Ministri obrane SAD-a i pet regionalnih zemalja okupili su se u Zagrebu na sastanku Američko-jadranske povelje, inicijative kojoj je cilj ubrzati priključenje NATO-u ostalih država jugoistočne Europe.
Godine 2003. pokrenuli su je SAD, Hrvatska, Albanija i Makedonija, a 2008. priključile su joj se BiH i Crna Gora.
Sastanak na kojem je nazočio američki ministar obrane James Mattis održan je u petak, 13. srpnja 2018. u Zagrebu. Uz američkog ministra, koji je u službenom posjetu Hrvatskoj, bio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Republike Hrvatske Damir Krstičević i Predrag Bošković, ministar obrane Crne Gore, države predsjedateljice Američko-jadranskom poveljom.
Uz njih, u Hrvatskoj su se okupili i ostali ministri obrane i visoki predstavnici država članica Američko-jadranske povelje – ministrica obrane Albanije Olta Xhaçka i ministrica obrane Bosne i Hercegovine Marina Pendeš te potpredsjednica Vlade i ministrica obrane Makedonije Radmila Shekjerinska-Jankovska
Promatrači u inicijativi su Slovenija, Kosovo i Srbija pa su skupu nazočili potpredsjednik kosovske vlade Enver Hoxhaj i ministar sigurnosnih snaga Kosova Rrustem Berisha te ministrica obrane Slovenije Andreja Katič.
Ministar obrane Srbije Aleksandar Vulin nije stigao u Zagreb jer je proglašen nepoželjnom osobom u Hrvatskoj.
U uvodnom obraćanju ministar Krstičević naglasio je važnost Američko-jadranske povelje, rekavši kako se radi o inicijativi koja ispunjava svoju svrhu i polako uvodi sve države jugoistočne Europe u najuspješniji savez u povijesti.
„Sigurnosne ugroze današnjice su takve da na njih niti jedna država ne može odgovoriti sama. Zato nam je, osim razvoja naših vlastitih sposobnosti, jednako važna i izgradnja partnerstva s drugim državama, a Američko-jadranska povelja je pravi primjer istinskog partnerstva“, rekao je Krstičević.
Istaknuo je da hrvatski vojnici na terenu jasno pokazuju što znači biti predan i odgovoran saveznik.
„Kako se bori iznad svoje kategorije pokazujemo i na drugim područjima, a pravi primjer je i Svjetsko nogometno prvenstvo, gdje ćemo se u nedjelju boriti za naslov svjetskog prvaka“, rekao je hrvatski ministar obrane.
Ministar Krstičević zahvalio je Sjedinjenim Američkim Državama na kontinuiranoj podršci riječima:
„Na području sigurnosti i obrane, oduvijek smo učili i želimo učiti samo od najboljih. Nadamo se da će naši doprinosi uvijek biti cijenjeni, odnosno da nikada neće biti uzeti ‘zdravo za gotovo’.“
Ministar Mattis poručio je: “Ovdje sam kako bih iskazao predanost SAD-a sigurnosti i stabilnosti jugoistočne Europe.“
Istaknuo je kako oružane snage mnogih članica pružaju potporu u vrlo važnim misijama širom svijeta te u koaliciji protiv Islamske države u Iraku i Siriji.
„Nastavljamo podupirati politiku otvorenih vrata NATO-a te sposobnost svake od članica da odabere vlastiti put na regionalnoj i globalnoj razini, bilo u okviru NATO-a ili EU. Povijest dokazuje da smo snažniji ako zajednički radimo u obrani zajedničkih demokratskih vrijednosti i međunarodnog poretka utemeljenog na pravilima“, poručio je Mattis.
Tijekom sastanka, ministri obrane i visoki predstavnici Američko-jadranske povelje vodili su raspravu o tekućem stanju i koracima koje je potrebno poduzeti u cilju ubrzanja integracije preostalih država aspirantica iz jugoistočne Europe u NATO, sigurnosnoj situaciji u regiji te pravednijoj raspodjeli tereta obrambenih izdvajanja između SAD-a i Europe.
Ministar Krstičević naglasio je veliku važnost ovog sastanka, ne samo za Hrvatsku, već i za cijelu jugoistočnu Europu, što potvrđuje i nazočnost ministra obrane SAD-a Jamesa Mattisa kao izraz predanosti Sjedinjenih Američkih Država području jugoistočne Europe.
„Hrvatska je predana i odgovorna članica NATO saveza, čemu u prilog govori naš dugogodišnji doprinos stabilizaciji stanja u Afganistanu, na Kosovu, a sada i naš angažman u Poljskoj i Litvi u sklopu NATO ojačane prednje prisutnosti.
Uz međunarodni angažman, velik dio naše odgovornosti imamo i prema našim partnerima iz jugoistočnog susjedstva, s kojima ćemo nastaviti njegovati usku sigurnosno-obrambenu suradnju. Američko-jadranska povelja oduvijek je bila kruna naše regionalne suradnje i cilj nam je tu suradnju nastaviti koliko god dugo je potrebno,“ zaključio je Krstičević.
M. Marković/ Foto:morh