Kategorije Premium sadržaj

U subotu najveći prosvjed Srba u Crnoj Gori! Prosrpski mediji pišu da je Milo Đukanović pobjegao iz zemlje

Širi dalje

U Crnoj Gori, u Podgorici, se za subotu 29. veljače najavljeni najveći prosrpski prosvjedi u obliku pravoslavnih litija, a protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je usvojen u prosincu 2019. godine.



Srpska manjina u Crnoj Gori, a posebno ekstremistička Srpska pravoslavna crkva Zakon smatraju protusrpskim i tvrde da je on “paravan za otimanje crkava i hramova”, kojih ta vjerska zajednica u Crnoj Gori ima oko 700.

Zakon je podržala Crnogorska pravoslavna crkva koja smatra da će njime biti vraćena imovina oteta 1918.  i darovana SPC-u, te da je njegovo usvajanje prvi veliki korak ka obnovi autokefalnosti Crnogorske pravoslavne crkve.

Jutarnji list piše kako se najavljuje  oko 200.000 prosvjednika, a lokalni prosrpski mediji, ali i Vučević tabloidi u Srbiji, objavljuju da je crnogorski predsjednik Milo Đukanović već pobjegao iz države.

“MILO BJEŽI IZ ZEMLJE! U subotu 200.000 vjernika kreće u obranu svetinja, sprema se skup kakav Podgorica nije vidjela!, piše tabloid Informer, inače najsramotniji medij u povijesti Srbije.

Vijest, naravno nije točna, radi se o lošem pokušaju stvaranja panike. Slične vijesti prosrpski mediji objavljivali su uoči svakog većeg prosvjeda

Dugi prosrpski mediji, koji strahuju od malog odaziva na skup, prozivaju Milu Đukanovića da bi mogao zabraniti skup, a zabranu opravdati prevencijom širenja korona virusa. Inače u većini medija dominiraju teme povezane s korona virusom.

Prije desetak dana Đukanović je u Bruxellesu, na sastanku šest zemalja Zapadnog Balkana, rekao da “postoje naslage retrogradne svijesti koje se ne smiju  podcijeniti” te da “Srpska pravoslavna crkva želi upravljati Crnom Gorom po modelu srednjovjekovne države”.

Najavljeno je da će na prosvjede  organizirano doći i autobusi iz Srbije Republike Srpske te ostalih dijelova Crne Gore.  Prosvjedi imaju podršku prosrpske oporbe, ali i službenog Beograda, a pojedini ministri u srbijanskoj vladi kao da se natječu u vrijeđaju Crne Gore ali Crnogoraca koji žive u Srbiji.

Srpski patrijarh Irinej i drugi patrijarsi SPC-a pristaša samostalne Crne Gore uvredljivo zovu Milogorci ( po Mili Đukanoviću) sugerirajući da je riječ o maloj skupini Đukaovioevih pristaša, a da ja prva Crna Gora zapravo srpska.

Liturgiju se predvoditi kijevski mitropolit proruske ukrajinske pravoslavne Crkve Onufrije

Zanimljivo je i to što će liturgiju, u tamošnjem najvećem pravoslavnom hramu, Hramu Hristova vaskrsenja, predvoditi kijevski mitropolit proruske ukrajinske pravoslavne Crkve Onufrije.

To ovim prosvjedima i cijeloj situaciji u Crnoj Gori daje dodatni širi politički kontekst. Rusija je, naime, stala uz Srbiju, a Ruska pravoslavna crkva podržala je negodovanje SPC-a u povodu crnogorskog Zakona. Dolazak proruskog mitropolita iz Ukrajine u Crnu Goru u jeku prosvjeda dodatna je poruka Podgorici, ne samo iz Srbije nego i iz Moskve.

Ukrajinski veleposlanik u Podgorici rekao je da mitropolit Onufrije ne predstavlja niti je opunomoćenik Crkve ni države Ukrajine iako se tako predstavlja, a ukrajinsko veleposlanstvo u Crnoj Gori smatra potpuno neprikladnim da crkveni dostojanstvenik RPC-a komentira unutarnju politiku i stanje u Crnoj Gori u ime Ukrajine.

U Crnoj Gori je objavljen proglas kako su izdržali znatno jače nasrtaje od aktualne popovske histerije te da će izdržati i sadašnji velikosrpski napad.

“Ovih dana prisustvujemo antidržavnom uličnom pohodu maskiranom u liku tzv. molebana i litija koje, bez ijednog crnogorskog državnog simbola uz snažnu propagandnu podršku od strane Srbije i uz zakulisno prisustvo Moskve, terenski organizuju velikosrpske eparhije u Crnoj Gori na čelu sa stožernim episkopom Amfilohijem”, navodi se u priopćenju Pokreta za nezavisnu europsku Crnu Goru.

“Crna Gora je prije nepunih četrnaest godina obnovila svoju državnost i istovremeno se opredijelila da svoju sudbinu veže za europske i euro-atlantske integracije. Ovim istorijskim i vizionarskim odlukama, potvrđenim u državotvornom Ustavu, Crna Gora je konstituirana kao građanska i demokratska politička zajednica.

I danas je ovo jedini politički izbor koji našim građanima pruža sigurnost i daje šansu da stvore pravednu i pravnu državu, slobodno i socijalno uravnoteženo društvo, tržišnu i produktivnu ekonomiju. Ujedno, podsjećamo da je Pokret za nezavisnu europsku Crnu Goru bio središte takve politike i takvih ideja.”

M. Marković/Foto: Vijesti.me

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

3 sata prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

3 sata prije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

10 sati prije