“Srbija mora prihvatiti da je izgubila kontrolu nad Kosovom, svojom bivšom južnom pokrajinom, i mora tražiti kompromis za normalizaciju odnosa s Prištinom”, izjavio je predsjednik Aleksandar Vučić u neuobičajeno otvorenom izlaganju ponedjeljak u Skupštini Srbije.
Većinski albansko Kosovo proglasilo je neovisnost 2008. godine, gotovo desetljeće nakon što su zračni napadi NATO-a oduzeli kontrolu nad teritorijem Kosova, čime je okončana brutalna agresija srpskih snaga prema albanskom stanovništvu.
Međutim, Srbija, koja prema svom ustavu Kosovo smatra sastavnim dijelom svog teritorija, blokira članstva u međunarodnim institucijama, uključujući Interpol i UNESCO. I dalje pruža financijsku pomoć Srbima na Kosovu.
“Bit ću iskren, poraženi smo…”
Godinama je neovisnost Kosova bila tabu tema u Srbiji, jer ga većina Srba smatra kolijevkom svog naroda i pravoslavne vjere. No, Vučić je u ponedjeljak otvoreno govorio.
“Moramo priznati da smo poraženi … Izgubili smo teritorij”, rekao je Vučić u parlamentu na posebnoj sjednici posvećenoj Kosovu.
“Nisam se odlučio služiti lažima i prijevarom. Svima sam rekao: na Kosovu nema vidljive srpske vlasti osim u bolnicama i školama ”, rekao je.
Srbija i Kosovo 2013. su dogovorili dijalog pod pokroviteljstvom EU-a kako bi riješili sva otvorena pitanja među njima, što je ključno za obje zemlje za napredak prema članstvu u Europskoj uniji. No od tada je postignut mali napredak.
Njihovi razgovori zastali su u studenom prošle godine kada je Priština uvela 100 postotni porez na svu robu koja se uvozi iz Srbije. Očekuje se kako će taj potez malo smanjiti gospodarski rast u Srbiji, budući da njegov izvoz na Kosovo iznosi 500 milijuna eura godišnje. Ipak, MMF očekuje da će srpska ekonomija ove godine porasti za 3,5 posto.
“Imamo dvije mogućnosti – normalizirati odnose postizanjem sporazuma ili održavanjem zamrznutog sukoba”, kazao je Vučić poslanicima, uglavnom članovima vladajuće koalicije koju kontrolira njegova Srpske napredne stranke.
Pet zemalja EU-a nije priznalo Kosovo
Vučić pokušava postići ravnotežu, zadržavajući težnje Srbije za EU i bliske veze s Rusijom i Kinom, od kojih niti jedna ne priznaje Kosovo. Pet zemalja članica EU – Slovačka, Cipar, Grčka, Rumunjska i Španjolska – također nije priznalo neovisnost Kosova.
Međutim, kazao je kako bi to moglo potrajati godinama prije nego što se postigne sporazum s Kosovom. Rekao je kako će Srbija čekati da Priština ukloni 100-postotni porez i zatim tražiti kompromis, a svako rješenje će zahtijevati referendum u Srbiji.
“Zamolit ćemo ljude da na referendumu kažu što misle o mogućem kompromisnom rješenju”, kazao je Vučić.
Većina oporbenih stranaka bojkotirala je zasjedanje u parlamentu u znak prosvjredaa zbog onoga što oni nazivaju Vučićevom autokratskom vladavinom. Optužuju ga da guši medijske slobode i zatvara oči pred korupcijom na visokoj razini. Vučić te optužbe obacuje.
Gordana Čomić, zamjenica oporbene Demokratske stranke, izjavila je kako je Vučić samo pokušavao zvučati kao da bi uskoro mogao biti neki sporazum s Kosovom koji bi zadovoljio EU.
“To je stvaranje atmosfere za objavljivanje” pravno obvezujućeg sporazuma “(s Kosovom) u nekoliko mjeseci … prije formiranja nove Europske komisije”, kazao je Čomić.
Ispred parlamenta se uoči sjednice dogodio incident kada je vozač i tjelohranitelj Vojsilava Šešelja
bejzbol palicom udario pripadnika desničarskog pokreta Dveri koji su držali transparent “Danas izdaja – sutra robija“. Prethodno je automobilom “izgurao” zastupnike Dveri i njihov transparent kojim su dočekali predsjednika Vučića.R.I. /Foto:Marko Djurica/reuters
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj