Na županisjkom sudu u Zagrebu potvrđena je optužnica protiv vojnikinje (26) zbog odavanja tajnih podataka za što Kazneni zakon RH propisuje od jedne do pet godina zatvora. Optužena je 26-godišnja vojnikinja koja je, kako navodi tužiteljstvo, članovima svoje obitelji poslala snimku zaslona nadzornog sustava MORH-a.
Pripadnica HV-a, kako stoji u optužnici, presnimila je trenutak Petrinjskog potresa u kojem je značajno oštećena zgrada MORH-a na Trgu Petra Krešimira IV te idući je dan, 30. prosinca 2020., snimku potresa proslijedila jednoj svojoj prijateljici te članovima svoje obitelji.
Tužiteljstvo tvrdi da to nije smjela napraviti budući da su podaci iz MORH-ovog nadzornog sustava tajni. Propisuje to Zakon o tajnosti podataka, a MORH-ove snimke imaju stupanj tajnosti ‘ograničeno’. Vojnikinja je na osnovu tog zakona bila dužna čuvati tajnost tih podataka, no ona ih je ipak putem WhatsApp-a proslijedila neovlaštenim osobama.
Vojna policija je par tjedana kasnije prijavila 26-godišnjakinju Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu. Oni su podigli protiv nje optužnicu, no sud ju je nakon prve sjednice optužnog vijeća vratio na doradu nakon čega je optužnica potvrđena.
Priznala što je napravila
Sama 26-godišnjakinja priznala je da je nedugo nakon potresa bila u uredu zapovjednika Nadzornog centra, gdje je presnimila trenutak potresa. Priznala je i da je snimku proslijedila dalje.
“Nisam bila svjesna da činim kazneno djelo, jer sam taj dan zbog cijele situacije bila pod stresom i uplašena. Znala sam da se radi o tajnim snimkama, no nisam razmišljala da činim nešto nezakonito”, ispričala je u obrani.
Njezin zapovjednik potvrdio je da je nakon što je zaposlena u MORH-u prošla sigurnosnu edukaciju u sklopu koje je upoznata s pravilnim postupanjem s klasificiranim podacima. Unatoč tome, snimku je dan nakon Petrinjskog potresa pokazala čistačicama u MORH-u koje su pak komentirale kako je od urušenih dijelova zgrade na Trgu kralja Petra Krešimira IV umalo stradao jedan vojni policajac.
Sve to potvrđeno je i snimkama nadzornih kamera iz MORH-a. Naime, one su snimile 26-godišnjakinju kako u sobi u kojoj se nalazi Nadzorni sustav stoji kraj ekrana sa svojim mobitelom uperenim prema njemu. Osim toga, snimljena je i kako s čistačicama razgovara na ulazu u zgradu MORH-a.
Tužitelji traže uvjetnu kaznu
Iako Kazneni zakon RH predviđa kaznu od šest mjeseci do pet godina zatvora za onog tko oda tajne podatke, tužiteljstvo je ovom optužnicom predložilo sudu da vojnikinju osudi na sedam mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine. To bi značilo da ne mora u zatvor zbog onoga što joj je stavljeno na teret.
No, sud ne mora prihvatiti kaznu koju predlaže tužiteljstvo.
U svakom slučaju rasplet ovog procesa bit će zanimljivo pratiti, posebno u kontekstu bujajućih zahtjeva za sankcioniranjem odavanja tajnih podataka.
Hina/Foto: pxll
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj