Zastupnica Zelene liberalne stranke (GLT) u gradskom parlamentu Kantona Zürich Sanija Ameti (32), danima je glavna tema lokalnih i međunarodnih medija, nakon objave fotografije na kojoj rafala fotografiju Djevica Marija koja u naručju drži Isusa Krista.
Iz sportskog pištolja lik Djevice Marije i maloga Isusa izrešetala je s “dva tuceta metaka”. Zatim objavila fotografiju i pohvalila se na društvenim mrežama.
Objava je zgrozila kršćanski, ali i muslimanski svijet. Za mnoge je to bio pucanj u kršćanske svetosti, ali istodobno vrijeđanje vjerskih osjećaja muslimana jer Ameti je muslimanske vjere.
Dalje, Djevica Marija i Isus poznati su i u Kur’anu časnom (svetoj knjizi muslimana). Ku’ran o njima piše nešto drugačije nego Biblija, ali je riječ o svetim osobama muslimana. U islamu je Isus Božji poslanik, odnosno prorok koji je, kao i ostali proroci, naviještao jednoga Boga, a Merjem je majka poslanika Isae. Merjem je vjerojatno najcjenjenija žena u islamu, jedina je žena imenom spomenuta, tvrdi se da je Isaa čudotvorno rođen.
Znamo li to jasno je da se i islamski vjernici osjećaju uvrijeđeno jer je pucano i u njihove svetosti.
Uklonila fotografije i ispričala se
Kad je Sanija objavila fotografije na Instagramu portal Blick je Ameti upitao zašto je odabrala upravo Mariju i Isusa kao metu. Nakon toga je odmah obrisala objavu i na Instagramu napisala:
“Za gađanje na 10 metara trebala sam motive koji su dovoljno vidljivi. Imala sam pri ruci samo Kollerov katalog, koji je bio dovoljno velik. Nisam obraćala pažnju na sadržaj slika. To nije bilo ispravno. Iskreno mi je žao ako sam time nekoga povrijedila!”
Zamolbu za oprostom još jednom je ponovila:
“Tražim oprost od onih koji su povrijeđeni mojim djelovanjem. Instagram priču sam izbrisala odmah kad sam postala svjesna vjerskog sadržaja. Nisam razmišljala o tome. To je bilo apsolutno glupo od mene. Bila je to greška. Strašno mi je žao”, poručila je Sanija.
“Također nam je duboko žao što su ljudi povrijeđeni u svojoj vjeri. Operacija Libero se od osnivanja zalaže za vjerske slobode, predstavlja otvoreno društvo i bori se protiv agresije i mržnje. Tako i naša kopredsjednica Sanija.
Unatoč uklanjanju objavljenih fotografija i isprici, Ameti je pod pritiskom javnosti podnijela ostavku na sve svoje stranačke dužnosti, a u tijeku je i postupak službenog isključenja iz stranke.
Uz to je, zbog negativne reputacije, izgubila i posao savjetnice u poznatoj švicarskoj PR tvrtki. Ameti i njena obitelj sada su pod policijskom zaštitom zbog brojnih prijetnji preko društvenih mreža.
“Ovakvo ponašanje Sanije Ameti je neprihvatljivo, bilo je to smišljena provokacija”, naveo je Jürg Grossen (55), predsjednik Zelenih, dodajući kako “ne isključuje pravne posljedice”.
Mlada sekcija desničarske Švicarske narodne stranke podnijela je kaznenu prijavu protiv Ameti zbog kršenja slobode religije i vjerskog obreda, objavila je stranka u ponedjeljak ujutro. Nicolas Rimoldi, osnivač Mass-Volla, pokreta koji je nastao kao prosvjed protiv mjera pandemije, također je najavio da će podnijeti prijavu.
Tko je Sanija Ameti?
Sanija Ameti je rođena 1992. godine u Bosni i Hercegovini u muslimanskoj obitelji, navodi Wikipedija. Otac joj je bio profesor biologije i političar u bivšoj Jugoslaviji.
Sanija je s roditeljima došla u Švicarsku 1995. godine kao izbjeglica iz BiH. Nakon završetka škole u Kantonu Zürich Oerlikon, studirala je pravo na Sveučilištu u Zürichu, od 2011. do 2018. godine, a doktorirala je na Sveučilištu u Bernu s disertacijom na temu internetska sigurnost (Cybersecurity).
U političke vode je ušla 2019. godine učlanjenjem u mladi naraštaj Zeleno liberalne stranke (GLP) Švicarske, u čijem je vodstvu djelovala u resoru političke strategije. Od 2020. do 2024. je u stranačkom vodstvu GLP-a Katona Zürich. Izborom u predsjedništvo političkog pokreta “Operation Libero” Ameti je postala poznata diljem Švicarske, i to joj se je očito svidjelo. Početkom listopada 2021. postala je supredsjednica tog pokreta.
Kako navode švicarski mediji Ameti je svoju političku karijeru zapravo započela vođenjem kampanje protiv donošenja Zakona o terorizmu 2021. godine. Jer, prema njenom pravničkom mišljenju taj Zakon “krši osnovna i ljudska prava”. Inače se je u raspravama i brojnim intervjuima izjašnjavala za “jaku policiju i robusnu vojsku”.
Bila je oštra prema odluci građana na referendumu 2021. da muslimanke ne smiju prekrivati lice u javnosti. Odluka o zabrani je izglasana s 51.2% za i 48.8% protiv. Predstavljena kao članica švicarske Muslimanske zajednice, Ameti je za BBS tada izjavila da je riječ o uvredljivoj kampanji protiv muslimana.
“Toliko muslimanki u Švicarskoj će se osjetiti uvrijeđeno i kao da nije dio ovog društva, da je stjerano u ćošak gdje ne pripadaju. Mi ne izgledamo kao one žene na plakatima, jednostavno ne izgledamo”, rekla je Ameti.
“Ja sam iz jedne muslimanske obitelji, politički sam aktivna i nemam dlake na jeziku. Ja bih odmah bila među sumnjivima”, istaknula je.
Od 2022. godine Ameti je općinska savjetnica i zastupnica GLP stranke u gradskom parlamentu Züricha i zastupa 4. i 5. stambeni okrug.
Kampanja iz Prištine
Prošle se je godine pokušala popeti stepenicu više i ući u Kantonalno vijeće Züricha, što joj nije pošlo za rukom.. Kampanju je počela iz Prištine.
“Vrijeme je! Moja izborna kampanja za Nacionalno vijeće počinje danas, 1. kolovoza. Ali ne bilo gdje: već na prištinskom aerodromu. Zašto?“, navela je Ameti prošle godine na svom „X“ nakon što je na aerodromu u Prištini postavljen veliki billboard s njenom fotografijom.
Mediji su tada izvrstili da je ona time željela da skrene pažnju na svoje dvojno – švicarsko-kosovsko državljanstvo. I većina medija u Prištini izvijestila je da je riječ o političarki rođenoj na Kosovu.
Potencirajući veze s Kosovom, prošle godine je na jednoj tribini u Bernu nosila maskirnu uniformu švicarske vojske, a na pitanje čija je, odgovorila da pripada Isllamaju – mladiću čiji su roditelji izbjegli u Švicarsku s Kosova.
I u intervjuu za Tages Anzeiger se požalila na Švicarsku gdje su, kako je navela, njeni roditelji pobjegli s Kosova – 1995. godine.
Njena kritika na račun švicarskog sustava tada nije ostala bez odgovora.
„Da je Sanija Ameti odrasla na Kosovu umjesto u Švicarskoj, možda joj ne bi bilo dozvoljeno da ide na fakultet o trošku poreznih obveznika i da joj nije dozvoljeno da studira pravo. A možda bi to bilo manje otkrivajuće. A možda joj neće biti dozvoljeno da sama bira muža“, bila je jedna od kritika objavljenih u švicarskom tjedniku Weltwoche.
Švicarski tjednik navodi kako ponašanje Sanije Ameti ima veze s njenom prošlošću.
“Ameti se je rodila 1992. godine za vrijeme rata u bivšoj Jugoslaviji. Njen je otac bio oporbeni političar, policija je jedne noći upala u obiteljsku kuću i odvela ga sa sobom. Tada je Ameti imala tri godine. Nakon toga su njeni roditelji s njom pobjegli u Švicarsku.” U nastavku prenosi njenu izjavu:“Takovo samovoljno policijsko nasilje ne želim još jednom doživjeti.”
To što je Ameti politički aktivna, njenim se roditeljima nimalo ne sviđa, piše “Schweizer Illustrierte” i prenosi njenu izjavu:
“Oni to vide kao opasnost, koja im je postala zla kob. Oni ne vjeruju da se išta može promijeniti. Ja bih mojim roditeljima tako rado željela pokazati da se ipak nešto može učiniti”.
Kako piše tjednik Sanija Ameti ima podršku svoga prijatelja Floriana Schmidta Gabaina (43), s kojim zajedno živi i već su 12 godina. On je odvjetnik i 2018. godine proglašen je, kako navodi švicarski medij, za “Best dressed” osobu.
Kako prenosi švicarski portal “20 min.” nakon Ametine pucnjave na Isusovu i Marijinu sliku eksperti raznih profila smatraju da je njeno opravdanje zašto je upravo njih izabrala za metu “izgovor – i znak velike ignorancije”. Za povjesničara umjetnosti prof. Gaudenza Freulera je to “truli izgovor”.
Jedan od najpoznatijih biskupa švicarske Katoličke crkve Marian Eleganti je rekao kako je Ametinim činom “pucano u vjersku osjetljivost mnogih ljudi” te da zapravo “takvi strijelci pogađaju sami sebe”.
M. Marković/Foto: Instagram
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj