Naslovna priča američkog Wall Street Magazina govori o 750 000 američkih državljana srpskog porijekla, koji žive u ključnim državama po predstojeće izbore, uključujući Arizonu, Ohio, Michigan, Wisconsin, Floridu i Pennsylvaniju i mnogi se pitaju za koga će glasati na predstojećim predsjedničkim izborima 2020.
Tekst je objavljen je na utjecajnom portalu na engleskom jeziku i vjerojatno kao poticaj Srbima za koga glasati na američkim izborima.
Članak izvlači mnoga pitanja na površinu, uključujući Bidenovu oduševljenu podršku NATO agresiji na Srbiju 1999. godine, navodeći da je to “kršilo Povelju UN-a i moglo bi biti: „razlog za visoke stope oboljelih od leukemije danas u toj regiji ” zbog upotrebe osiromašenog urana. U 2008. godini Srbija je imala najveću stopu smrtnosti od raka dojke.
Kosovo i Metohija opisuju se kao „odmetnuta pokrajina Srbije“, a spominje se i nekadašnji topli odnos Amerike sa Srbijom, jer su ove dvije države bile saveznice u oba svjetska rata i toliko bliske da se u jednom trenutku srpska zastava zavijorila pred Bijelom kućom.
Tiffany Trump, najmlađa kći predsjednika Donalda J. Trumpa, prošlog je proljeća posjetila Beograd, a njezino putovanje shvaćeno je kao početak otopljavanja odnosa između Sjedinjenih Država i Srbije.
Direktorica Strateškog partnerstva Ana Petronijević, koja je u Beogradu snimljena s Trampovom najmlađom, citirana je kako bi osjećaji koji se odnose na Kosovo “mogli biti vodilja glasovima mnogih Srba na biralištima u Americi”.
Izjava predsjednika „28. Juna“, Filipa Filipija, također se odnosi na izjavu o Kosovu; “Srbo-Amerikanci izuzetno dobro se sjećaju bombardiranja njihove domovine 1999. godine i nesankcioniranje agresije koju su favorizirali političari s obje strane, uključujući u to vrijeme i Joa Bidena.”
Članak se dotiče nedavnih razgovora između Srbije i Kosova, kojima je u Bijeloj kući organizirao Donald Trump, a kojim se obvezala štititi sloboda vjere i vjerskih mjesta na spornoj teritoriji. Razgovori su opisani kao “od velike važnosti za Srbe u Americi” koji su zabrinuti zbog “pljačke njihovih vjerskih mjesta i skrnavljenja pravoslavnih grobova”.
Prema Međunarodnom centru za tranzicijsku pravdu, kosovski Albanci uništili su 155 srpskih pravoslavnih crkava i samostana u razdoblju od lipnja 1999. do ožujka 2004. godine.
“Mislim da je za većinu nas Kosovo već dugo vremena zabrinjavajuće. Mnogi su Srbi bili prisiljeni pobjeći s Kosova, tražeći utočište u inozemstvu. Neki su ostali i žive u žalosnim uvjetima. Stope kriminala su visoke, segregacija česta i pristup funkcionalnim institucijama gotovo da i ne postoji za Srbe u regiji ”, rekla je Aleksandra Tešanović, koja je osobno svjedočila situaciji tijekom putovanja 2018. godine.
“Dakle, vidjeti predsjednika koji barem prepoznaje pravu sliku onoga što se tamo zapravo događa i raditi na rezolucijama, definitivno utječe na naše odluke”, dodala je.
U neizvjesnoj utrci u kojoj bi mogao biti presudan svaki glas za mnoge od 750 000 američkih Srba u Sjedinjenim Državama, izbor koji će imati 3. studenog nesumnjivo će biti težak.
Članak Mark Robertsa u Wall Street Magazinu se može smatrati poticajem Srbima u Americi da glasaju za Trampa.
Snežana Dimitrijević/Foto:wsimag.com