Američki predsjednik Donald Trump i talijanska premijerka Giorgia Meloni, njegova bliska saveznica, izrazili su optimizam u pogledu rješavanja trgovinskih napetosti koje su zategnule američko-europske odnose, uoči njihovog razgovora u Bijeloj kući.
Europska unija se suočava s uvoznim carinama od 25 posto na čelik, aluminij i automobile te širim carinama na gotovo svu ostalu robu prema Trumpovoj politici koja će, prema njegovoj administraciji, pogoditi zemlje koje nameću visoke barijere američkom uvozu.
Meloni, sjedeći za stolom nasuprot Trumpu uoči ručka u Bijeloj kući, rekla je da je sigurna da se mogu dogovoriti o trgovini.
“Sigurna sam da se možemo dogovoriti, a ja sam tu da pomognem u tome”, rekla je talijanska premijerka.
Trump je siguran u postizanje trgovinskih sporazuma, ali nigdje se ne žuri.
“Imat ćemo vrlo malo problema sa sklapanjem dogovora s Europom ili bilo kim drugim, zato što imamo nešto što svi žele”, rekao je Trump.
Meloni je rekla da će pozvati Trumpa u posjet Italiji. Dodala je da očekuje da će Italija na idućem sastanku NATO-a u lipnju moći objaviti da će uspjeti ostvariti cilj od dva posto BDP-a potrošnje na obranu.
“Imamo jako dobar odnos zajedno, a i kao zemlje”, rekao je Trump.
Meloni, 48-godišnja konzervativka kojoj je Trump sklon, bila je jedina čelnica Europske unije pozvana na Trumpovu inauguraciju u siječnju. Trumpov potez prošlog tjedna da pauzira većinu globalnih carina na 90 dana ublažio je određeni pritisak na Meloni.
Dva visoka američka dužnosnika koja su razgovarala s novinarima uoči posjeta rekla su da Trump i Meloni imaju “vrlo poseban odnos” i da je on vidi kao “vrijednu sugovornicu” između Sjedinjenih Država i Europe.
Trump će u razgovorima jasno poručiti da “očekuje da će Italija i cijela Europa odraditi svoj dio kako bi bili dobri trgovinski partneri sa SAD-om”, rekao je jedan dužnosnik.
Njihov sastanak održan je dan prije nego što će Meloni ugostiti potpredsjednika JD Vancea u Rimu. Ovi uzastopni razgovori mogli bi biti ključni pokazatelj može li Meloni igrati ulogu posrednika između SAD-a i Europe.
Meloni hoda po žici između svoje ideološke sklonosti američkom predsjedniku i svojih veza s europskim saveznicima koji su kritizirali Trumpova povećanja carina i njegovu odluku da isključi Europsku uniju iz pregovora s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini.
Meloni se kod kuće suočava s pritiskom da zaštiti talijansko gospodarstvo usmjereno na izvoz, a koje je prošle godine ostvarilo trgovinski suficit sa SAD-om od 40 milijardi eura. Ali očekuje se i da brani interese cijelog bloka EU-a od 27 članica.
Hina/Foto: AP