U godinama velike gladi krajem Prvog svjetskog rata spasio je 17.000 djece iz Hercegovine i Dalmatinske zagore. Kroz njegove programe masovnog opismenjavanja, od 1910. do 1917., naučilo je čitati i pisati oko 20.000 ljudi.
Svečana akademiju u prigodi 20. obljetnice Dana fra Didaka Buntića, održat će se u ponedjeljak 9. listopada 2023. s početkom u 11.00 satiu Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.
Pokrovitelj je Hrvatski sabor, a supokroviteljstvo Hrvatsko narodn sabora BiH, a očekuje se nazočnost nazočnosi državnog vrha i uzvanika iz hrvatskog javnog života
Međunarodna kulturno-znanstveno-duhovna manifestacija „Didakovi dani“, koja je pokrenuta u čast velikog dobrotvora i prosvjetitelja fra Didaka Buntića slavi 20 godina postojanja.
Tim povodom ćemo se prisjetiti njegovih velikih djela i zasluga za hrvatski narod, uručiti priznanja onima koji promiču vrijednosti koje je živio te predstaviti vrhunske glazbene mlade talente, kakve je i sam poticao, kroz prigodni koncert.
Fra Didak Buntić (1871. – 1922.) bio je hercegovački franjevac i provincijal, narodni dobrotvor, prosvjetitelj, političar i jedna od najutjecajnijih osoba u Bosni i Hercegovini početkom 20. stoljeća.
U godinama velike gladi krajem Prvog svjetskog rata spasio je 17.000 djece prikupljajući pomoć za gladne, te odvodeći djecu iz Hercegovine i Dalmatinske zagore u plodne krajeve Slavonije i Srijema, gdje ih je privremeno udomio kod dobročinitelja.
Kroz njegove programe masovnog opismenjavanja, od 1910. do 1917., naučilo je čitati i pisati oko 20.000 ljudi. Također je osmislio program gospodarske, infrastrukturne i kulturne obnove Hercegovine.
Bio je iznimno vezan za Zagreb, gdje je dobivao potporu za svoje projekte, a gdje je 1919. otvorio konvikt za školovanje siromašnih talentiranih učenika i studenata.
Često ga se naziva Ocem Hercegovine te Hercegovačkim Mojsijem.
D.M. /Foto:arhiv