Prošlog četvrtka, dok su rušili stablo vrbe u Itaquiraíju, u brazilskoj saveznoj državi Mato Grosso do Sul, komunalni radnici primijetili su neobičan uzorak na unutrašnjosti stabla koje su srušili motornom pilom.
Nakon analize, neki od njih bili su uvjereni da je to prirodan prikaz Isusa Krista. Otimar Souza, državni službenik koji je nadzirao operaciju rušenja na aveniji Monte Castelo, bio je zaintrigiran otkrićem i ponio je komad drva sa sobom kući.
Nakon što je snimio nekoliko fotografija ovog uzorka, Souza ih je objavio na društvenim mrežama, uz kratku priču o svome otkriću. Dok su pilili stablo vrbe, jedan od radnika primijetio je dizajn poput leptira, no prije nego što su uspjeli dovršiti posao, lanac motorne pile je puknuo.
“Nakon što smo promijenili lanac, prepilili smo to isto deblo na pola i tad se pojavilo ovo savršenstvo”, napisao je Souza. Fotografije su postale viralne, no izazvale su podijeljene reakcije.
Dok neki vjeruju da uzorak zaista predstavlja Isusa Krista i neku vrstu poruke da prestanemo griješiti (ili da nas uvjeri kako nas promatra i u ovim izazovnim vremenima), drugi smatraju kako je riječ samo o apstraktnom obliku.
“Ovo je znak! Čitajte Bibliju”, jedan je od komentara na Facebooku. “Savršena reprezentacija! Bog se manifestira u svim oblicima!” komentirali su drugi.
Bilo je i onih koji su odmah počeli sa šalama. “Ljudi, to je Voldemort”, “To je samo mrlja. Vratite se na posao, hvala, nema na čemu”, neke su od reakcija.
Lokalna župa Itaquiraí nije komentirala raspravu, a jedan biolog kaže kako postoji nekoliko objašnjenja za “božanstveni” uzorak. Fabiano Izidoro rekao je za G1 Globo da se mrlja može povezati s mogućom ozljedom stanica ove biljke tijekom njezina rasta ili s kemijskim elementima koje je u nekom trenutku upila.
“Zato je potrebno vidjeti gdje je ta biljka rasla, na kojoj vrsti tla, koje hranjive tvari je apsorbirala”, rekao je brazilski biolog.
Što se tiče povezanosti s Isusom Kristom, Izidoro je uvjeren da je to klasičan primjer pareidolije, – sklonosti pogrešnoj percepciji poticaja kao predmeta, uzorka ili značenja koje promatrač poznaje. “To je vrlo slično kada gledamo u nebo i kroz oblak možemo vidjeti neku figuru”, objasnio je
Megy M. /Foto: Facebook