Administracija Donalda Trumpa objavila je da zamrzava više od dvije milijarde dolara (1,5 milijardi funti) saveznih sredstava za Sveučilište Harvard, svega nekoliko sati nakon što je to elitno sveučilište odbacilo popis zahtjeva Bijele kuće, javlja BBC.
“Današnja izjava Harvarda samo potvrđuje duboko ukorijenjen osjećaj privilegiranosti koji je prisutan na najprestižnijim sveučilištima u zemlji”, poručilo je američko Ministarstvo obrazovanja koje vodi ministrica Linda McMahon.
Bijela kuća prošlog je tjedna poslala popis zahtjeva Harvardu navodeći da su usmjereni na borbu protiv antisemitizma na kampusu. Zahtjevi su uključivali promjene u upravi, praksama zapošljavanja i postupcima upisa. Harvard je odbio zahtjeve optuživši Bijelu kuću da pokušava kontrolirati njihovu zajednicu.
Radna skupina ministarstva je priopćila da se zamrzava 2,2 milijarde dolara potpora i 60 milijuna dolara vrijednosti ugovora za Harvard zbog odluke Sveučilišta da se bori protiv zahtjeva Bijele kuće, uključujući i zatvaranje programa raznolikosti, jednakosti i uključivosti.
Riječ je o prvom velikom američkom sveučilištu koje se otvoreno suprotstavilo pritisku Trumpove administracije. Bijela kuća tražila je opsežne promjene koje bi značajno promijenile način funkcioniranja sveučilišta i predale velik dio kontrole federalnoj vladi.
Predsjednik Trump već je optuživao vodeća sveučilišta da ne štite židovske studente, posebno nakon što su brojni kampusi prošle godine bili zahvaćeni prosvjedima protiv rata u Gazi i američke potpore Izraelu.
Rektor Harvarda Alan Garber naveo je u pismu da je Bijela kuća poslala “proširenu i ažuriranu verziju zahtjeva” uz upozorenje da sveučilište “mora ispuniti uvjete” ako želi zadržati financijski odnos s državom.
“Obavijestili smo administraciju preko odvjetnika da nećemo prihvatiti predloženi sporazum”, napisao je Garber i dodao: “Sveučilište neće predati svoju neovisnost i odustati od svojih ustavnih prava.”
Dodao je da Harvard ne shvaća olako svoju odgovornost u borbi protiv antisemitizma, ali je istaknuo da je vlada prekoračila ovlasti.
“Iako su neki zahtjevi usmjereni na borbu protiv antisemitizma, većina njih predstavlja izravnu državnu regulaciju ‘intelektualnih uvjeta’ na Harvardu”, napisao je. Na društvenim mrežava s Harvarda su poručili:
“Sveučilište se neće odreći svoje neovisnosti niti se odreći svojih ustavnih prava. Niti Harvard niti bilo koje drugo privatno sveučilište ne može dopustiti da ga preuzme savezna vlada.”
Bijela kuća je u svom pismu u petak navela da Harvard „posljednjih godina nije ispunio ni intelektualne ni građanske uvjete koji opravdavaju savezna ulaganja“.
Pismo je sadržavalo deset kategorija predloženih promjena za koje Bijela kuća tvrdi da su nužne kako bi Harvard zadržao „financijski odnos s vladom SAD-a“.
Pismo nalaže sveučilištu da poduzme disciplinske mjere zbog „prekršaja“ koji su se dogodili tijekom prosvjeda na kampusu u posljednje dvije godine. Također traži ukidanje sveučilišnih politika i programa vezanih uz različitost, jednakost i inkluziju (DEI).
Harvard odgovara tužbom
U ožujku je administracija predsjednika Trumpa najavila da preispituje 256 milijuna dolara u federalnim ugovorima i grantovima na Harvardu uz dodatnih 8.7 milijardi dolara u višegodišnjim obvezama.
Profesori s Harvarda pokrenuli su tužbu tvrdeći da vlada nezakonito napada slobodu govora i akademsku autonomiju.
Trumpova administracija već je povukla 400 milijuna dolara iz financiranja Columbia Universityja optuživši ih da ne štite židovske studente.
Kad je povučeno tih 400 milijuna, ministrica obrazovanja Linda McMahon poručila je: “Sveučilišta moraju poštovati sve savezne zakone o nediskriminaciji ako žele primati državna sredstva.” Nedugo zatim, Columbia je pristala na nekoliko zahtjeva administracije, što je izazvalo kritike dijela studenata i profesora.
Do sada nijedan američki predsjednik nije zamrznuo sredstva Harvardu na ovako izravan i opsežan način. Ovo predstavlja presedan u odnosima između savezne vlade i jednog od najuglednijih američkih sveučilišta.
Harvard University je najstarije sveučilište u SAD-u. Jedno je od najcjenjenijih uz Yaleovo sveučilište i član je “Lige bršljana”. Ovo privatno sveučilište smješteno je u Cambridgeu u saveznoj državi Massachusetts. Nazvano je po svećeniku Johnu Harvardu.
Mnogi su poznati znanstvenici, pisci i političari studirali su na Harvardu kao što su Barack Obama i John F. Kennedy ili Mark Zuckerberg – osnivač Facebooka
Harvard je prošle godine zauzeo je 3. mjesto na ljestvici najboljih sveučilišta u SAD-u. Ima 724o studenata, a školarina je 59.o76 dolara godišnje.
Više od 150 dobitnika Nobelove nagrade bilo je povezano sa sveučilištem Harvard kao bivši studenti, istraživači ili profesori.
M.M. /Foto: Alamy
Njemački nogometaš Bastian Schweinsteiger i bivša tenisačica Ana Ivanović su pred razvodom, piše ugledni njemački…
Pronađena je 12-godišnja djevojčica Tia K. iz Hrvatske koja je nestala u nedjelju navečer u Stuttgartu.…
Robert Valdec je u prosincu imao infarkt, a nakon zahtjevne operacije u Klinici Magdalena na…
Komentiraj