Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, kompanija koja posjeduje Facebook i Instagram, najavila je da će drastično promijeniti pravila pregleda sadržaja na te dvije društvene mreže u Sjedinjenim Državama. Ukinut fact checkera (timova koji su dosad provjeravali činjenice) i zamijeniti ih tzv. “bilješkama zajednice”, koje generiraju korisnici. Takav sustav koristi se na X-u, rekao je danas izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg.
Najavljene promjene značajno će promijeniti način na koji se postovi, videozapisi i drugi sadržaji moderiraju na Facebooku i Instagramu. Što to zbnači za Faktograf, prvi hrvatski fact-checking medij za portal Index odgovorila je Ana Brakus, izvršna direktorica Faktografa.
“U videu u kojem objašnjava logiku koja stoji iza ovog poteza, Mark Zuckerberg navodi kako su nedavni predsjednički izbori u SAD-u kulturna prijelomna točka. Odluku koju je donosio stoga primarno treba promatrati kroz tu prizmu. Prema mojem mišljenju, izrazi i način na koji obrazlaže odluku o ukidanju fact-checking programa na svojim platformama u potpunosti je prilagodio nadolazećem predsjedniku Donaldu Trumpu.
Rad fact-checkera ni u jednom trenutku nije predstavljao cenzuru. Organizacije poput Faktografa, držeći se profesionalnih stanadarda, u svojim su člancima davale dodatni kontekst informacijama koje su kružile Metinim platorfmama, a odluke o tome koji će sadržaj uklanjati, i na koje načine će ga regulirati, uvijek je i isključivo donosila jedino Meta. Koliko je nama poznato, sadržaj se nikad nije uklanjao samo zato što su fact checkeri provjeravali je li točan”, piše Brakus u odgovoru.
“Očekujemo novi val maltretiranja, prijetnji i vrijeđanja”
“Zbog uvjerenja da netočne informacije najveći broj ljudi ne dijeli namjerno, već je u potrazi za točnim i korisnim informacijama, odlučili smo se na suradnju s Metom. To je često za nas značilo izloženost brutalnim kampanjama maltretiranja, prijetnjama smrću i nasiljem, konstantnim vrijeđanjem naših novinarki i novinara. S obzirom na način na koji je Mark Zuckerberg obrazložio svoju odluku, sada očekujemo novi val takvog ponašanja.
No, važno je za sada razumjeti, da se ova odluka u ovom trenutku odnosi na SAD. Što će se i kako događati u ostatku svijeta, a posebno u EU, u ovom trenutku nije jasno. Meta je, kao i druge velike online platforme, podložna određenim regulacijama za koje se nadamo da će nastaviti štititi integritet informacija u europskom javnom prostoru.
“Faktograf je radio i prije nego je postao Metin partner”
No, želim istaknuti da je Faktograf.hr radio i prije nego se pridružio Metinom fact-checking programu te da će nastaviti raditi i ako Meta odluči program u potpunosti ukinuti jer duboko vjerujemo da gradani imaju pravo na činjenično točne informacije”, nastavlja u odgovoru izvršna direktorica Faktografa.
“Poruke koje posljednjih dana šire Elon Musk i Zuckerberg pokazuju da je faza napada na medije urodila plodom te se sve otvorenije počinju ugrožavati demokratske procedure i izborni procesi diljem svijeta. S obzirom na političku situaciju u SAD-u, Zuckerberg je donio prije svega poslovnu odluku za kratkoročni profit svoje kompanije.
“Nastavljamo s radom”
Šteta što je korist za sve one koji se na tim platformama informiraju obrnuto proporcionalna. Upravo zbog toga je važno da europske institucije inzistiraju na provođenju zakona koji vrijede u EU i da ne dopuste američkim big tech monopolima da rade što hoće u našem digitalnom prostoru.
Faktograf, dakle, nastavlja s radom. Pratit nas možete već večeras jer ćemo uživo provjeravati točnost tvrdnji u HRT-ovoj debati pred predsjedničke izbore”, zaključuje Ana Brakus, izvršna direktorica Faktografa.
Regionalna zvijezda Aleksandra Prijović krajem prosinca je završila svoju uspješnu turneju 'Od istoka do zapada',…
Više od 61 posto glasača Marije Selak Raspudić odabrat će Milanovića, dok njih tek petina…
Gradonačelnica Los Angelesa Karen Bass suočila se s brojnim kritikama javnosti nakon što je objavljeno kako…
Komentiraj