Grad Sinj se nije na dostojanstven način odužio Vici Buljanu, načelniku sinjske općine u četrdesetim godinama prošlog stoljeća, poručeno je na na simpoziju “Dani Vice Buljana” koji se u subotu održao u Alkarskim dvorima, u njegovom rodnom gradu.
Buljan je noseći listu HSS-a 1940. godine pobijedio je na općinskim izborima i postao načelnik “crvene općine”. U Sinju i Cetinskom kraju bio je među vodećim organizatorima ustanka protiv talijansko-njemačkih okupatora, a u ratu je obnašao brojne vojne i političke dužnosti. Jedno vrijeme bio je i ministar ribarstva, a pridonio je razvoju i urbanizaciji Sinja. Vice Buljan je obnašao i funkciju alkarskog vojvode, alkara i predsjednika Viteškog alkarskog društva, isposlovao je i gradnju tvornice “Dalmatinka” i olimpijskog bazena.
“Dani Vice Buljana” održani su pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH Zorana Milanovića,
a u organizaciji Udruge veterana Domovinskog rata i antifašista te Udruge antifašističkih boraca i antifašista Sinja i Cetinske krajine.Predsjednik udruge VeDRA Ranko Britvić zamjerio je što Milanović nije stigao na subotnji skup niti je poslao svog izaslanika ustvrdivši da “predsjednik nije poslao ni mačku da ih pozdravi”, a tijekom višesatnog skupan nije se pojavio ni gradonačelnik Sinja Miro Bulj.
U svom je govoru predsjednik Organizacijskog odbora Stipe Batarelo podsjetio kako je bilo prijedloga da jedna ulica u Sinju dobije Vicino ime, ali do realizacije nije došlo.
“U Hrvatskoj smo svjedoci velike revizije povijesti gdje se antifašizam sotonizira i izjednačuje s fašizmom. Ovdje se piše od 90-tih godina, a prije kao da ništa nije bilo, kao da smo narod bez svoje prošlosti. Upravo iz tih razloga smisao ove tribine je da se, govoreći o djelu Vice Buljana i drugih velikana partizanskog antifašističkog pokreta argumentiranom istinom borimo protiv revizije povijesti polazeći od činjenice da je antifašizam kulturna stečevina Europe i svijeta”, kazao je Batarelo.
Prisjetio se i kako je Buljan imao bistu u Sinju sve dok 1990. godine nije uklonjena iz centra grada i nikad više ondje nije vraćena.
“Ima onih koji se, zbog svojih uskogrudnih i dnevno-političkih interesa, igraju s plamenom koji može postati vatra mržnje što nije dobro. Moramo poslati poruku mi koji smo tiha većina glasnoj manjini da takvo ponašanje ne odobravamo – da smo protiv pozdrava ‘Za dom spremni’ i ustašizacije naše domovine, da smo za to da naš grad, Vicin grad bude oaza mira, tolerancije, kulture, dijaloga i međusobnog uvažavanja”, dodao je Batarelo.
O Vici Buljanu i njegovom doprinosu Sinju i Cetinskoj krajini u predratno, ratno i poslijeratno vrijeme govorili su arhitektica Zrinka Paladino, povjesničari Tonči Šitin, Dragan Markovina i Goran Korov, profesor Branimir Župić, znanstvenica Danica Ramljak te kolumnist i filmski kritičar Jurica Pavičić. Na simpoziju su, među ostalima, bili i potomci Vice Buljana.
Hina/Foto: Facebook
Dok traje euforija oko velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja na zagrebačkom Hipodromu, imao…
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić danas u Zemuniku Donjem, gdje se obilježava 20.…
Potpredsjednik Vlade Ivan Anušić potvrdio je u subotu da je premijera Andreja Plenkovića upoznao s…
Komentiraj