Svirač iz Čavoglava otjerao štakore iz Knina! Crtani film izazvao uzbunu u Srbiji

9 prosinca, 2021 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Satirični animirani film “Domovinski rat za početnike” izazvao je pravu uzbunu u Srbiji.  Televizija Pink, najgledanija tv u Srbiji, u Jutarnji program dovela je Vojislava Šešelja da komentira taj uradak. Tvrde da film prikazuje djeci prije spavanja.



U Hrvatsko je malo tko vidi film jer je stranica Pretjerivač, koja ga je izvorno objavila, nestala s Facebooka. U Srbiji su ga skinuli i objavili kao dokaz ustaškog ludila“.

U pitanju nije hrvatski animirani film, već stari crtić iz čuvene produkcije Sily Symphony, koji smo nekada često mogli vidjeti na televizijama. Napravljen je po čuvenoj priči o sviraču koji tjera miševe iz grada uz pomoć Čarobne frule. Samo što je u ovom filmu nadograđen tekst, narator i pjesma.

“Crtani film nazvan „Domovinski rat za početnike“, prikazuje Srbe kao pacove koji teroriziraju Knin, onda se pojavio svirač iz Čavoglava kojim im je zasvirao, a oni na traktorima pobjegli u Otadžbinu”, govori Vojislav Šešelj.

Film počinje u bajkovito prikazanom Kninu, čiji mir i ljude (Hrvate) koji žive u njemu remete štakori  (Srbi) koji ne samo da ih potkradaju i maltretiraju nego su odlučili da svi moraju živjeti u „čistoj štakorskoj državi”.

Kada se, kako kaže narator u filmu, činilo da više nema nade i da su štakori pobijedili, pojavio se trubadur iz Čavoglava s čarobnom frulom. Štakori ga u početku nisu shvatili ozbiljno pa su nastavili s „velikoštakorskom agresijom“, sve dok im nije zasvirao omiljenu melodiju. Očarani su napustili Knin pjevajući pjesmu o vojvodi Momčilu Đujiću i Dinari” kazao je Savo Štrbac za RTRS.

“Trubadur iz Čavoglave“ je  Marko Perković Thompson. Znajući što štakori  najviše žele, trubadur ih je zasvirao “Kninsku kraljicu” namamio u „čarobni traktor“. Čak je i jedan štakor, koji se kolebao krenuo za njima, a kapija Knina se zauvijek zatvorila.

Crtani, koji traje dvije minuta i devet sekundi završava riječima: „Čim su štakori ušli u traktor nestali su zauvijek s ovih područja i svi su živjeli sretno do kraja života.”

Film je u međuvremenu uklonjen s Facebooka, ali je ostao dostupan na  YouTubeu.

Brojni portali u Srbiji i dežurni analitičari hrvatsko-srpskih odnosa komentirali su film. No, crnogorski portal Raskrinkavanje.me koji provjerava istinitost objavljenog sadržaja ( kao naš Faktograf)  piše da je riječ o satiri koji zapravo “ismijava hrvatsku stranu i postupke u Kninu”, ali da su brojni portali u Srbiji  tu satiru predstavili  kao govor mržnje prema Srbima. Naveli su brojne portale koji su objavili tekstove o tom filmu.

Portal IN4S objavio je tekst naslovljen: “Užasi „komšijskog“ „animiranog filma“: Hrvatska nacistička replika – Srbi i Hrvati kao pacovi”

“Ovih dana, pojavio se „animirani“ film hrvatske sinhronizacije „odlazak štakora iz Kina“ kao replika djela filma Fritz Hiplera: Der evige Jude (Vječiti Židov) koji je opravdavanje koncentracionih logora u Trećem rajhu!”, piše IN4S i dodaje:

“U užasavajućem „crtanom“ opisuje se kraljevstvo Knin i „agresorski štakori“, koji po ovoj nacističkoj analogiji predstavljaju Srbe.”

Tabloid Informer bjavio je tekst sa naslovom: „USTAŠKOM LUDILU NEMA KRAJA! U animiranom filmu za djecu SRBE PRIKAZUJU KAO PACOVE KOJI IZ KNINA BEŽE NA TRAKTORU!“

„U Hrvatskoj ne jenjava bolesna politika i govor mržnje prema Srbima, svakodnevno se ispoljava u svim oblicima od uličnih grafita, preko lektire u školama, sve do crtanih filmova za djecu koji govore o domovinskom ratu, predstavljajući Srbe kao pacove koji su maltretirali narod.”

U skandaloznom animiranom filmu “Domovinski rat za najmlađe” govori se o kraljevskom gradu Kninu u kome su pacovi dugo godina živjeli kraj ljudi, a onda su odlučili “da svi pacovi moraju živjeti u jednoj čistoj pacovskoj državi, pa su počeli maltretirati ljude”, aludirajući da su štakori Srbi koji su počeli da maltretiraju Hrvate.

– Bili su prava napast, krali su sve, od hrane, odjeće, do traktora. Kad je izgledalo da više nema nade, pojavio se Svirač iz Čavoglava s čarobnim frulom – kažu u filmu u kome se Knin oslobađa tako što Svirač namami pacove u traktor, koji ih odvozi iz Knina“, navodi se u tekstu Informera.

Temu su “obradili” portali: novicentar.rsnasaborba,  republika rtrs.tv,  srpskaistorijasrbijadanassrpskacafe srbin.info, pravda.rs, Alo

Ipak treba pojasniti da nije u pitanju hrvatski animirani film, već stari crtač iz čuvene produkcije Sily Symphony , koji smo nekada često mogli vidjeti na televizijama, napravljen po čuvenoj priči o sviraču koji odvodi miševe iz grada uz pomoć svoje frule.

Druga, i najbitnija stvar u cijeloj priči, je to što je, kako se jasno vidi na videu koji je Informer objavio piše – Pretjerivač.

Pretjerivač je poznata satirična stranica iz Hrvatske koja se često bavi najosjetljivijim temama i kroz brutalan humor ismijava stvarnost, najčešće nacionalizam, desničarske pokrete, ali mnoge druge. Trenutno im je na piku zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević.

Ova stranica je mnogo puta uklanjana s Facebooka, a neaktivna je i sada. O tome je ranije govorio tadašnji čelnik hrvatskog SDP-a Davor Bernardić ali i drugi političari iz Hrvatske koji su čak optuživali HDZ da organizira gašenje satiričnih stranica.

Da je u pitanju satirična stranica lako će se uvjeriti svako tko uđe na TikTok kanal Pretjerivač. Na njemu se ismijavaju hrvatska nogometna reprezentacija, „domoljublje HDZ-a“, Zdravko Mamić, desničar i nacionalist Velimir Bujanec, Hrvati iz Hercegovine…

Zbog činjenica da je Informer video satirične stranice, koji zapravo ismijava hrvatsku stranu i postupke u Kninu, te ustaški pjevač Marko Perković Thompson, predstavio je kao „bolesnu politiku i govor mržnje prema Srbima“, ovu objavu ocijenili smo kao dezinformaciju.

Ocjenu “Dezinformacija” dobiva medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenicu i netočnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netočnih informacija koje su objavljene zajedno s istinitima. Također, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu točnosti informacija.

Također, ova objava dobiva i ocjenu satira. Ocjenu „Satira“ dobiva medijski sadržaj koji koristi izmišljene vijesti s ciljem satiričnog prikaza stvarnosti. Ovo je primjer medijskog izvještaja koji nije problematičan, ako medij jasno naznači da se radi o satiričnom sadržaju”, piše Raskrinkavanje.me

Crtić smo bili objavili na Facebooku, ali ga je Nadzorni odbor  tvrtke Mata, nakon dugotrajnog vijećanja, odlučio ukloniti. Na You Tube je i dalje dostupan.

M. Marković/Foto: YouTube

 


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->