Doživljavamo li u Hrvatskoj jedan povijesni deja vu (nešto već viđeno)? Nije li postojanje današnje srpsko-hrvatske koalicije ponavljanje istih političkih trendova koji su doveli do stvaranja Jugoslavije?
Koliko su danas državotvorne parlamentarne stranke spremne nacionalno staviti ispred svog stranačkog? Kako okarakterizirati narodni mentalitet koji je dva puta izabrao Stipu Mesića, ili Ivu Josipovća?
► Glavinjamo li danas kao što smo glavinjali pred kraj 19. i početkom 20. stoljeća, unatoč toga što je tada već bila formirana starčevićanska ideja o samostalnosti?
► Dr. Ivo Korski to u tekstu “Uz 150. obljetnicu Rakovičkog ustanka” taj period karakterizira političkim romantizmom sastavljenim od lijepih govora i lijepih pjesama bez konkretnih poduhvata kako bi se situacija promijenila. Proživljavamo li i danas jedan takav period?
► Nije li postojanje današnje srpsko-hrvatske koalicije ponavljanje onih trendova iz vremena 1905. i ondašnje srpsko-hrvatske koalicije?
► Je li prvi zadatak u namjeri promijeniti današnju situaciju u pozitivnom smjeru, prošiti svijest o tome u kakvom se to stanju zapravo nalazimo?
► Koliko su danas državotvorne parlamentarne stranke bliske jedna drugoj, ili su udaljene?
► Kako okarakterizirati narod koji je dva puta izabrao Stipu Mesića, ili Ivu Josipovća i Zorana Milanovića?
► Je li ključni faktor za političku stagnaciju nedostatak jedne karizmatične osobe, vođe, hrabrog čovjeka koji bi bio prepoznat kao osoba koja je spremna uzimati rizike i preći preko granice vlastitog komfora i sigurnosti, kakva je bio Franjo Tuđman?
► Može li se dogoditi da nesmiljene optužbe iz srpskih i jugoslavenskih krugova za hrvatsku sklonost zločinu i genocidnost, koje hrvatska vlast šutke tolerira, dovedu do pobune i neželjenih posljedica?
► Radi čega SNV i Novosti zadovoljavaju uvjete za državnu financijsku pomoć, a Hrvatsko društvo političkih zatvorenika ne zadovoljava?
► Zašto poput hrvatskih studenata iz vremena Hrvatskoga proljeća, današnja studentska generacija ne pokazuje nikakve reakcije na nacionalne izazove današnjice?
► Zašto za razliku od današnje aktivističke ljevice, mlada suverenistička generacija ostaje pasivna?
► Koji su razlozi da ovako dugi period hrvatske šutnje ne bilježimo kroz prošlih 150 godina, pa čak ni u periodu komunističke strahovlade?
► Leži li razlog za jednostran ali općenito površan pa i skandalozan pristup periodu obrađenom u TV seriji “NDH”, u tome što su pored Klasića u obradu materijala uključeni ljudi koji nisu kvalificirani za bilo kakvu ozbiljnu raspravu o Nezavisnoj Državi Hrvatskoj?
► Može li se dogoditi da se ovako predstavljena serija razbije o glavu svojim organizatorima, kao što je namješteno suđenje Andriji Artukoviću postiglo suprotan efekt od zamišljenoga i umjesto gušenja, pospješilo buđenje nacionalnih osjećaja?
► Treba li posljedice smjene na vrhu Domovinskog pokreta smatrati katastrofalnima?
► Zašto se Hrvatska ne priprema za rasplet događaja u Bosni i Hercegovini do kojega će neminovno doći?
► Predstavlja li poljska odluka, da svoj suverenitet neće u cijelosti prepustiti Bruxellesu, najavu destabilizacije ove i ovakve Europske unije?
► Kako to da su u razlazima unutar političkih struktura u Hrvatskoj kroz povijest dominirale ideološke razlike, a danas dominiraju materijalne?
R.I. /Foto: Projekt Velebit