Ivan Leutar zvani Iva, pripadnik legendarnih postrojbi s Trpinjske ceste – Žutih mrava i Pustinjskih štakora – preminuo je u petak,u 63. godini života i preselio k svojim prijateljima i suborcima na onaj svijet, objavio je Hrvatski radio Vukovar.
“Teška i tužna vijest, zaista mi je teško. Osobno nisam bio na ratištu s Leutarom, ja sam bio na Sajmištu kao pripadnik HOS-a, a on u Borovo naselju. Kasnije smo se upoznali, najljepše riječi o njemu, bio je zaista velikan i junak Domovinskog rata.
Rodom je iz Županje, ali došao je braniti Vukovar. Ostat će upamćen, kao i svi pripadnici Žutih mrava i Pustinjskih štakora, koji su uništili puno neprijateljskih tenkova. Žao mi je što nije stigao izdati knjigu koju je pisao, govorio je u zadnje vrijeme da radi na tome jer što se ne zapiše, nije se dogodilo, nažalost, knjigu nije stigao plasirati”, rekao je suborac Damir Markuš o Ivanu Leutaru.
“Ja sam glasnogovornik mrtvih duša. Govoreći o njima čuvam uspomenu na njihovo djelo,” rekao nam je prije 11 godina, uoči 22. obljetnice vukovarske tragedije, Ivo Leutar jedan od heroja obrane Vukovara
Sve je manje na ovom našem svijetu glasnogovornika vukovarskih mrtvih duša. Kao što se tog ljeta 1991. godine nije štedio u obrani Vukovara, Leutar se do zadnjeg dana nije štedio ni u održavanju živom priče o svojim suborcima, herojima obrane Vukovara, napose Trpinjske ceste.
U srpnju 1991. godine došavši iz rodne Županje pridružio se obrani grada, kao pripadnik legendarnih Žutih mrava i Pustinjskih štakora, kolokvijalnih naziva dviju postrojbi koje su djelovale pod zapovjedništvom Blage Zadre.
Leutar je imao široku slavonsku dušu i veliko rokersko i bajkersko srce. Istinski ljubitelji ‘‘garage rocka‘‘ i danas u svojim kolekcijama imaju njegova tri demo snimka nastala prije nego li će palice za bubnjeve poslati u privremenu mirovinu i zadužiti kalašnjikov. On i njegov poginuli suborac Miroslav Bušić ‘‘Bušo‘‘ bili su i kumovi imena Žuti mravi i Pustinjski štakori.
– Te dečke nisam poznavao jer nisam iz Vukovara, pa sam Bušiću i Mudrovčiću onda govorio: ‘Di ste, žuti mravi?‘, a oni bi uzvratili mojoj smjeni: ‘A šta vi izvirujete iz podruma kao štakori, i to oni pustinjski, samo nosom van?‘ I tako je to ostalo, Žuti mravi i Pustinjski štakori, pojasnio nam Leutar korijen nastanka imena dva važna odreda branitelja Vukovara s Trpinjske ceste, znane kao “groblje tenkova.”
Leutar je iz Vukovara izašao 29. rujna 1991. godine, ali se nakon mirne reintegracije vratio u ovaj grad i postao Vukovarac. Do 2008. godine bio je aktivni pripadnik Hrvatske vojske, a onda se umirovio kao običan vojnik, no njegova kreativnost morala ne negdje ispoljiti, pa je tako nastala i monografija o njegovim suborcima koju je uredio i izdao, a fotografije koje je snimao u ratnom Vukovaru i koje je uspio spasiti na filmu prikazane su ne nekoliko izložbi.
Na žalost, nije stigao završiti knjigu koju je pisao o obrani Vukovara. Imao je četvero djece, od kojih je jednome dao ime po zaštitniku Vukovara sv. Boni. Ivo Leutar jedan je od petorice branitelja koji su 1997. na toranj na Mitnici izvjesili 40-metarsku hrvatsku zastavu.
Posljednji Leutarov ispraćaj bit će u ponedjeljak, 26. veljače 2024. u 13 sati na Novom groblju Dubrava u Vukovaru.
M.M. /Foto:Cropix