Vlada Republike Hrvatske usvojila je na 293. sjednici održanoj u četvrtak 14. ožujka 2024. godine prijedlog Plana prijma osoblja za 2024. godinu u Hrvatsku vojsku koji obuhvaća prijam 1160 osoba i prijam 120 kadeta sveučilišnih studijskih programa, te prijedlog Plana promjena kategorija vojnog osoblja za 229 osobe koji su već zaposlene u Hrvatskoj vojsci.
“Najveći dio Plana prijma osoblja odnosi se na prijam 900 vojnika/mornara koji sklapaju ugovor o vojničkoj službi te imaju mogućnost da nakon prvog ugovora u trajanju od dvije godine, sklope novi ugovor o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme”, rekao je državni tajnik Ministarstva obrane Zdravko Jakop.
Vlada je usvojila i Prijedlog zaključka u vezi s uspostavom Središta za obuku pilota borbenih zrakoplova (Fighter Pilot Training Center, FPTC) u Hrvatskoj koje bi s radom započelo 2026. godine, a obuka će obuhvatiti pilote borbenih zrakoplova najnovijih generacija bez obzira na tip i model zrakoplova.
“Hrvatska vojska ima potrebu obuke pilota jer to više neće moći raditi putem francuskih Oružanih snaga”, istaknuo je državni tajnik Jakop kazavši kako će se osnivanjem Središta dodatno osnažiti predanost hrvatsko-francuskom strateškom partnerstvu te će se uoči dolaska višenamjenski borbenih aviona Rafale osigurati sposobnost daljnje obuke pilota te povećati vidljivost u NATO-u i Europskoj uniji.
Uspostava Središta za obuku pilota borbenih zrakoplova u Republici Hrvatskoj predstavlja novi konkretan projekt u okviru „Hrvatsko-francuskog strateškog partnerstva – Političke deklaracije“ koji je potpisan u Zagrebu 26. studenoga 2021., u dijelu koji se odnosi na suradnju u obrambenim pitanjima i jačanje gospodarskih odnosa, te s njome povezanim dokumentom „Hrvatsko-francusko strateško partnerstvo – Akcijski plan 2023. – 2025.“ koji je potpisan u Parizu 5. lipnja 2023.
Tvrtka Défense Conseil International (DCI) je trgovačko društvo u većinskom vlasništvu Francuske Republike čije područje djelovanja uključuje prenošenje know-how francuskih Oružanih snaga u područjima ekspertize u okviru programa međunarodne suradnje, provedbu projekata na temelju fondova Europske unije u okviru Vanjske i sigurnosne politike Europske unije sa svrhom unaprjeđenja obrambenih sposobnosti članica Europske unije, partnerskih država, regionalnih ili međunarodnih organizacija te je prepoznata kao značajan akter u mjerama izgradnje obrambenih sposobnosti NATO-a.
Kroz ovaj francusko-hrvatski projekt Republika Hrvatska etablirala bi se kao jedna od država koja na svojem državnom području ima mogućnost obuke pilota borbenih zrakoplova, te bi se uključivanjem u ovaj projekt otvorila mogućnost dodatnog pozicioniranja Republike Hrvatske kroz ponudu kapaciteta letačkog obučnog središta NATO i EU saveznicama i partnerskim državama.
U kontekstu promijenjenog sigurnosnog okružja, uspostava Središta za obuku pilota borbenih zrakoplova u Hrvatskoj imat će učinak na jačanje nacionalnih obrambenih sposobnosti.
Pored obučne dimenzije, ulaganje u obnovu postojeće i izgradnju nove infrastrukture u Republici Hrvatskoj otvara dodatne mogućnosti zapošljavanja i generiranja prihoda za hrvatsko gospodarstvo.
M.Marković /Foto: US Navy Photo