Kategorije Premium sadržaj

Voditeljica Rodnih studija otkrila gdje će raditi njeni ‘magistri’: Škole, mediji, državna tijela…

Širi dalje

Ankica Čakardić, voditeljica Rodnih studija na Filozofskom fakultetu, u na N1 je govoriila o uvođenju tog studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.



“Okuplja oko 30-ak kolegija i seminara s 30-ak profesora, jako puno kolega je uključeno u izradu programa, to je rezultat dugog niza godina predanog rada. Tri su glavna obvezna koelgija, feministička teorija, rodna povijest i feministička metodologija i tu je 20-ak do 30-ak izbornih kolegija koji se bave znanosti o književnosti, američkim ili francuskim ženskim pismom ili lingivistikom, sociologijom. Ideja je da se prođe pojomvna konceptualna rešetka koja nam je nasušno potrebna”, kazala je Čakardić.

“Da biste pokrenuli ideju nekog studija, u elaboratu morate obrazložiti koje su društvene, znanstvene, gospodarske i kulturne komponente tog programa. Ne možete tek tako usputno nastupiti s nekom idejom”, dodala je.

Čakardić navodi da nakon završenog studija polaznici postaju magistri rodnih studija. “Oni specijaliziraju neku temu ili sadržaj koju na primarnom studiju studiraju, npr. anglistika i rodni studij, lingvistika i rodni studij. Ne znam na koji način objasniti koliko je to dobro za znanost, koliko to upotpunjuje postojeću matricu. Radit će na taznim mjestima gdje radimo mi s Filozofskog fakulteta: u obrazovanju, znanosti, novinarstvu, u različitim državnim tijelima.”

“Rodni studiji nisu naša izmišljotina”

Rodni studiji čekaju dobivanje dopusnice od Agencije, a unatoč burnim izjavama pojedinih političara posljednjih dana, Čakardić se ne boji opstrukcije, prenosi N1.

“Čuli smo reakciju ministra Fuchsa, treba pogledati program, zadovoljava li tehničke kriterije. Ono što eventualno može postati problemom jest možda neka tehnička začkoljica koju treba doraditi, ali sve izvan toga ne smije ni ne može biti razlog za blokiranje akreditacije”, poručila je Čakardić.

“Riječ je o autonomiji sveučilišta i razvijenoj demokraciji i ne vidim potrebu da se na bilo koji način dovodi u pitanje nadaleko pooznat studij. Rodni studiji nisu naša izmišljotina nego ozbiljni studiji po raznim sveučilištima”, dodala je.

“Pokušaj instrumentalizacije za jeftine političke poene”

“Ja imam sina koji je muško, ne želim da sutra bude žensko, a prekosutra nebinarna osoba”, rekao je zastupnik Marjan Pavliček o ovoj temi. Ni Most ni Domovinski pokret nisu otvorenih ruku dočekali ovaj studij.

“Mislim da je posrijedi neki oblik instrumentalizacije, pokušaja insturmentalizacije pitanja akreditacije studija za vrlo jeftine političke poene. Kad je politika ispražnjena od ozbiljnog sadržaja, od vizije budućnosti, rasprave o progresu društva, onda se desnica, konzervativna politika često lovi za pitanja koja nisu od presudnog značaja za funkcioniranje društva i instrumentalizira, upogonjuje teme za kanalizaciju nekih svojih dominantnano važnih ideja. To im je prilika da ponove svoju priču koja najmanje veze ima s ozbiljnom politkom”, kazala je Čakardić.

“To su nepromišljene, neutemeljeno znanstvene, brzoplete, politički neinteligentne izajve koje mogu naštetiti i samim akterima. Mislim da im tu nije mjesto. Možemo se zapitati je li moguće da u 2024. godini u Hrvatskoj postoje saborski zastupnici koji si uzimaju za pravo pozivati na dokidanje procesa akreditacije nekog rodnog studija”, dodala je.

“Taj način komunikacije zaista zabrinjava”

Vjeruje da će se tenzije umiriti jer političari koji vide problem u ovome nisu stručni u tom polju da bi donijeli validan sud.

Čakardić se osvrnula još jednom na izjavu zastupnika. “Govorimo o nekom skeču. Taj način komunikacije zaista zabrinjava. Nalazimo se u prostoru u kojem bi političari zabranjivali i optuživali s pseudo i pomalo konspirativnim idejama, nađete se u poziciji da se zabrinete za svoju profesionalnu poziciju, na koji način vas netko optužuje, gdje su ti podaci, o čemu se radi”, istaknula je.

Rodna nejednakost i rodna ideologija

Smatra da vlast nije dovoljno svjesna problema rodne nejednakosti. Osvrnula se i na poražavajuće brojke kad je riječ o femicidu u Hrvatskoj.

“Svi slučajevi femicida, u 90% slučajeva, rezultat su intimnog odnosa. Ako 90% femicida u Hrvatskoj u ovoj godini upućuju na to da je intimni partner usmrtio svoju partnericu, onda govorimo o problemu koji je blisko vezan uz ovo što desnica imputira s ovim nepostojećim pojmom rodne ideologije. Ja se pitam što je onda rodna ideologija tu”, navodi Čakardić.

Što je onda rodna ideologija? “Rodna ideologija je potpuno ispražnjeni pojam, to je izmišljeni pojam koji se koristi kako bi se nekog optužilo za neke po njima privatne i nemoralne radnje. Rodna ideologija funkcionira gotovo na razini psovke, vi ste nekog prozvali, optužili, ne morate objašnajvati, i to je sasvim dovoljno.”

O deratifikaciji Istanbulske konvencije

Čakardić se osvrnula i na inicijativu o deratifikaciji Istanbulske konvencije. “Ne vidim ni potrebu ni političku volju da se Istanbulska konvencija ugrozi”, započela je pa se osvrnula i na problem nasilja u društvu:

“Postoje neki okidači u kojima se rodno uvjetovano nasilje jače generira, to su uglavnom neki oblici ekonomskih i društvenih kriza.”

Na kraju je poručila da bi Rodni studiji mogli početi 2025./2026. godine. Mogu li se upisati i saborski zastupnici? “Dakako!”

Kazala je i da će predavanja obveznih predmeta biti javna i poziva sve zainteresirane da sudjeluju i uključe se.

D.M. /Foto: N11

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

4 sata prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

4 sata prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

5 sati prije