s prezimenom Jashari, rekao je Xhaka nakon utakmice i tako demantirao navode srpskih medija.
Spomenuti nogometaš je mladi veznjak Ardon Jashari, koji je u reprezentaciji Švicarske na SP-u. Također je Albanac, ali iz Makedonije.
No kod Srba nema dvojbe – Xhaka je lavio Adema Jasharija, osnivača i vođu Oslobodilačke vojske Kosova koji je za Srbe albanski terorist i ubojica.
Kad se spomene prezime Jashari rijetki su Srbi i Albanci koji će pomisliti na mladog nogometaša Luzerna i reprezentativca Švicarske, Ardena Jasharija. Prva asocijacija za sve je Adem Jashari, jedan od osnivača i vođa Oslobodilačke vojske Kosova i albanski nacionalni junak.
Je li Šerbedžija odbio glumiti Jasharija?
Kosovski redatelj Luan Kryeziu je prije par godina pripremao film o zapovjedniku OKV-a, a za ulogu Jasharija komunicirao je i s Radom Šerbedžijom.
Srpski portal Kurir je 2018. objavio da je Šerbedžija ulogu odbio uz obrazloženje da Jasharija smatra zločincem i da će “cijeli svijet zločinca priznati kao heroja ako ga on bude igrao“. Režiser Kryeziu za KlanKosova je ispričao je drugačiju priču:
Kryeziu kaže da je odbio Šerbedžijinu ponudu je nije želio da ulogu albanskog nacionalnog junaka igra Srbin.
Ubrzo po objavi tog intervju slijedili su demantiji. Petrovci je opovrgao da je bio posrednik u komunikaciji Šerbedžije i Keyziua, a Šerbedžija je u nekoliko istupa potvrdio da mu nitko nikad nije ništa ponudio, a da jest, da on takvu ulogu nikad ne bi mogao prihvatiti. Procjena je da bi se time “smrtno zamjerio Srbima”.
U izjavi za beogradski Nin je rekao da “likovi koji su svojim imenima obilježili nedavne događaje u našoj novijoj povijesti, ne mogu se kreirati u bilo kakvom umjetničkom pokušaju, jer njihova djela, to jest nedjela, količinom užasa, potiru samu umjetnost.”
Legendarni komandant
Adem Jashari rođen je 28. studenog 1955. u mjestu Prekaz, a poginuo u rodnoj kući 6. ožujka 1998. u okršaju sa srpskom vojskom i policijom.
Kad je Kosovski parlament proglasio neovisnost i usvojio Ustav Republike Kosovo, Jašari se preselio u Albaniju obučavati prve postrojbe za Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK). Više puta je s gerilcima dolazio na Kosovo i tukao se sa srpskim snagama. U tim borbama dva puta ja ranjen.
Poginuo je 6. ožujka nakon četverodnevne bitke sa srpskom vojskom i policijom. Srbijanske snage sigurnosti uz podršku tenkova i artiljerije likvidirale su ga u njegovoj kući u Prekazu, u Drenici. Srpske snage tada su ubile 56 članova njegove obitelji, među njima 18 žena i 10 djece. U akciji su stradala dva pripadnika srpske policije.
Jugoslavenski ministar unutrašnjih poslova je izjavio jednoj njemačkoj televizijskoj postaji: “U Prekazu je vođena bitka kao u Drugom svjetskom ratu”, iako su strane agencije javile da “u Prekazu nije bilo bitke”.
U Prekazu, blizu kule Adema Jashšarija, nalazi se spomen groblje koje je pretvorenoa u mjesto odavanja počasti. Odlukom Glavnog stožera OVK Adem Jashari je proglašen legendarnim komandantom.
U središtu Tirane, glavnog grada Albanije, postavljena je bista Adema Jasharija.
MP/Foto:press