“Ovim se neće uvesti red u sustav, dapače Zakon o logopedskoj djelatnosti nanijet će ozbiljnu štetu svim našim korisnicima i njihovim obiteljima”, poručuju iz Hrvatske strukovne udruge fonetičara.
Hrvatska strukovna udruga fonetičara ovim putem želi hrvatsku javnost obavijestiti i upozoriti da se Nacrtom prijedloga Zakona o logopedskoj djelatnosti, usvoji li se u obliku koji je sada u e-savjetovanju, krše naša ustavna prava na rad u skladu sa stečenom diplomom.
Kao Hrvatska strukovna udruga fonetičara ističemo kako je netočna tvrdnja da su magistri logopedije jedini koji pružaju zdravstvenu uslugu na najvišem standardu kvalitete u području (re)habilitacije patologije komunikacije (verbalne i neverbalne), glasa, govora, sluha i slušanja.
Kao nacionalna, profesionalna i znanstveno orijentirana udruga s međunarodnom suradnjom, skrećemo pozornost zakonodavcu i javnosti da je prijedlogom Zakona o logopedskoj djelatnosti zanemarena interdisciplinarnost područja.
Komunikacija, sluh i slušanje, glas, govor i jezik područja su zanimanja kako logopedske, tako i drugih srodnih struka poput edukacijskih rehabilitatora, fonetičara rehabilitatora, liječnika-specijalista otorinolaringologije/subspecijalista audiologije i fonijatrije, specijalista neurologije te mnogih drugih.
Nacrt prijedloga Zakona o logopedskoj djelatnosti, koji je trenutačno na e-savjetovanju do 9. 10. 2024. godine, kreiran je na potpuno isključiv način prema svim navedenim srodnim strukama koje sudjeluju u probiru, prevenciji, dijagnostici, terapiji te rehabilitaciji poteškoća u komunikaciji, glasu, sluhu, slušanju i govoru.
Nedopustivo je da se spomenutim zakonskim prijedlogom potpuno isključuje činjenica da je područje interesa logopedije kao struke također i područje interesa fonetike, konkretno smjera rehabilitacije slušanja i govora. Podsjećamo kolege logopede, a ponajprije zakonodavce, kako je područje koje logopedi svojataju također i područje fonetike jer obuhvaća ljudsku komunikaciju, glas, govor, sluh i slušanje, kao i sve ostalo vezano uz to područje.
Svaka struka ima svoj pristup i metodologiju pristupa u spomenutim područjima, kao i vrijedne doprinose. Iako preklapanja u interesima postoje, svaka struka na svoj način doprinosi dobrobiti korisnika kao zajedničkom cilju.
Iznimno je neozbiljno i neodgovorno, posebice zakonski, izdvojiti ijednu od navedenih struka kao isključivu i jedinu koja se bavi glasom, govorom, sluhom i slušanjem ili komunikacijom. U vrijeme interdisciplinarnosti te preklapanja raznolikih struka gdje se upravo timski rad u rehabilitaciji cijeni kao najviša i najpotpunija instanca skrbi koju krajnji korisnik može dobiti, nije moguće svojatati izrazito interdisciplinarno područje te dopustiti da se logopedi nameću kao jedini i nezamjenjivi! Vrlo je neozbiljno usvojiti takav zakon u kojem logopedima ostaju kompetencije stručnosti, a svima ostalima se stručnost osporava.
Kao stručnjaci educirani za komunikaciju, glas, govor, sluh i slušanje, smatramo kako je zdravstvenoj zaštiti stanovništva na koju se nacrt ovoga Zakona poziva, cilj upravo sveobuhvatan i temeljit pristup pacijentu, kao i osiguravanje mišljenja, znanja i intervencije raznih stručnjaka kako bi se donijela odluka o najboljem putu oporavka za pacijenta.
Podsjećamo zakonodavce i javnost kako fonetičari rehabilitatori slušanja i govora rade u zdravstvenim ustanovama poput Poliklinike za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG, centrima za odgoj i obrazovanje poput Slave Raškaj, kliničkim bolničkim centrima diljem Hrvatske, u mnogim televizijskim kućama poput HRT-a, u privatnim fonetskim kabinetima, pa i u logopedskim kabinetima.
Obrazovanje fonetičara rehabilitatora te njihova stručnost prikazani su u ishodima učenja studijskoga programa, kompetencijama prikazanim unutar Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira te su uvršteni u posebna radna mjesta u sustavu zdravstva, u istom članku Zakona u kojemu se nalaze logoped ili edukacijski rehabilitatori. Također, fonetičari rehabilitatori uvršteni su kao drugi stručni radnici u Pravilniku o mjerilima za pružanje socijalnih usluga Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Stoga kao Hrvatska strukovna udruga fonetičara ovim putem skrećemo pozornost na isključivost Nacrta prijedloga Zakona o logopedskoj djelatnosti prema ostalim strukama koji navodi da logopedi jedini mogu raditi na područjima patologije komunikacije (verbalne i neverbalne), glasa, govora, sluha i slušanja.
Netočno, diskriminirajuće i štetno kako za nas kao struku, tako i za korisnike s kojima radimo, a čije su potrebe kompleksne i često zahtijevaju interdisciplinarni pristup, kojeg im ne mogu pružiti samo logopedi.
Stoga poručujemo zakonodavcu kako će se, usvoji li se ovakav Zakon o logopedskoj djelatnosti unijeti nepopravljiva šteta u sustav koji je ionako bremenit prekobrojnim poteškoćama, u kojem su velike liste čekanja, a stručnjaka za interdisciplinarni pristup rješavanju problema je ionako premalo.
Hrvatska strukovna udruga fonetičara nacionalna je, profesionalna i znanstveno orijentirana udruga s međunarodnom suradnjom, osnovana s ciljem očuvanja, promicanja i unaprjeđenja fonetike kao struke. Udruga okuplja stručnjake koji se profesionalno bave dijagnostikom, (re)habilitacijom, edukacijom i istraživačko-eksperimentalnim radom u područjima sluha, slušanja, glasa, govora, jezika i komunikacije po verbotonalnoj metodi.
U udrugu su uključeni fonetičari svih razina i stupnjeva visokoškolskoga obrazovanja: diplomirani profesori fonetike, magistri fonetike, magistri edukacije fonetičari rehabilitatori, oni sa znanstvenim stupnjem magistra i doktora znanosti, kao i studenti dodiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija fonetike.
Postojanje i uvažavanje različitih perspektiva srodnih struka u interesu je samih korisnika. Naime, postojanje izbora povećava konkurentnost što pak potiče izvrsnost. Interdisciplinarnost pospješuje rehabilitaciju. Najpoznatiji primjer suradnje među srodnim strukama jest Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG koju je, podsjetimo, utemeljio doktor lingvističkih znanosti, autor verbotonalne metode, fonetičar Petar Guberina.
Njegova verbotonalna metoda temeljno je polazište u rehabilitaciji slušanja i govora koju koristimo mi fonetičari i predstavlja hrvatski brend u svijetu. U Poliklinici SUVAG pod istim krovom rade logopedi, fonetičari i fonetski ritmičari, edukacijski rehabilitatori, psiholozi, liječnici, fizioterapeuti, učitelji i drugi. Svatko svojim znanjem pridonosi rehabilitaciji upravo u navedenim interdisciplinarnim područjima: komunikaciji, slušanju, glasu, govoru, jeziku. Logopedi se bave logopedskom djelatnošću u navedenim područjima jednako kao što se druge srodne struke bave svojom djelatnošću u istim tim područjima. Stručnjaka u spomenutim područjima ionako nema mnogo i korisnicima je pomoć svih struka i više nego dobrodošla.
Profesor Petar Guberina osnovao je Zavod za fonetiku 1954. godine, a Odsjek za fonetiku postoji od 1968. godine. S novim Zakonom o logopedskoj djelatnosti diskriminiraju se legitimno stečene diplome na državnim fakultetima, ne samo nas fonetičara, već i one ostalih srodnih struka. Ako se usvoji ovakav zakonski prijedlog u kojem se logopedi prihvaćaju kao „JEDINI“ koji pružaju rehabilitaciju u području patologije komunikacije (verbalne i neverbalne), glasa, govora, sluha i slušanja, upozoravamo kako će nama fonetičarima biti prekršena Ustavom zajamčena prava na rad sukladno stečenoj diplomi te ćemo svoja prava zatražiti sudskim putem.
Osim toga, ovim se neće uvesti red u sustav, dapače, Zakon o logopedskoj djelatnosti nanijet će ozbiljnu štetu svim našim korisnicima i njihovim obiteljima.
Pozivamo sve relevantne sudionike da se uključe u e-savjetovanje i podrže fonetičare svojim komentarima kako bi se u sporni Nacrt prijedloga Zakona o logopedskoj djelatnosti uvrstio interdisciplinarni pristup kroz suradnju stručnjaka kao što su logopedi, edukacijski rehabilitatori, psiholozi, fonetičari rehabilitatori i drugi jer samo tako možemo postići najbolje rezultate za svakog pojedinca.
Vjerujemo da nam je to u zajedničkom interesu, poručuju iz Hrvatske strukovne udruge fonetičara.
M.M. /Foto: Freepik