Ukrajinka Tetjana Čornovol, poznata novinarka i političarka, na Twitteru je objavila video uništenja ruskog tenka i poruku “Ovo je moj drugi tenk”
Tetjana Čornovol, koju u Ukrajini zovu i “Žena u crvenoj haljini sa strojnicom”, rođena 4. lipnja 1979. u Kijevu, bivša je novinarka i građanski aktivist, jedan od vođa u Euromaidana 2014. godine. Danas je zastupnica i ratnica.
Iz videa koji je objavila nije posve jasno je li ona uništila ruski tenk ili je samo sudjelovala u akciji i snimala uništenja ruskog oklopnjaka. No, iz njene biografije, foto i video sadržaja koje smo vidjeli, očito je da joj baratanje oružjem nije strano. Tako je i dobila naziv “Žena sa strojnicom u crvenoj haljini”.
Video je objavljen 2. travnja, a nema informacija gdje je i kada snimljen.
Мій другий танк pic.twitter.com/8RQEnN9gCe
— Чорновол Тетяна (@ipzMhjrSeMDCbVp) April 2, 2022
Tetjana Černovol je javno poznata po naglašenom ukrajinskom patriotizmu, a kao bivša novinarka po istraživačkim tekstovima o korupciji u Ukrajini zbog čega je imala silne probleme i prijetnje opasne po život. Uhićivana je, suđena i premlaćivana.
U cijelom svijetu je odjekno kad je 2013. godine tada 34-godišnja Tetjana napadnuta samo nekoliko sati nakon što je objavljen njezin članak o imovini najviših državnih dužnosnika.
U rano jutro 25. prosinca 2013. u 01:30 je pretučena je u blizini Međunarodne zračna luke Borispil kraj Kijeva. Dva napadača odvukla su ju iz automobila, pretukla i bacila u jarak uz cestu. Napad se dogodio samo nekoliko sati nakon što je objavila tekst o otmjenoj prigradskoj rezidenciji za koju je rekla da je gradi ministar unutarnjih poslova Vitalij Zaharčenko.
Ukrainska Pravda tada je objavila njenu izjavu da joj je slomljen nos te da je zadobila potres mozga i brojne podljeve krvi.
Tdašnji predsjednik Viktor Janukovič javno je osudio napad i istaknuo da “počinitelji moraju biti otkriveni i izvedeni pred lice pravde”.
Napad je osudilo i američko veleposlanstvo u Kijevu, a vijest prenijeli svi svjetski mediji. Dan poslije oko tisuću ljudi okupilo se ispred ministarstva unutarnjih poslova i traže ostavku ministra Vitalija Zaharčenka.
Čornovol je kasnije izjavila kako vjeruje da je napad naredio predsjednik Viktor Janukovič zbog njene istrage u vezi s luksuznom palačom koju je gradio na ogromnom imanju Novi Petrivci pored Kijeva.
Kad su u veljači 2014. godine prosvjednici upali u Predsjednička rezidenciju Viktora Janukoviča, aktivisti i istražitelji Projekta izvještavanja o organiziranom kriminalu i korupciji, u njegovom uredu otkrili su “crne liste” novinara, aktivista i oporbenih političara među kojima je bio i njen dosje s fotografijama i registarskom tablicom njenog automobila.
Godine 2014., nakon Revolucije Dostojanstva, Tetjana je izabrana u Vrhovna Radu (parlament Ukrajine). Od 2014. do 2019. kao članica Vrhovna Rada vodila je Odbor za nacionalnu sigurnost i obranu.
Tetjana je udovica i majke dvoje djece. Njezin suprug, Mikolaj Berezovij, dragovoljac Bojne Azov, poginuo je 10. kolovoza 2014. tijekom borbi u istočnoj Ukrajini.
Viktor Janukovič je 2014. iz Ukrajine pobjegao u Rusiju. Njegova Vila Mežihirja, za čiju gradnju je utrošeno 75 do 100 milijuna dolara, postala je simbol korupcije u Ukrajini. Nacionalizirana je i kao muzej ekstravagancije otvorena za javnost.
Pred Putinovu agresiju na Ukrajinu, u veljači 2022., bio je spreman da, kao ruski namjesnik, ponovo preuzme vlast u Kijevu. U Moskvi su predviđali da će za par dana zauzeti Kijev, osvojiti Predsjedničku palaču, Parlament i Vladu, izvjesiti nove zastave na Majdanu i formirati prorusku vlast.
Viktor Janukovič već je čako u Minsku u Bjelorusiji, avioni su imali upaljene motore kad su ruski padobranci desantirali zračnu luku kraj Kijeva. No, sve njegove i Putinove planove srušio je snažan otpor Ukrajinaca.
“Naša ljubav jača je od njihovih topova, zvonici naših crkava moćniji su od njihovih zrakoplova”, citirali su Ukrajinci zagrabačkog nadbiskupa, kardinla Franju Kuharića.
Po informacijama s društvenih mreža jedna od heroina Ukrajine bit će i Tetjana Čornovol.
M.Marković /Foto: Twitter