Na nedjeljnom referendumu u Švicarskoj više od 51 posto glasača se izjasnio za zabranu pokrivanja lica na javnim mjestima. Slične zabrane nošenja burke i nikaba su već ranije izglasane u Francuskoj, Austriji, Danskoj i Nizozemskoj.
Većinom 52 posto “za”, 48 posto “protiv”, Švicarci su na referendumu odlučili o zabrani pokrivanja lica u javnosti. Tom su odlukom zabranjena i pokrivala koja nose muslimanke poput burke i nikaba, a zabrana vrijedi za javna mjesta poput restorana, sportskih stadiona, javnog prijevoza ili šetnje ulicom
Takvim izjašnjavanjem Švicarci su podržali inicijativu pokrenutu iz desnog političkog tabora, a koja je potporu dobila i od stranaka lijevog centra, te iskazali svoje neslaganje sa preporukom švicarske vlade u Bernu koja je bila protiv tog referendumskog pitanja.
Izglasanu referendumsku zabranu sada će trebati unijeti u švicarski ustav te će se ona primjenjivati na ulici, u restoranima i trgovinama. Izuzetak su jedino mjesta gdje se vjernici mole u svojim bogomoljama.
U izvješćima švicarskih medija se ističe da iako se islamska odjeća nije izričiti spominjala u referendumskom pitanju te da se “općenito radilo o zabrani vela koji prekriva lice i cijelo tijelo žene“.
Članovi inicijativnog odbora za zabranu su naglašavali kako će “zabrana burke i nikaba promicati ravnopravnost muslimanskih žena i muškaraca“ te „osloboditi muslimanske žene diskriminirajućih ograničenja patrijarhalnog društva“.
Rezultat današnjeg referenduma znači da će odsad i u Švicarskoj biti zabranjeno nošenja burke, nikaba i drugih pokrivala kojima se u javnim prostorima prekriva cijelo lica i cijelo tijelo žene.
Takva zabrana u Švicarskoj je već postojala u kantonima St. Gallen i Ticino, a sada će se primjenjivati i u svim švicarskim kantonima.
Već ranije je Europski sud za ljudska prava 2014. godine presudio da takve zabrane ne krše prava osoba na slobodu vjeroispovijesti ili izražavanja. Slične zabrane nošenja burke i nikaba su već ranije izglasane u Francuskoj, Austriji, Danskoj i Nizozemskoj.
U Austriji se primjerice taj zakon se primjenjuje od listopada 2017. godine. U austrijskom zakonu o „zabrani vela“ se ističe da „svatko tko zakriva ili sakrije crte lica odjećom ili drugim predmetima na javnim mjestima ili u javnim zgradama na takav način da više nisu prepoznatljivi, kažnjava se novčanom kaznom do 150 eura” .
Hina/Foto: Fabrice Coffrini
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš pušten je iz Remetinca te će se braniti sa slobode. Na izlasku je…
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se videom objavljenom na Instagramu nakon što je u parlamentu…
Predsjednički kandidat MOST-a Miro Bulj u ponedjeljak je u Splitu ponovno pozvao premijera Andreja Plenkovića i…
Komentiraj