Vesna Vučemilović, izabarna saborska zastupnica Hr4vatxskoh suverenista, u velikom razgovoru za Večernji list kaže da se njena stranka u postizbornoj koalicijskoj križaljci trenutno jedino vidi Domovinski pokret. S njima su do sada jedino i razgovarali.
“Jedini službeni pregovori su bili s Domovinskim pokretom i protekli su u vrlo prijateljskom tonu. Bio je naš predsjednik Pavliček, ja nisam bila prisutna. Konstruktivno, prijateljski, ljubazno, uljudno. To su stranke koje dijele sličan svjetonazor pa se i očekivalo da će proći u takvom tonu”, rekla je Vučemilović.
“Dogovoreno je da će se dogovoriti. Na tim razgovorima nije bio Mario Radić, koji ima iznimno veliku ulogu u Domovinskom pokretu, a jučer je s HDZ-om bio. Čini mi se da su te pregovore ozbiljnije shvatili.
Ti razgovori s nama i SDP-om možda su bili više da se stvori dojam da razgovaraju sa svima, ali je očigledno po sastavu pregovaračkog tima da su pregovori s HDZ-om najozbiljniji i da će oni vjerojatno iznjedriti neko rješenje u narednim danima”, zaključila je.
Cilj je ući u vlast
Ono što je primijetila Vučemilović je izostanak Marija Radića na tim sastancima. Ipak je riječ o potpredsjedniku stranke.
“U svakoj stranci ima različitih mišljenja. Čim je više ljudi na okupu, naravno da svako ima svoje ciljeve, ali nemaju svi istu težinu u toj cijeloj priči. Osoba koja tamo ima velik utjecaj mislim da je Mario Radić.
Držat će njih Mario na okupu dok se ne postigne neka postizborna koalicija, a hoće li kasnije doći do raskola, iskreno, ne bi bilo prvi put, da se malo našalim i na svoj način. Međutim, vidimo da je to stranka preživjela i ostvarili su dobar rezultat na ovim izborima. Ako je suditi po ponašanju DP-a poslije lokalnog izbora, oni tu priliku neće propustiti”, naglasila je i pritom još dodala:
“I nakon lokalnih izbora su ušli u vlast gdje god je to moguće, neovisno o tome tko je bio na vlasti, HDZ ili SDP. Njihovi ciljevi su jasni, ući u vlast i mislim da će to na kraju tako i biti”, zaključila je.
Kada govori o koalicijskom potencijalu njene stranke, ne daje jasan odgovor s kime je zadovoljna, ali svakako zna što ne želi.
‘Milanovića ne bih podržala’
“Pa u principu vladu lijevo od centra, čiji je mandatar trebao biti Zoran Milanović, ne bih podržala. To se kosi s mojim svjetonazorima i s onim što zastupam. Mislim da su moji birači to prepoznali i sukladno tome ja sam s drugog mjesta na listi osvojila mandat. Stvarno sam zahvalna biračima što su izabrali mene i poklonili mi povjerenje”, rekla je.
Ipak, od svih iznenađenja kojima svjedočimo nakon izbora, pokazuje se da je izlazak Nine Raspudića i supruge mu Marije Selak Raspudić daleko najveći udarac za Most i okupljene partnere. S time se slaže i Vučemilović.
“Neugodno sam se iznenadila, žao mi je što je došlo do toga. I Nino i Marija su bili sjajni zastupnici u prošlom mandatu. Mislim da će nedostajati Mostu i žao mi je što nisu uspjeli izgladiti nesporazume. I kod mene je bilo svega i svačega u kampanji, neke stvari su se dogodile od strane Nikole Grmoje koje nisu bile u redu, ali to je valjda tako u kampanji”, rekla je, ne otkrivši što mu točno zamjera.
Ne vjeruje da oporba može okupiti većinu
Isto tako, ne vjeruje u oporbenu najavu sastavljanja većine- “Vrlo je to teško. Budimo iskreni do kraja, da je građanima bitan Lex AP, izbor Turudića, onda bi glasali za Rijeke pravde i Možemo, koji su to istaknuli kao najvažnija pitanja u državi. Građani su poslali jasnu poruku, žele dobar životni standard, višu kupovnu moć, veće plaće.”
Za kraj ostaje još samo vidjeti kako SUverenisti gledaju prema SDSS-u kao potencijalnom partneru u novoj Vladi.”To ćemo vidjeti. Manjinci se drže zajedno i koliko sam ja čula, nitko nema ništa protiv njih. Dapače, svi su istaknuli stranku SDSS, a ne manjine. Ja bih odvojila to dvoje i, po meni, ima mjesta za manjine.
Ovoj stranci koja ima povijest koja je problematična, to je već jedno drugo pitanje, ali to se isprepliče. Teško je sada to odvojiti, ali, kažem, nisam ja nikoga čula i mislim da ne bi bilo dobro kada bi itko 2024. imao išta protiv ijedne hrvatske manjine, koje čine jedno kulturno i povijesno bogatstvo države”, zaključila je.
D:M: /Foto: rtl